ZOMER IN ZEELAND ook vaak grote tongen. U moet hier de bodem-visserij dus niet verwaarlozen. Tong. De stenen zeedijk van Westkapelle tussen het dorp Westkapelle en Domburg is één van de beste tongstekken voor overdag, na ongeveer anderhalf uur vloed of iets later. De stek op 500 meter vanaf het rode lichttorentje van de kustwacht (richting Westkapelle) is fa voriet. Een verre worp tussen de paal hoofden (richting Domburg) geeft de meeste kans op tong. Ook de kleibanken tussen Zoutelande en Westkapelle vanaf het strand zijn erg goed. Wie met de boot vist, heeft verre weg de meeste kans. De tong en grote platvis (ook paling) aast hier tegen de steile rand van de geul. Het is erg moei lijk werplood en vis van het strand bin nen te draaien. Vissend uit de boot kunt u alle kanten uit. De tong zit niet ver buiten de paalhoofden. Hinder de scheepvaart niet, als u an kert.... De rijkspolitie te water maakt wel eens verbalen. Makreel en horsmakreel. De beste stek ligt in „de maal" voor het badstrand van Westkapelle. Soms is er een ware invasie van makreel, als u recht over de vaargeul, richting Bel gische kust, vaart. Er ligt daar een grote zandbank evenwijdig aan de kust rich ting Zoutelande (bankje van Zoutelande) Er staan hier vaak hoge golven tegen de ondiepten aan, waar de blauwe ma kreel en horsmakreel bij duizenden aast. U ziet het wel aan de duikende meeu wen. Ga er voor anker liggen en werp tegen de bank aan.... Altijd prijs! Harder. De beste harder-stek is al aan de orde geweest bij de „maalvisserij" voor het badstrand van Westkapelle, waar de zeebaarzen vaak bij tientallen gevangen worden. U weet hopelijk al, dat u bij stil water, ook tegen de paalhoofden aan, met langzame haalbewegingen de har ders tot bijten moet verleiden. Of het bijten is of voedselnijd tegen het groen van de palen, is moeilijk uit te maken. Hoe dan ook, de harder bijt in de haak-pluimenOok op de grond. Wintervisserij. Wie vanaf de trailerhelling bij West kapelle recht de vaargeul oversteekt (let op de zeeschepen), zit al op een prima gul- en kabeljauw-stek bij de boei OG 5 (Oostgat). Deze boei ligt dus aan de rand van de zandbank, die richting Zoute lande, evenwijdig aan de kust, loopt. Er zit gul en kabeljauw achter de boeien OG 5, OG 7, OG 9 en OG 11. De voet van de zandbank achter de groene boeien, is erg goed. Er wordt ook veel wijting gevangen, zeker aan het begin van de winter. Ook bij de DL 7 wordt vaak veel gul gevangen. De grotere kabeljauwen zijn te vinden bij de rood-witte boei, die op 320 graden uit het kustwacht-torentje van West kapelle ligt. Er staat nogal stroom en het is vrij diep (zie de zeekaarten). Ga op 400 tot 500 meter uit die boei (rich ting Domburg) liggen, want de zee schepen passeren deze boei soms (in- en uitgaand) aan beide kanten. Hou de boei en de toren van Domburg in één lijn. Er zitten stekken van 10- tot 15-ponders In het Oostgat wordt meestal wat klei nere gul en wijting gevangen. Overal langs de vaargeul, en ook op deze laatste kabeljauwstek, zit ook plat vis, waaronder mooie schar, bot en soms schol. Een geweldige schar-stek ligt in late herfst en winter bij de DL 16. Wrakvisser(j. De laatste jaren is de wrakvisserij op de Noordzee en Wadden erg populair geworden. Vanuit Westkapelle zijn ver schillende wrakken te bereiken. Een ge weldige stek is het wrak van de „Chris- tiaan Huygens" op de zuid-steenbanken, de landingsboot bij de OG9, het wrak van de Meerkerk, die voor Domburg gezonken is en het verste wrak bij de Schouwenbank 2. Het beste is voor het wrak op anker te gaan en de boot aan het ankertouw precies boven of tegen het wrak te laten drijven. Een goede dieptemeter (bijna onderwater-televisie) is bijna onmisbaar. Vis alleen bij zeer stabiel weer tot windkracht 3 op die verre stekken. Neem extra ankers, pilkers, paternosters en onderlijnen mee, want u verspeelt heel wat spullen als het tegenzit. Op de verre wrakken wordt ook pollack, koolvis en zelfs congers gevangen. Ze zijn wel niet zo groot als voor de Britse kust, maar beslist de moeite waard. Veiligheid. Er worden aan visboten natuurlijk een aantal veiligheidseisen gesteld. Meestal zitten deze eisen ook aan de vergunning verbonden, die voor de trailerhellingen door gemeenten of clubs worden uit gereikt. Vele kustwachtstations (ook in Westkapelle) hebben vrijwillige luister posten om noodsignalen en oproepen van de bootvissers (met motorpech, enz.) op te vangen. De Zeehengelsportvereniging Zuid- West-Nederland, Ribesstraat 1, Nieu- werkerk (Tel. 01114-2032) coördineert vele aktiviteiten langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust. Zeeland in de vroege morgen, met blinkend water aan de kust. Een meeuw weet boven zich geborgen, toch om mijn komst niet zo gerust. Achter 't duin blatende schapen, een landman trekt zijn klompen aan. Hij moet van al die vroegte gapen, blijft bij de staldeur even staan. Op die duintop komt het leven, weer met een mooie nieuwe dag. Met rijpend koren langs de dreven, op zee op land al gulie lach. Ginds pieken weer al witte zeilen, de camping brengt gerucht weer voort. Het leven gaat alom weer reilen, zo dit na het ontwaken hoort. En voelt men 't hart van Zeeland kloppen, in zon en wind, in helm der duin. Ter kim met enk'le wolkenkoppen, wat zijn wij rijk in Zeelands tuin! Nooit mag een schenner met zijn daden, dit land vernielen als weleer. Het Zeeuwse kon men toen wel schaden, beseft: dit mag toch nimmer meer! P.C. van Zierikzee. 31

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 31