THUISVAART; Mijmeringen bij het afscheid van de zomer waren. En toen kwamen, stilaan, de betalingen binnen..! Lekker hoor. Kee en Arjaan waren glad uit de brand. En het hele dorp wist dat ze 'n puike smid hadden. Mie den nieuwejaer moesten Arjaan en Kee gaan wensen. Hun eerste bezoek, dat spreekt, was bij Kee d'r ouders die ze veel heil en zegen, en al wat wenselijk is toedachten. Toen ze daar zo zaten had je Iengeltje eens moeten zien gniffelen. Op de infor matie van de postbode hoe het met de zaken ging was Arjaan niet te stuiten. Zoo, zoo, zei de post. Dan ziet het er naar uit dat ik je mooi deur den kwaeien tied geholpen heb. Arjaan keek als een uil op 'n zieke koeie. 'k Zou niet weten waarmee, zei hij niet begrijpend. Reken maar dat je heel wat be stellingen aan mien te danken hebt, zei zijn schoonvader. Dan word je wel bedankt, zei de smid. Maar bij mijn weten is er nooit één klant geweest die kwam op rikkom- mandasie van mijn schoonvader. Dat kan weze, zei Iengeltje. Maar die honderden kachelplaten heb je an mien en an gin meins anders te danken. Die leveranties van vulkachels en for nuizen is t'r mooi bijgekomen. Daarop had ik niet gerekend. Maar die kachel platen. gin meins zou d'r op gekom- men zijn als i k niet gezegd had dat dat most! 'k Dacht zo dat ik je gin ondienst bewezen heb met dat te verzinnen.... Verzinnen.schreeuwde Arjaan toen hij weer spreken kon. Verzinnen? Je wilt toch niet beweren dat dat zo maar verzonnen is? Hij sprak veel en veel harder dan nodig was. 't Is een ge meente-verordenienge! Dat is 't. Nu mot je nie perbere om mien daarmee te verneuken, want ik kenne je langer dan vandaege, riep hij. En dat Iengeltje Saman maar stilletjes monkelen en lachen. En dat maakte de smid rissig. 'k Heb er trouwens voor mezelf ok een gemaakt. En voe Zwiddiek de plies- sie. En voe de gemeentesikretaris. Arjaan, jongen, zei de brievenbe steller, dat kan allemaal wel wezen. Je eigen plaat gaat dan van je winst af, maar nodig was het niet! Niet nodig! schreeuwde de jonge smid. En Zwiddiek dan? En Van der Beid? Noe jie! Da's nogal gemakkelijk, zei Ien geltje. Die binne d'r ok ingestonke. Vaoder, vaoder, zei Arjaan, en ie keek naar de lachende oogjes van Kee's vader, 'k kriege je in de gaten....! Je zit 'm weer danig te verdraaien. Tj oen gen, wat kun jie liege! Affijn oor! noe nog mooier!! riep Iengel Saman en hij werd kwaad. I K, en ik allenig en gin meins anders, ik heb je die klandizie bezorgd. En dat wil je, voe den hier en gunder, niet geloven? Probeer maar eens na te gaan hoe het allemaal begonnen is. Toen ik het be dacht had heb ik, hoor je, ikke Malle Maerten het dorp ingestuurd. Kuuskuus mie een boodschap van 't Gemeenthuus. Dat was op een zitterdag toen 'n rond ging met de leesportefeuilles. En toen was 't ei gelegd. Want dat ging rond, manlieve, schijt vuur, blaas as, door 't hele dorp. 's Maandags daarop kreeg je je eerste bestellingen en toen ging je smisse lopen als een lier. Of dacht je soms dat het mijn harte geen piene dee, dat je van de zummer zo maar met een mokertje op je 'n aanbeeld stoeng te kloppen om Kee te laten geloven en het dorp te laten horen dat je toch nog wel iets te doen had? Verschrikkelijk was dat. Verschrikkelijk! En gin levende ziel die je helpen kost. En zodoende. Hij zweeg even en Arjaan was met stomheid geslagen; had ook niet zoveel begrip bij zijn schoonvader