50 jaar op vakantie in Zoutelande Door: Kees van Boven. we al lang voeren, n.l. „Zoutelande familie-badplaats". Want elk jaar wor den er toch vele oorkonde's uitgereikt, wat dit toch wel onderstreept. Overigens gaan we niet bij elke jubi laris op bezoek, daar is geen beginnen aan. Bij 10-, 15- of 20-jarige trouw aan Zoutelande, worden de felicitaties en de oorkonde over de post verstuurd Op elke regel bestaat echter een uitzondering en dat bent u zeker met dit aantal jaren. Daarom spreken wij onze grote waar dering en bewondering uit voor deze prestatie, aldus de heer Koevoets. Dan wordt, met de gebruikelijke fe licitaties, de oorkonde overhandigd aan Kunt u het zich voorstellen? Toch is het zo, dit jaar kwam de familie Franken voor het vijftigste jaar naar Zoutelande om vakantie te vieren. De familie met dit respektabele aantal jaren komt uit Zeist en willen Zeeland en met name Zoutelande nog steeds niet missen. Het is 18 augustus en we zitten, dank zij het nog steeds fraaie weer, in de tuin te gast bij de familie Meijers, waarvan de Utrechtse familie al jaren een zomer huisje huurt. Namens de VVV van Zou telande is de heer Koevoets aanwezig. We raken al snel aan het praten, maar het gesprek komt al vlug terecht bij het 50-jarig jubileum. Meneer Franken doet het woord. Als baby van nog geen jaar werd ik al met vader en moeder meegenomen naar Zoutelande. We hadden hier toen nog een eigen zomerhuis in de duinen. Ei genlijk ben ik alleen de jubilaris, want mijn vrouw komt hier „nog maar" dertig jaar, zegt hij lachend. Maar we ervaren dit toch als een mijlpaal voor de hele familie. Alle jaren ben ik met vader en moeder meegegaan en toen ik een maal getrouwd was, kon ik al niet meer zonder een paar weken Zoutelande. Zelfs tijdens de oorlogsjaren hebben we geen keer overgeslagen. Ik weet de reis in 1945 nog goed te herinneren. We gingen vanuit Rotterdam met een boot naar Veere, toen te voet naar Middel burg en met een bootje verder naar Zoutelande. Is Zoutelande veel veranderd, was mijn misschien wat afgezaagde vraag. Maar het antwoord van een „buiten lander" verbaast je dan toch. Natuurlijk is het hier veranderd, maar dat is het ook waar wij wonen. We zijn eigenlijk met de ontwikkeling meege groeid. De grote toeristenstroom die hier nu jaarlijks neerstrijkt, is eigenlijk maar van de laatste 25 jaar. Toen wij zo'n 30 jaar geleden 's morgens naar het strand gingen, zat je daar praktisch alleen. Tussen de middag tijdens het eten, lieten we alle spullen op het strand en streken dan 's middags weer neer. Kijk, dat gaat nu natuurlijk niet meer. Wat ik wel mis, is de spontane ge zelligheid die hier vroeger was, wanneer de plaatselijke muziekvereniging op de tent speelde, werd er altijd gehost. Maar dat komt misschien nog wel eens terug. Verknocht aan Zoutelande zijn ze nog steeds en dat blijven ze ook nog wel. Dat is duidelijk te merken aan het enthousiasme waarop men over de va- kantiestek spreekt. Voor het achtste jaar zijn ze nu bij de familie Meijers als gast, maar kennen elkaar al van kindsaf aan. Want, zo zegt de heer Meijers, we waren al buren, toen de familie Franken nog in hun zomerhuis kwam. Dan is toch het grote moment aan gebroken, wanneer de heer Koevoets namens de VVV de jubilarissen gaat toespreken. Met in zijn hand een groot SPHJÉÜfï papier. Dit fraaie stuk papier blijkt een oorkonde te zijn, die al jaren door het VVV aan jubilerende families wordt uitgereikt. De heer Koevoets zegt in zijn toe spraak er trots op te zijn bij dit jubi leum aanwezig te mogen zijn namens de VVV. Wij vinden het een geweldige en nuttige ervaring om uit uw mond te horen hoe fijn u het altijd bij ons hebt gevonden. Door dit jubileum leggen we toch weer het accent op de leus, die 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 24