Krokettemenee. u- Eindelijk een snelle waterfiets voor sportieve recreatie Ontwikkeling op TH-Eindhoven 't Was a laete op d'n aevend, Jewannus was nog op pad. En zó ier en daer oa tun ök un neutje hehad. Toen a tun di zö liep, kon um 't aest nie mi verdraehe. Di most wat an hebeure, ie oa zö un knorrende maehe. Hulokkug was tun in de buurte van un friettente, Jewannus haf dus vol has. Mè die tente was heslote, d'r laehe alléén kroketten achter hlas. Ie wist da-je di held in most douwe, nae un paer pohiengen oa tun 't hleufje hevonde. Mè un vrouwtje nest um riep oals mè: Affijn, wat vrééd, 't is toch zonde. Jewannus behreep ut mensje hlad nie, ie dee lekker van z'n kroketje ete. Mee d'r 66d schoddend hieng ze weg en zei: dan mö-je 't zelf mè wete. Even laeter behreep um wat of dat mensje bedoelde, want toen a tun nog un kroketje wouw neme; lag in plekke van un krokette achter 't hlas, z'n portemenee di, verheme. Ie oa z'n portemenee op 't klepje heleid en even laeter dicht hedae. Noe kon um net z'n portemenee zie lihhe a tun op z'n téénen hieng stae. Oe most dat noe a ter één om wat kwam; ie was netuurluk vrééd heschrokke. Want z'n portemenee leek net un sappuhhe bamischieve, hosternokke. Heliek is tun nae ruus hestove, vlug wat centen aele. 't Was me wat moois, noe mo tun vo z'n eihe portemenee betaele. Trug hekomme bie die tente, hulokkug lag z'n portemenee nog di. Mee artkloppiengen is tun trug helööpe, onger oa tun toen hlad nie mi. Dit aeventuur is vo Jewannus hoed ofhelööpe, mè ie zitter hlad nie mee. Want z'n knippe éét noe: krokettemenee. Tekst: Cor van Heugten. Op de Afdeling Werktuigbouwkunde van de Technische Hogeschool in Eind hoven is een super-snelle waterfiets ontwikkeld, die grote kans op commer ciële toepassing maakt. In overleg met specialisten van Lips in Drunen is een schroefje toegepast, dat de waterfiets (rustig trappend met zijn tweeën) een gemiddelde snelheid van 6 km per uur geeft. Dankzij de lichte overbrenging kan dit tempo bij lichte training enkele uren worden volgehou den. Er kan bagage, een tent, enz. op het platformtje van de waterfiets wor den meegenomen. De waterfiets, die alles overtreft wat op dit ogenblik op de markt is, is ook beter bestuurbaar en vlot wendbaar. De waterfiets kan op vele binnen wateren als een alternatief voor jogging worden gebruikt. Hengelaars, die geen bootje hebben, kunnen er tot nog toe ongekende stekkies mee bereiken. En kele miljoenen hengelaars op de wal houden natuurlijk hun hart vast. De waterfiets is als studie-opdracht door enkele studenten ontwikkeld. Bij enkele proefvaarten bleek de waterfiets nog iets beter uit de bus te komen, dan de berekeningen voorspelden. Er is al een ondernemende Brabantse jonge ondernemer, die op de TH gaat praten, om te bekijken of de water trapfiets niet in commerciële produktie kan worden genomen. In waterrijke ge bieden is het een nieuwe kans voor ver huurbedrijven. De vraag, of het net als de zeilplank een vaartuig in de zin van de wet is, moet later maar eens bekeken worden, zeggen de enthousiaste Eindhovense stu denten. Ze zien er een nieuwe mogelijk heid voor watersport-recreatie in. De beroepsvaart-schippers zullen on getwijfeld even de wenkbrauwen fron sen. Er doemt bij hen een schrikbeeld beeld anno 1990 van ruim een half miljoen zeilplanken en 100.000 water fietsen op, die kris-kras over de grote wateren „laveren". Sportvissers op de oevers zien hun dobbertjes al overvaren of meegepikt door het schroefje van deze water- trapmobiel, die de rijkspolitie te water nieuwe kopzorgen bezorgt. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 23