verwacht. Die maandag, op die maandag is 't begonnen. Dat was de negenentwintig sten september. Ga maar eens na, als je dat nog kunt. Kee was er bij gekomen. Het was er nogal heftig toegegaan zo dat ze, vanzelf, dacht dat ze in de moeite waren. Maar ze had wel degelijk door waar het allemaal over ging. Ja, maar vader, Zwiddiek dan. En Van der Beid, zeker? hernam Iengel. Meisje, die Van der Beid is hier sikretaris en dat blijft ie omdat hij te stom is om ooit ergens burgemeester te worden en die Zwiddiek is zo stom als een rund. Ja, maar, zei ze ongelovig, ze zijn toch ook aangeschaft bij andere mensen op andere dorpen, bij een andere smid? In 'Eintjeszand, op Wolfersdiek, in Schrabbekerke en Ternisse. En dat was ook zo; tenminste, dat was 't zeggen. Zo zie je dan maar, zei Iengel, dat ik wat bijzonder goeds bedacht heb. 'k Had op andere durpen nog meer dochters kunnen hebben die met een smid ge trouwd waren, merk ik. Wil je soms nog een bewijs dat ik in die affaire 'n vinger in de pap gehad heb? Kijk daar maar, zei hij. En met de steel van zijn pijp wees hij naar de poten van de kachel. Kiek, zei hij, ik ben zowat de enige in 't durp die geen kachelplaat heeft. Ja, maar daar heb ik me dan ook allang over verwonderd, zei de jon ge smid, dat er van jou geen bestel ling kwam Persies! was het antwoord. En daar moet je Zwiddiek dan eens op Wanneer aan het eind van de vorige eeuw een windjammer in een haven aan de westkust van Zuid-Amerika met gu ano was geladen om de reis huiswaarts wijzen en naar me toe sturen om me te verbaliseren.... Ha, ha, ha! Dat brak de spanning. De postbode lachte hard en smakelijk. Dat heeft hij al eens eerder ge probeerd, den stommen bliksem. Dacht ie dat ie slimmer was dan Iengel Saman! Maar dat is een ander verhaal: hoe ik 'n keer thuis kwam met een haas.... Zwiddiek heeft het hart niet in zijn lijf om hier te komen. Maar wat belang rijker is, hij kan gewoonweg geen ver ordening aanhalen die overtreden zou zijn omdat zo'n verordening niet be staat. Besef dat toch, kinders! Zoiets is toch immers nooit in de gemeenteraad geweest! En die stomme gemeenteraads leden bukken ziéh voor een verordening die ze zelf nooit behandeld hebben. En daarom heb je d'r zelf geen ge nomen? vroeg Arjaan. Wat docht je, zei de postbode, dat ik in mijn eigen laarzen zou schijten? Niks hoor. Net nie! Die zat. Maar Kee wauwelde er over in het dorp. Want haar mond houden had ze nooit gekund. Daar heb je het gelazer, zei Iengel Saman tegen z'n vrouwe. Je ziet maar weer: je mot 'n aap niet in den biebel laten lezen. Toen langzaamaan uitkwam hoezeer Iengeltje Saman de Malle Maerten had gebruikt om de hele burgerij een poets te bakken, was het fraaiste van al, ei genlijk, dat mensen weigerden te geloven dat ze bij de neus genomen waren Zo zie je maar weer: de waereld wil bedrogen worden. En daarvan wordt gebruik gemaakt. Nog steeds. Reken maar. En let maar eens op. J. Kousemaker. (Fragment uit ongepubliceerde novelle „Malle Maarten"). Uit: „Zomerwende" van Paul Verbruggen Vlaams dichter (18911966). te beginnen eindelijk! zong de be manning die het gangspil hanteerde om het anker op te halen een „sea shanty" om het zware werk te verlichten. Bij het „Wij willen de zomers behouden, de zomers, en een roes in het hart, tot de winter, tot de stille winter begint". 13

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 13