Meer zon, veel vis, ruimte en rust zijn basis voor Zeeuwse recreatie De hoogste water temperaturen van ons land: en/ Jm-a/CCer hJorcCt cCe utexj meC aan/ ydeerJ zycCen/ irijcür en- /nnjfder/ CznxC voC èeCajéen/ tussen de Remonstranten en de Contra- Remonstranten en staatkundig: o.a. de dood van Johan van Oldenbarnevelt. Voordat ds. Westhovius predikant werd in zijn eerste gemeente Hekelingen op het eiland Voorne-Putten (hij stond daar van 1671 tot 1680), woonde hij eerst op kamer in Dordrecht bij de familie De Meijer. Vader Claes de Meijer was daar koperslager en in zeer goede doen. In het gezin De Meijer waren enige huw bare dochters. Vader Claes zag in de jonge Diedrich Heinrich, zoals Westho vius eigenlijk heette, een mogelijke hu welijkskandidaat voor één van zijn doch ters. En ook liet één van de dochters, Anna, Dietrich Heinrich niet helemaal onberoerd. Met haar is hij ook na heel veel on aangename verwikkelingen in 1675 in het huwelijk getreden. Geheel uit eigen vrije wil, uit liefde en niet onder dwang van vader Claes, enige predikanten uit Dordrecht of kerkelijke colleges. Vader Claes bleef ds. Westhovius in zijn eerste gemeente achtervolgen met een door hem wel of niet gedane huwelijskbelofte. Het is niet geheel onmogelijk, dat ds. Westhovius mede hierdoor is ingegaan op het verzoek van De Ruyter om als vlootpredikant bij hem aan boord te ko men. Hoe hebben De Ruyter en ds. West hovius elkaar ontmoet? In Hekelingen bezat De Ruyter een boerenhofstede (later „De Ruyterstee" genoemd), waar hij nogal eens verbleef voor de tijd „dat hij landkrab was". In 1673 maakte ds. Westhovius bij De Ruyter aan boord zijn eerste zeereis als vlootpredikant voor de geestelijke ver zorging van de matrozen en de zeesol daten, om te preken en om het Heilig Avondmaal te vieren en om tijdens ge vechten de gewonden te bemoedigen en de stervenden te troosten. De vaarpe- riode duurde een half jaar. De vloot predikant kreeg een eigen hut vlakbij de kruitkamer. In 1675 en in 1676 deed De Ruyter opnieuw een beroep op ds. Westhovius om zich tijdelijk van zijn gemeente vrij te maken en als geestelijk verzorger van de mensen op de vloot, die ten strijde voer, mee te gaan. Hij was ook aan boord op de laatste tocht van De Ruyter tijdens de slag in de Straat van Messina. Tijdens de vaarperiode van ds. West hovius in 1675 werd uit zijn huwelijk met Anna de Meijer het eerste kind ge boren, een dochtertje. Het werd genoemd naar De Ruyter en kreeg de naam Mi- cliaëlia. De Ruyter beloofde de jonge vader als getuige bij de doop van Mi- chaëlia persoonlijk aanwezig te zullen zijn. Zowel de vernoemde als de vader verbleven, toen op 22 december 1675 in de Grote Kerk van Dordrecht de doop werd bediend, op zee Ds. Westhovius stierf op 20 oktober 1705 in zijn tweede gemeente, Zeven bergen in West-Brabant. Door Stadhou der Willem III werd ds. Westhovius nog maals gevraagd om deze gemeente tij delijk achter te laten en als vlootpredi kant met hem mee te gaan op zijn over steek naar Engeland (16881689). W. P. Balkenende heeft een boeiende en doorleefde studie geschreven over de onderlinge verhouding tussen De Ruyter en zijn scheepsdominee Westho vius. Balkenende verheelt niet, gekleurd, vanuit zijn Bijbels-gereformeerde ge loofsovertuiging te hebben geschreven. Dat voor De Ruyter in zijn zeeslagen God met hem was en aan zijn zijde streed en dat hij Hem kon danken voor de overwinning. Een rotsvaste over tuiging van De Ruyter, voor wie als levenswet gold: „de aanvaarding van het gezag van God en Zijn Heilig Woord", zal bij mensen van nu zeker wel enige vragen oproepen. Balkenende heeft geprobeerd een zo getrouw mogelijk beeld te schetsen van de geloofsbeleving van De Ruyter en zijn vlootpredikant ds. Westhovius. komen de kustwatertemperaturen regel matig boven of rond de 18 graden Cel- cius. Er is in een periode van 1976 tot 1981 een aantal van 49 dagen gemeten, waarop de watertemperaturen van de Grevelingen boven de 18 graden lagen. Voor het Veerse Meer liggen die aan tallen en temperaturen gemiddeld zelfs nog wat hoger. U kunt dus begrijpen, welke ideale kansen een Veerse Meer en Grevelingen voor zwemmen, vissen en plankzeilen hebben. Er zijn unieke argumenten voor een vakantie in eigen land. In een ma tige zomer als 1980 werden op een Gre velingen in de zomermaanden nog even tjes 32 dagen met watertemperaturen van meer dan 18 graden gemeten. Dat zijn harde feiten, die in 1990 één miljoen plankzeilers in Nederland aan spreken. In de zomer van 1981 was de watertemperatuur op de Grevelingen en het Veerse Meer 59 dagen achtereen boven de 18 graden. In 1982 was het nog veel beter. Deze cijfers staan in het rapport van het RIVO over het oesterbestand van de Grevelingen. Deze gegevens zijn hun gewicht in goud waard voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse VVV's, die de laatste jaren verrast naar de doorbraak van het plankzeilen en de watersport hebben gekeken. Recreatie is een schone in dustrie. De grote opgave zal worden de diverse belangen op en langs het recreatiewater in goede banen te leiden. Vooral deze hoge gemiddelde watertemperaturen en het streekje wind meer dan op het bin nenlandse water, zullen de plankzeil- sport een explosieve ontwikkeling op Veerse Meer en Grevelingen geven. De cijfers van de watertemperaturen van de RIVO-biologen zijn veel belang rijker voor de totale recreatie-economie, dan voor de oesterstand van Zeeland. Dat klinkt wat onvriendelijk, maar het is echt waar. Als u bedenkt, dat er jaarlijks alleen aan hengelsportmaterialen en boten voor 70 miljoen gulden wordt omgezet, dan snapt u wel hoe dat recreatie-haasje hoest. De totale watersport en het va kantie- en weekend-verblijf van hon derdduizenden is een veelheid van wat de totale visserij opbrengt. Tekst: Cor van Heugten. Vele VVV-direkteuren prijzen de laat ste tijd hun „werkgebied" aan, als de ideale vakantieplaats (ook voor weék- endrecreatie). Elke metereoloog kan vertellen, hoe het aantal uren zonneschijn op de Wad den en het Zeeuwse en Zuid-Hollandse kustgebied tot de hoogste van Nederland behoort. Walcheren met unieke zuider- stranden wordt de Rivièra van Neder land genoemd. Kijk maar eens naar het strandgebied tussen Zoutelande en West- kapelle met uitstulpingen naar Vlissin- gen en Domburg-Oostkapelle. Wie eerlijke voorlichting geeft, moet er bij vermelden, dat de lucht- en zee watertemperaturen in Zeeland bedui dend hoger liggen dan op de Wadden. En dan de windkracht.... De Zeeuwse VVV-direkteur Jo de Regt zit natuurlijk op rozen. In hete zomers Carla Pols: korte metten. 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 29