ZEEUWS PLATENBOEK Door Rino Visser met tekst van Frans van den Driest. Linnen. 30,5 x 21,5 cm. Pitman, Goes/Fanoy Boeken, Middel burg. Thans 49,50, later 59,50. Wat is het een verrassing om in een tijd dat de camera op illustratief gebied triomf na triomf viert, een boek ter hand te nemen met honderden illustraties (een heel enkele niet in kleur), die een feest zijn voor het oog. Rino Visser is die jonge illustrator die met groot vakman schap en nog grotere liefde voor zijn onderwerpen zeer kundig de gigantische arbeid heeft geklaard om voor ons dit prachtige kijkboek te maken. Alle lof! Misschien zijn de groenen van loof en bomen (soms) wat te hard De klapbanke in Oudelande of zijn en kele gebouwen wat te weinig speels Abdijkomplex te Middelburg maar al met al (het is al gezegd), een feest voor het oog. Telkens weer zijn er aquarellen die zó ingelijst zouden kunnen worden Speerdistel, De Vaete te Kloetinge Omdat het boek niet gepagineerd is, valt het moeilijk om te verwijzen. 'n Kleinigheidje wat de tekst1) betreft: Napoleon verbood niet de import van suikerbieten, maar van de suiker. Biet suiker was feitelijk eerst een surrogaat voor rietsuiker. Er is lang en intensief aan gewerkt. Wel anderhalf jaar en dat is betrekkelijk Illustratie uit Zeeuws Platenboek: Een zeldzaam geworden verschijning: met een vierspan wordt het land in gereedheid gebracht om straks te kunnen zaaien (Aquarel). nog snel. Het moet ook een heerlijke taak geweest zijn om het op te zetten en de lijst van onderwerpen samen te stellen om die later van bijschriften te voorzien. Het boek geeft een dwarsdoorsnee van leven en werken van de Zeeuwen. De hoofdstukken zijn DE ZEE en wel nader: Werken op en langs het water, Flora en fauna, Visserij; HET LAND: Wonen op het land, Bewerking van het land, Flora en fauna; DE ZEEUWKlederdracht, Folklore, Wonen en werken van de Zeeuw. Maar niet vergeten zijn intussen de recreatie, onze machtige kerncentrale, overige industrie, onze wateren. Er moet wel bijzonder veel belang stelling voor bestaan want de uitgevers zeggen dat de le druk vrijwel geheel de magazijnen heeft verlaten (en dus in de boekhandel nog voorradig is) en de 2de druk, samen met een Engels talige versie 64,50) in voorbereiding zijn. Op 23 november 1983 nam Dr. C. Boertien, Commissaris van de Koningin het eerste exemplaar in ontvangst in de vergaderzaal van G.S. in het Zeeuwse Provinciehuis. Mag er nog één juich- kreetje bij? Wat hebben we (hoe on opvallend misschien van buiten) toch een prachtig, prachtig Provinciehuis! Ksm. met storende spellingsfouten. De makers van het Zeeuws Platenboek: links Rino Visser de illustrator; rechts Frans van den Driest. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 25