6 De Lange Delft anno 1925 met de rijk versierde gevel van de Prov. Bibliotheek (midden). kers om zo'n veelzijdig bezit op te bou wen. Het heeft jaren geduurd voor er een bibliothekaris was benoemd en dan was het nog een bijbaantje voor de betrokkene. Tenslotte werd steeds onderstreept dat de Provinciale Bibliotheek zich ten doel stelde wetenschappelijke literatuur voor studie en onderzoek te verzamelen, waarmee de beoogde lezersgroep werd duidelijk gemaakt. In het begin van deze eeuw ontstonden in de grotere plaatsen in Zeeland biblio theekjes, die zich gingen toeleggen op de ontwikkeling van een breder publiek. Hieruit zouden de nog steeds funktio- nerende openbare bibliotheken voort komen. De eerste oorlogsdagen van 1940 on derbraken de geleidelijke ontwikkeling van de bibliotheek op dramatische wijze. Op 17 mei werd het bibliotheekgebouw aan de Lange Delft tijdens een bombar dement met de grond gelijk gemaakt. Van het totale bezit van 180.000 banden konden slechts 20.000 exemplaren gered worden. Dit door brand en bluswater zwaar beschadigde deel werd uit de kel der van het vernietigde pand gehaald en in verschillende ruimten te drogen gelegd. De wederopbouw van de bibliotheek werd aangepakt. Van allerlei instanties, maar ook van partikulieren, werden schenkingen in ontvangst genomen. De kollektie werd tijdelijk in een pand aan de Dam opgeslagen, waar het in korte tijd sterk in aantal toenam. Heropbouw van het bibliotheekge bouw bleek niet mogelijk. Terwijl ge zocht werd naar een geschikt pand bood het provinciaal bestuur ruimte aan in het Abdij-komplex. Deze gebouwen wa ren in de oorlog ook zwaar beschadigd, maar weer volledig gerestaureerd. In 1953 kon men de bibliotheekruimten feestelijk in gebruik nemen. Het boeken bezit leek toen in omvang op dat van vóór de oorlog. Met het betrekken van de ruimten in de Abdij begon voor de Provinciale Bibliotheek een periode van stormach tige ontwikkelingen. De inmiddels in binnen- en buitenland ontwikkelde ideeën binnen het bibliotheekvak begon men toe te passen in deze Middelburgse bibliotheek. Voor het eerst werd een evenwichtig opgebouwd boekenbezit na gestreefd, waardoor voortaan ook tech nische en natuurwetenschappelijke lite ratuur en moderne romans werden aan geschaft. Er kwamen encyclopedieën, handboeken en naslagwerken beschik baar, die in de statige studiezaal konden worden geraadpleegd. Door kontakten met andere bibliotheken, vooral ook bui ten de provincie, kon bemiddeld worden bij het aanvragen van niet-aanwezige literatuur. Werkten er in 1953 nog slechts drie medewerkers in de bibliotheek, in de loop der jaren groeide dit aantal gestaag tot 55 formatieplaatsen (verdeeld over zo'n 70 personen). Provinciale Bibliotheek, interieur Lange Delft in 1924.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 6