Ja zelfs.... „nog in onze tijd kunnen beide landen moeilijk tot overeenstem ming komen." den Sporenslag!) dorst de Vlaamse graaf het aan om Holland aan te tasten. Zijn campagne verliep aanvankelijk vlot. Totdat er een slag bij Vlaardingen geleverd werd en totdat zij na het tref fen bij het Manpad, nabij Haarlem, te ruggedreven werden. En daarin had Witte van Haemstede overwegend de hand. De Vlaamse dreiging duurde nog één jaar. In 1304 werd in de zeeslag bij Zierikzee de Vlaamse vloot verpletterd door een Franse. (Sporenslag gewroken) Pas twintig jaar later legde de Vlaam se graaf zich bij de nederlaag neer en kwam er een definitieve scheiding. Zeeland, noordelijk van de Schelde, kwam in volle eigendom aan Willem III van Holland. Romein noemt dit verdrag van be slissende betekenis voor de verhouding NoordZuid. In het verlengde liggen de sluiting (later) van de Schelde en de opkomst en bloei van Amsterdam. Het slot Oostende. Kopergravure van H. Spilman naar een tekening van Corn. Pronk. 1743. En nu? Nu weet ik nog niets zeker. Maar we komen er nog op terug. Dat Slot Ostende ook, met zijn vreem de naam, gelegen in het westelijk deel van de stad, een paar honderd meter van de Westwal. Hoe kan dat? Wacht even, als Goes ouder is dan Het Slot, dan klopt het niet. Maar als het nu juist andersom zou zijn. Eerst was er Het Slot en daarbij ontstond een plaatsje Goes. Dat zou natuurlijk kunnen. Nu moeten we wel een erg grote stap terug doen in de geschiedenis. Een eeuw of acht, tot omstreeks 1150. Bestond Goes toen al? Mogen we even aannemen van niet? Want pas tweehonderd jaar later (1351) kreeg de plaats enige privi leges. En het Slot was er toen al. Het Slot werd niet gebouwd in het westelijk deel van de stad, maar het stadje ont stond oostelijk van het kasteel. Maar ja, het is natuurlijk allemaal zo lang geleden. Zo lang, dat we feitelijk niet eens weten aan welke landsheer Zeeland „rechtens" toebehoorde. Want nu eens waren het de graven van Hol land, dan weer die van Vlaanderen, die oppermachtig waren over onze schorren en slikken en eilandjes. En omdat de souvereinen van onze archipel nogal eens wisselden, wisselden de Zeeuwse edelen ook nogal eens van sympathie. Cm van de steden nog maar te zwijgen. Want langzaamaan zijn we verzeild geraakt in de Hoekse en Kabel jauwse twisten. Om hun positie te ver stevigen, althans veiliger te stellen, ko zen de edelen overwegend de kant van de graven van Vlaanderen. Maar de Zeeuwse steden die van de Hollanders. Waar hoorden „wij" eigenijlk bij? Wel, het heeft maar een haartje gescheeld of we waren „nu" Belgen. De man, die mede een belangrijk aandeel had in het beëindigen van de Vlaamse invloeden en het Vlaamse overwicht was de bas taardzoon van Floris V van Holland, Witte van Haemstede. In 1303 (een jaar eerder hadden de Vlamingen de Franse koning smadelijk verslagen in de Gul WAT EEN ongewisse tijd! En niet alleen in deze gewesten. Ook Frankrijk en Engeland bestreden elkander al even vinnig als Holland en Vlaanderen. Dat ging zo een eeuw door. Welke kant moest je op? Het beste was maar dat je terecht kwam bij de uiteindelijke overwinnaar. En wie zou dat dan wel zijn? Dat blijft een moeilijke zaak. Ook in onze 20e eeuw zagen/zien we er voorbeelden van. Hoewel sommige dingen heel wat veranderd zijn, heel wat verandert helemaal niet. Wat ook niet veranderd is, is de loop van kreekruggen. Dat zijn erg langge rekte, hoogggelegen gronden die rusten op zand en daarom niet, zoals de om ringende landen zijn ingeklonken. Het omringende land kwam wat lager. De kreekrug derhalve wat hoger. En dus: wat veiliger. Nu liep/loopt er zo'n kreekrug van 's-Heer Arendskerke, noordelijk van Wissekerke en 's-Heer Hendrikskinderen via Kloetinge naar Kapelle. Schreven we eerder het jaartal 1150, welnu in omstreeks 1150 werd er ter plekke een dijk aangelegd. We wagen te veronderstellen, dat die dijk nu nog herkenbaar is als de zuidgrens van de veel, veel latere Goese polder en de nog veel latere Perponcherpolder. Dan was dat de noordelijkste bedijking van de Brede Watering bewesten Yerseke. Achter die bedijking woonde je veilig. WE HADDEN IN Zuid-Beveland nog al wat vermogende en invloedrijke adel. Kent niet iedereen de Heren van Bors- sele? Welnu, deze hadden in het eerder genoemde Wissekerke een heerlijkheid verworven en ze breidden hun bezit stukje bij beetje uit tot voorbij 's-Heer Hendrikskinderen tot het plaatsje Goes. Daar was al (achter de juist beschre ven veilige dijk) een woontoren gebouwd door de vrij arme ambachtsbezitters van de familie Van (der?) Goes. Het gebeur de vermoedelijk in de tweede helft van de 12e eeuw, dat de nieuwe bezitters, de Van Borssele's, op het uiterste oost einde van hun domeinen een kloek kasteel zetten bij/in plaats van de „ori ginele" woontoren. Dat was het Slot Oosteinde en daar- Het vervallen slot Oostende. Aquarel door A. Brandt. 1819. 16

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 16