De Zeeuwse Tea/e is de mooiste van öölemeale Misverstanden Er zijn 50 kamers, waarvan de helft is uitgerust met een kitchenette. Men heeft de beschikking over twee restau rants. Een zalenkapaciteit van 40 tot 300 personen. Alle kamers zijn voorzien van bad, bidet, t.v., radio en telefoon. Elke verdieping is bereikbaar met een lift en alle kamers zijn voorzien van een balkon. Alle gasten, ook van het restaurant, mogen vrij gebruik maken van zwem bad. Sauna, zonnebanken en whirrlpool staan tot de beschikking van de hotel gasten. Een middag te gast in Hotel „Piccard" was een ware belevenis met toch wel leuke verrassingen. Een hotel, waar het goed toeven is en je van veel dingen kunt genieten. Eigenaar: Ph. L. Pekaar, Badhuis straat 178, Vlissingen, Tel. 01184 - 12809. Door Kees van Boven. Misverstanden kunne roare hevolhen mè dat wete julder zeker ök. A-je zó deu ut daehelukse leven kuiert, dan kom je toch nog a us van die onhelokjes tehen, want eihenluk bin't onhelokjes a-je soms de hevolhen d'r van kan overzie-je. Ruzies, nie mi tehen mekoare praete, kleine en hröóte rampen en zelfs éle veldslaehen bin d'r deur misver standen ontstae. Noe wil uk bie julder nie mee van die vervelende diengen ankomme, want je zit tenslotte vo je plezier te lezen, zei noe zelf. Toch was 't even nödug om julder op de meuhelukke hevolhen van un misverstand te wiezen. De kleine misverstanden in ons daehelukse leven kunne ók hevolhen en wat vore. 't Is nog nie zó lang helee, da Meria en Anton, laete m'n ze zó mè noeme, vuufentwintug jaer waere hetrouwd. Z'oa drie hetrouwde kinders en vanwehe dat féést zouwe die, netuurluk oal mee wederhelft, tuus weze. Meria oa bedocht om un etentje te doen, tuus dan wè te behriepen, want ze kan oardug koke en kokkerelle, dus dat was hereheld. Un éél menu oa ze saemenhesteld van soep voorop, d'r achter un visslae, hevolgd deu hebakke petoazen, vleis, dopertjes mee peetjes en koffie achteran Un fééstmael, zei noe zelf. Affijn, Meria oa tut er a un elen dag vrééd druk mee hehoa, da ka-je be- hriepe. De visslae was a klaer, die stieng prachtug ophemaekt op un taefel nest ut aanrecht. Toen ze een tochje laeter even nae buuten was hewist en trug in de keuken kwam, schrok ze d'r eihe un puupuus. Want di zat de katte z'n eihe dan us tehoed te doen an de vis slae. Ze haf un ieselukke brul en de poes vloog mee z'n aer steil overende en un staert zó dikke as un stopwoste, deur ut raem nae buuten. Vlug ei ze de schaele wee ophekalla- fatert, want docht Meria: wat nie weet, wat nie deert; niks wete is ök niks he- leerd. 't Wier ondertussen zó tehen d'n tied da ze konne hae ete. Ze waere d'r oalemaele, dus ut smikkelfestijn kon behinne. Je kan van mien anneme, da ze hoed d'r besten hedaen want oalus hieng schóón op. Zó, dan zouw noe Meria even de koffie aele. Ze liep deur de hang nae de keu ken, mè vo a ze di was anhekomme, zag ze wat vo de deure op de matte lihhe. Ze haf me di un brul, iederéén kreeg 't oendervleis op z'n ermen. Ze vlohe oal nae de hang, wi of Meria mee un kleur zó vael as un juunbaele, nae de deurmatte stieng te wiezen. Di zaehe ze de poes op z'n rik mee hestrekte pootjes lihhe. Meria wier mee un slokje waeter wee wat op verhael hebrocht en toen kwam ut verhael d'r dan uut. Ni-je ze was nie zó heschrokke da de poes di lag, ze von 't wè zonde ne tuurluk. Ni-je, ze most heliek an de vis slae dienke en dat vertelde ze dan ók. Di waere d'r un paer, die krehe spon- taen piene an d'r maehe. Je kan behriepe da de konsternasie hrööt was. Zó hries as un schutteldoek ei Anton d'n uusdokter hebeld en die was ter dan ók binnen de korsten tied. Jae, jae, zei tun en ie keek us van de dóói-je poes nae de ziekeluk uutziende fermielje. Ze zaete oal in un dotte bie mekoare rond de taefel. Drekt nae 't ziekenuus, zei tun toen, mee un hebaer van 'k weet ók nie wat ofter van terechte mö komme. Afijn, binnen 't oalf ure laehe ze di oale achte op un rijtje in 't ziekenuus. D'r maehe wier binnen de korstmeu- helukke keren leeghepompt. Nae un stuitje bie kommen, mochte ze dan wee nae ruus. Nou, di stienge ze dan, mee z'n oalen op de stoepe vo 't uus. Nog wè un bitje bleikjes, mè ze voelden d'r eihe toch a wat beter. Net wouwe ze nae binnen hae, of di kwam buure om d'n oek van 't uus hezeild. Wat is ter bie julder an d'and, wou ze wete. Je bin tenslotte buure, is't nie zó. Mee un zucht, die a uut d'r téénen kwam, ei Meria 't éle verhael hedae. Mè ze was nog nie klaer, of di behon me die buure te lachen, éél d'r wezen schodde d'r van. Mispriezend stienge ze dat oalemaele an te zieën, want zó vee onbehrip, di oa ze nie van trug. Toen a buure dan eindelienge wat was bedaerd, behon die op d'r beurt un ver hael te doen. Bel, bel, dien poes van julder die is vanaevend onder un auto terechte hekomme. En mee nog un paer lachstuupjes hieng ze varder. 'k Et zelf zie hebeure en toen ek dat 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 21