Grevelingen is goudmijn RIVO raamt oester-bestand op Grevelingen op zeker 100 miljoen stuks de heer Franken. Een oorkonde met het lakzegel van de gemeente Mariekerke en voor deze gelegenheid uitgevoerd in sierlijke gouden letters. De heer Franken zegt dit een grote eer en genoegen te vinden. Dit document krijgt een speciale plaats in ons huis. De heer Koevoets heeft hierna nog een verrassing. Want, zo zegt hij, na de droge stof van mijn toespraak, willen wij u toch ook nog wat natte stof mee geven in de vorm van een paar flessen wijn. Met dit kleine geschenk wensen wij u en uw gezin nog vele vakantie jaren op Zoutelande toe. Wij van Zeeland Magazine sluiten ons hier graag bij aan. Een goed en navolgbaar gebruik wat men daar aan de Zeeuwse Rivièra doet. Geëerd worden voor je trouw. Wij hebben hier de ervaring opgedaan, dat een gast dit erg weet te waarderen. ters liggen. Het totale oesterbestand kan volgens de RIVO - schelpdier - biologen dus op ongeveer 100 miljoen stuks wor den begroot. Van groot belang is, dat éénderde van dit oesterbestand afkom stig is van het uitstekende broedjaar 1981. Dit betekent voor de Zeeuwse oes terkwekers, dat er zeker 30 tot 35 mil joen oesters in de loop van het seizoen '83'84 voor de consumptie beschikbaar komen. Op grond van biologische adviezen mag verwacht worden, dat de Zeeuwse oesterkwekers een veel groter aantal oesters mogen wegvissen, als het afge lopen jaar (1,5 miljoen stuks). In het totale beleid zal ook de vraag of er meer oesterkwekers van de rijkdom van het Grevelingenmeer kunnen profiteren, een rol spelen. Er komt op korte termijn een uit voerig rapport beschikbaar over deze inventarisatie van het oesterbestand. De RIVO-biologen uit Yerseke, o.a. dr. Dij- kema en zijn collega's, maken zich ove rigens wel zorgen over het snel toene mend aantal zakpijpen (de zijkers zeg gen de Zeeuwen), die als onkruid be titeld worden. Het is een „manteldiertje," dat geen enkel nut heeft. Net als de mosselen en oesters, filtreren ze wel enorme hoe veelheden Grevelingen-water. In de tijd van de broedval kan dit tot gevolg heb ben, dat enorme hoeveelheden oester- broedjes en larven van mosselen, ver loren gaan bij dit proces. Al zijn zijkers, mosselen en oesters geen kannibalen, ze filtreren heel ander voedsel (plankton) uit het zuivere zoute water van de Gre- velingen, die regelmatig met vers zee water ververst wordt. Er is al eens be rekend (in de tijd, dat er veel meer mosselen waren op de Grevelingen dan nu), dat in een tijdsverloop van 10 tot 30 dagen de hele inhoud van de Greve lingen (580 miljoen kuub water) door schelpdieren en zij kers werd gefiltreerd. Er moet dus enorme sterfte van oester- en mosselbroed zijn. De explosie van het „manteldier" (de zijker) is dus een bedreiging van de teelt. Het is hoe dan ook een schade post. Aan de Britse kust hebben in de loop van vorige eeuw ook explosies van dit manteldier, de hele oesterteelt langs de Britse kust, naar de „gossie-mijne" geholpen. Op de Grevelingen is intussen het mosselbestand gedecimeerd. Er zijn ech ter zeker op diepten van 4,5 tot 5 meter enorm veel zijkers. die ook de oesters overwoekeren. In 1975 toen de Greve lingen te „zoet" werd, waren ze weg. Sinds 1980 zijn ze door het stijgende zoutgehalte via het verse zeewater uit de spuisluis van de Brouwersdam, weer terug. En hoe Het RIVO-rapport over het oester bestand gaat ongetwijfeld een rol spelen in het totale visserijbeleid rond de Gre velingen De aanval op de monopolie positie van de leden van Vervoex wordt langs politieke lijnen in de Tweede Ka mer gespeeld. Er is een groeiend aantal kamerleden, dat ook andere oesterkwe kers die terug in het vak willen, een kans willen geven. De vraag is wel of die kwekers, vaak zonen van de gedu peerden van de oorspronkelijke plannen van de afsluiting van de Oosterschelde, „aan de bak" zullen komen. Los van de vraag of ze „visrechten" krijgen, speelt natuurlijk het probleem van afzet aan klanten in binnen- en buitenland. Vele jaren hebben de leden van Vervoex de afnemers aangehouden, Tekst: Cor van Heugten. Een uitvoerige inventarisatie van het heeft aangetoond, dat er op de Greve- Rijksinstituut voor Visserij - Onderzoek lingen tussen de 79 en 109 miljoen oes degenen. grgtötn aan Biaaraan anj uü toaarbenng laarlubfi errpo>rn aan .Dt ïcrulDsr Itimrr.V Zoutflanbt fcoubtfetrfet ütggtkrrfct ittrUakerkt hr? bebbtn barn hangen. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 25