ZEEUWEN IN BRAZILIË 5 i Tekst: Rein van der Helm. Foto's: De Stem. mensen die nagenoeg geen kontant geld bezitten. Eduard Boone bleek blij met bezoek uit Holland. Nadat wij een forse kop koffie hadden gekregen, kwam hij met een Hollands boek. „Mijn vader zei al tijd: dit boek moet je goed bewaren. Er komt een tijd dat hier Hollanders komen en dan moet je toch Hollands kunnen spreken," zegt zijn vrouw, die evenals haar man met de achternaam Boone op de wereld is gekomen. De boekenschat omvatte verder nog een uit 1893 daterend Nieuw Testament en een bijbeluitleg in niet mis te verstane woorden. Pioniersgeest nog steeds niet verdwenen Panorama (Brazilië) „Als ik nog wat jonger was, zou ik hier wel weer weg willen. Er wordt grond uitgegeven voor ontginning in het Amazonegebied (R.v.d.H.). Maar ja, ik ben er nu eigen lijk te oud voor." Bram Boone, pionier van het eerste uur van wat tegenwoordig het dorpje Panorama in het noorden van Espirito Santo is, weet waarover hij praat. In 1939 trokken Bram Boone met zijn broers Eduard en Izaak, plus nog wat Laurets weg uit de ouderlijke omgeving. „We hoorden praten over mogelijkheden om grond te verwerven in het noorden. We dachten: we gaan eens kijken. Het was wel een eind weg, zo'n 18 tot 20 uur lopen. We ontdekten dat het goede grond was en wij kochten van de regering elk 2 colonnes 50 hectare) en toen zijn wij maar begonnen." Het was natuurlijk geen kant-en-klaar akkerland. Voor deze pioniers begon de cyclus weer van voren af aan. Even als hun grootouders en ouders hadden gedaan, gingen zij het oerwoud met kapmes, bijl en zaag te lijf. Bruikbare bomen werden omgehakt en de reste rende houtopstand afgebrand. De vrij komende grond zo goed en zo kwaad als mogelijk van stenen gezuiverd; er werd gezaaid, geplant en geoogst. Na de eerste oogst kwamen de vrou wen van de. pioniers zich ook definitief vestigen in Panorama. Daarvoor waren de mannen, die voor 18 20 dagen voedsel meenamen, regelmatig in hun woonplaatsen teruggekeerd. Hun harde werken is niet helemaal onbeloond ge bleven. „Je hebt veel courage nodig om dit land te lijf te gaan. Je krijgt het be paald niet cadeau," zegt Bram Boone in vlekkeloos Zeeuws-Vlaams. En met een weids gebaar omvatte hij zijn akkers langs de berghellingen. Er is koffie aan geplant, er staan bananenbomen en na tuurlijk ontbreken de onvermijdelijke maniokwortels niet. Tegenslag is de Boone's echter ook niet bespaard gebleven. Bram Boone zag tot tweemaal toe zijn veestapeltje ge decimeerd. Hij beperkt zich daarom tot uitsluitend akkerbouw. Voorts werd hij het slachtoffer van een Braziliaan, die de bureaucratische wegen wat beter wist te bewandelen dan hij. Toen Bram Boone een door hem ontgonnen stuk weiland wilde laten registreren, bleek deze figuur hem voor te zijn geweest. „Je kunt er niets aan doen." Het probleem van de landbouwre- gistratie woedt momenteel in alle he vigheid. Ook de kleine boertjes in Ho- landa moeten hun grond laten registre ren. Er staat nagenoeg niets op papier. De registratie kost echter handenvol geld en dat is een zware zaak voor Familie Boone voor huis van Izaak (tweede van links). Bram Boone en zijn vrouw Ale Valkenier. „Je hebt courage nodig om dit land te lijf te gaan." 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 30