OEKE. MATTHEUS SMALLEGANGE Een ontzaglijk werk: P. J. VERKRUIJSSE (uit Groede) promoveerde op landse Molen. Zijn beide proeven met goed gevolg afgelegd, dan kan men zich gediplomeerd molenaar noemen. Wie daarna nog wil leren hoe een kwalita- Geestdrift en schroom dringen om de voorrang wanneer je als boekbespreker een oordeel geven moet over het werk dat hierboven is genoemd. Geestdrift omdat het gaat over de schrijver en de drukgeschiedenis van de Nieuwe Cronyk van Zeeland (1696) want van kindsbeen af hoorde ik met eer bied, zoal niet met ontzag spreken over de Kroniek van Smallegange. En zo'n kinder-instelling gaat niet zo gauw te loor! Smallegange,.dat was iets bie- zonders. Schroom ook en schroom vooral, om dat het gaat over het levenswerk van een contemporaine (oud-)provinciege- noot. Een werk dat steunt op jaren en jaren intensieve studie en op onmeetbaar veel minutieus speurwerk. Ons werd op de middelbare school bij gebracht dat een dissertatie een proeve was van zelfstandig wetenschappelijk werk. De wetenschap werd er wat door verbreed want er kwam een onbetreden gebied(je) in de kijker. Verkruijsse is moderner. Hij werkte niet zozeer in de breedte als wel in de tief hoogstaand meel moet worden ge produceerd, kan voor een vervolgoplei ding terecht bij het Ambachtelijk Gilde van Korenmolenaars. diepte. Wie wat over de Cronyk of over Smallegange weten wil vindt in dit alles. En terecht diende het als proef schrift waarop Verkruijsse deze zomer promoveerde tot doctor in de letteren aan de Amsterdamse universiteit. Inder daad, waar iemand op zulk een nauw gezette manier zo vele jaren is bezig ge weest, past het om enige schroom aan de dag te leggen om zulk een levens werk niet door het snel af te doen te onderschatten; om het op de juiste wijze recht te doen en de jonge doctor de lof te doen toekomen die hij, m.i. zo terecht verdient. Over het totstand komen van zulk een werk moet niet gering gedacht worden. Tot staving daarvan: Verkruijsse (ver bonden a^.n het Instituut voor Neder- landistiek aan de Amsterdamse universi teit) heeft het bestaan om alle zeven tig drukken en herdrukken van de Kroniek (in totaal 560 exemplaren) via een speciale methode te vergelijken. Alleen al van de Cronyk zijn 122 ex emplaren teruggevonden; daarin zijn op 75 plaatsen verschillen aangetoond waardoor een geheel nieuw licht is ko men te vallen op de drukgeschiedenis van Smalleganges belangrijkste werk. Mag de inhoudsopgave hier kort (met aantal bladzijden) worden weergegeven? Lijst van Platen (5), Inleiding (4), Ver antwoording (28), Biografie (10). Biblio grafie etc. (553), Literatuuropgave (21), Samenvatting in het Engels (4), Index (18). Smallegange wordt (door Zeeuwen) vrijwel alleen gekend als „hun histori cus". En dat is hij. En niet alleen van wege de Kroniek. Maar hij was veel meer, deze Oranje klant, die uit Amsterdam verbannen werd. Hij was een terzake kundig genealo gist. Getuige zijn Beschrijving van den Zeelandschen Adel; Wapenen der ste den en Oud-Adelijke Geslachten in Hol land en West-Friesland; Geslachtsreke ning van de Vorsten van Nassau. Tevens was hij een belangrijk verta ler uit het Spaans, Italiaans, Latijns en Frans. Een paar titels? De Tafereelen van Penitency v.d. bis schop van Vence (Frans). De Verliefde Fiamette van Boccatio (Italiaans) zijn mogelijk van hem. Maar zeker: De Konst de Wijsheid Gracian (Spaans), De Mensch buyten Bedroch Gracian (Spaans), Het Leven van Marcus Brutus van Plutarchus via Quevedo (Spaans), Historie van de Practijk der Dieven Garcia (Spaans), De Werken van Mars (Konst des Oorlogs) Mallet (Frans), Ge selschap v.d. Vetpot (Italaans)), Verhan deling v.d. Legerschikking der Romei nen Du Choul (Frans), Bedenkingen over Tacitus Malvezzi (Italiaans), idem Historisch Politieke werken (Italiaans). Voldoende om te opperen dat hij meester was op vele wapenen, want wer ken van Tasso, Saavedra en Bouchin komen er ook nog bij. Mattheus Smallegange geboortig uit Goes (Hoe eerde zijn vaderstad hem door een „buurt" naar hem te nomen!) leefde in een roerige tijd. Niettemin had de Republiek (in het rampjaar 1672) af te rekenen met buitenlandse belagers maar ook intern stonden de opvattingen niet allemaal onder dezelfde noemer! Integendeel. Politieke tegenstellingen waren er te over. (pro en contra Oranje). En in het nog al anti-Oranje gezinde Amsterdam koos Smallegange partij sterk pro-Oranje. Het leverde hem via Haagse instanties ballingschap op. Hij schreef zelf: De Ontwaekte Leeuw, ge schiedenis van 1673. Het onderhavige werk van Verkruijs se is rijk geïllustreerd met mooie foto reproducties van vele originele titelpa gina's (enkele van niemand minder dan Jan Luyken). De uitgever, De Graaf te Nieuwkoop, heeft voor de handelseditie er een kloek achtste, 666 pagina's mooi boek van ge maakt (linnen). (Het is het zestiende deel in de Bibliotheca Bibliographica Neerlandica). Schrijver dezes hoopt uw belangstel ling gewekt te hebben en daarom wordt u aangeraden (en met nadruk) een pros pectus aan te vragen bij de uitgever (postbus 6, 2420 AA Nieuwkoop). N.B. Het valt feitelijk buiten het bestek van deze periodiek om in te gaan op wat verstaan moet worden onder een in Nederland vrijwel onbekende wijze van le vensbeschrijving: een descriptieve persoonsbibliografie. Ksm. Molenaar Langeberg bij het grootste rad van de molen „De Brak". 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1983 | | pagina 9