i 13311 .i te boek als „vertrokken naar Zuid- Amerika." Op een origineel Overtogstverdrag dat wij vonden tussen de spullen van Ko Jansen in Hoianda staat duidelijk te lezen, dat de scheepvaartonderneming Steinmann en Co. te Antwerpen Pieter Heule en zijn vrouw Suzanne de Reu met 2 kinderen overvaren naar Rio de Janeiro (waar ze overigens niet aan kwamen; ze werden in Vitoria aan wal gezet). Er zijn er niettemin toch door- geëmigreerd naar Noord-Amerika, zo als de grootvader van Ale Boone-Val- kenier. „Mijn grootvader wilde naar Noord- Amerika, maar mijn grootmoeder durfde niet meer over zee. Mijn grootvader liet toen grootmoeder en mijn moeder achter en vertrok. Hij heeft nooit meer wat van zich laten horen," zei ze, met het nodige verwijt in de stem. Mogelijk dat de mettertijd te publi ceren scriptie van Frans Buyze meer licht werpt op de geschiedenis van de „Zeeuwen in Brazilië." Die met ruim 600 in een periode van slechts vier jaar hun vertrouwde Landje van Cadzand verwisselden voor het ongewisse, verre Brazilië. Panorama in het noorden van Espirito Santo. Ontgonnen door nakomelingen van Zeeuwse immigranten. Mevrouw Boone - Boone is overigens de eerste Zeeuwse nakomelinge die weet te vertellen, dat zij eigenlijk geen Hol landers zijn. „Mijn vader zei altijd, dat wij uit Zeeland komen. Wij zijn dus Zeelanders, maar ligt dat Zeeland soms in de buurt van Holland?" Via het Braziliaanse systeem van 22 staten één natie kunnen wij ongeveer uitleggen wat een provincie is. De derde broer Boone ontving ons in zijn nieuwe stenen huis. Hij is er trots op. Het eerste dat een Braziliaanse boer doet, als hij er het geld voor heeft, is zijn uit klei bestaande woning vervan gen door een stenen bouwsel. Hij blikt met plezier terug op de beginperiode van Panorama. ..Dat zou niks voor jou zijn," zei hij, wijzend op mijn „kantoorhandjes". Ook hier weer koffie en brood. Want als deze „Zeeuwen in Brazilië" iets bewaard hebben van hun moederland is dat wel de gastvrijheid en hartelijkheid tegen over vreemdelingen. Eduard stond plotseling op. Hij liep naar een kast, haalde er een pot uit, liet mij dit zien en zei: „Weet jij wat dit is?" Als ik ontkennend antwoordt, zegt hij„Dat is postekop." Het aloude Zeeuws-Vlaamse gerecht, gemaakt na het slachten van een varken. Het wordt ook wel öofflakke genoemd. Na 120 jaar blijkt het zich in dit deel van Brazilië gehandhaafd te hebben. Het smaakte inderdaad heerlijk. Terug bij Bram Boone, getrouwd met Ale Valckenier, komt het gesprek nog eens op de eerste immigranten in Bra zilië. Ook hier duikt weer het woord „Noord-Amerika" op. Hardnekkig is het verhaal, dat de eerste emigranten eigen lijk naar Amerika wilden en niet naar Brazilië. Erg veel grond voor dit „misverstand" is er op het eerste gezicht niet. In de provinciale jaarverslagen Zeeland 1858 1862 staan deze emigrerende Zeeuwen Mevrouw Boone - Boone (Panorama): „Wij zijn eigenlijk Zeelanders.' 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 31