Zeeland Magazine en Zeeland lekkerland Een klap van de molen in 1780 Door Kees van Boven Tekst: H. C. de Kater. Op huiden den 16 jan. 1780 compa reerde voor Scheepenen van Geersdijk en Wissenkerke naar genoemd Jan Guillon, wonende binnen dezen Dorpe van Wissenkerke; Adriaan Noordhoek, eveneens alhier woonagtig en Klaas Steur, dienende voor knegt op de Koorn- moolen van Arie van Driele. Staand gemelde moolen omtrent een kwartier uur gaans buiten dezen Dorpe voor noemd („Landzigt" op de Boomdijk, H. C. de K.). Alle comparanten van competente ou derdom, ons scheepenen bekend, ver klaarden ter Requisitie (gerechtelijk on derzoek) van den Weleedelen Gestrengen Heer Mr. Cornells Kien van Citters, Hoog Baillieu en Rentmeester-Generaal van de Grafelijke Domeinen van Zee land bewesten Schelde, waar ende waar achtig te zijn. De eerste deponent (getuige) Jan Guil lon verklaarde op Vrijdag den 14den dezer loopende maand, 's morgens om trent negen uuren met eenen Cornells de Smit, oud ruim twintig jaar, onge huwd, inwonende bij zijn grootvader Cornelis Andriese van Haver te dezer plaatse van Wissenkerke te zijn gegaan en gekomen ten huize van Cornelis Lijn- sen, aangehuwde vader van hem Cor nelis de Smit en wonende in de Rip- polder onder deze Heerlijkheid. Na een wijle tijds daar vertoeft heb bende, zeide Guillon tegen Cornelis de Smit: „Laat ons gaan, ik moet naar de moolen om een halven zak meel. Gaat gij met?" Vervolgens zijn zij te saamen op weg gegaan en omtrent drie uren in den namiddag gekomen op den Koorenmolen bovengenoemd, alwaar de getuigen Noordhoek en Steur zig reeds bevonden Na een kwartier uurs daar vertoeft hebbende, was het meel klaar en nam Guillon de zak op zijn schouder. Zij verlieten toen de moolen, die malende was, met het oogmerk naar Wissenkerke te gaan. Guillon, ziende dat Cornelis de Smit niet den gewonen weg nam, waar schuwde hem met te zeggen: „Weest voorzigtig en ga niet te kort langs de wieken." De Smit antwoordde: „Ik zal dat wagen." Guillon ging daarop met de zak meel op zijn schouder, zijns weegs, langs de getuige Klaas Steur, die aan de Ligt stond. Deze ontwaarde terzelfder tijd dat het werk stuitte en zeide, zeer ontroerd, tot de voorbijgaande Guillon: „Daar krijgt iemand een slag van de moolen." Aanstonds zette hij de moolen stil en samen liepen zij naar buiten, ziende of er iemand getroffen was. Zij vonden Cornelis de Smit leggende aan de bin nenzijde van den dijk daar de moolen op staat. Hij lag daar stil, zeer bloedende uit neus en mond. Doch nog leven in hem bespeurende, pleegden zij raad wat te doen. Getuige Noordhoek nam De Smit op en bracht hem in 't huis van den moo- lenaar. Deze zette hem op een stoel en vroeg aan de getroffende waar hij ge raakt werd. Er was geen antwoord of de minste spraak van hem te krijgen. Omtrent de klokke van half 5 uren des avonds gaf hij, Cornelis de Smit, den Geest. Daarop hebben de getuigen het Doode ligchaam opgenomen, gelegd op een wa gen en vervoerd naar Wissenkerke in het huis van Cornelis Andriese van Haver. Eindigende zij deponenten hiermede hunne verklaring gevende voor reden van wetenschap als in den Text. Presen- teerende hetzelve nader met Eede te sterken (is 't Nood). Aldus gedaan en gepasseerd voor Scheepenen Hendrik Kloosterman en Cornelis Geelhoed. Een handmerk waar bij geschreven stond dit handmerk stelt Jan Guillon, Klaas Steur en nog een handmerk waarbij stond. Dat is het handmerk van Adriaan Noordhoek. Mij present, getekend, D. A. Anemaet, secretaris. (Overgenomen uit Schepenakten van Wissenkerke 17791788. Rijksarchief, Inventaris Lasonder nr. 3666). Presentatie Fa. Mieras. Op het eerste gezicht een wat vreemd aandoende combinatie, doch die verbin tenis is een innige verhouding gebleken. Het Zeeuwse stond bij dit evenement duidelijk voorop: een promotie/presen tatie van de Zeeuwse visserij-produk- ten, welk onderwerp ook Zeeland Ma gazine na aan het hart ligt. Vandaar. Ideeën, gelanceerd in de landelijke vakblaldpers, waren eigenlijk de aan leiding en aanzet van deze voor Zeeland Magazine wat nieuwe aanpak van pro motie voor Zeeland. Wat eerst een uit gesproken idee was, groeide al snel uit tot iets wat vorm begon te krijgen. Het Produktschap voor vis en visprodukten werd ingeschakeld, terwijl ook de Zeeuwse vereniging voor visserijbelan- gen (Zevibel) belangstelling toonde voor hetgeen de organisatoren voorstond. Een viertal bijeenkomsten van de deel- 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 26