150 jaar badplaats DOMBURG - Tekst: Kees van Boven. Vele artikelen zijn reeds geschreven over Domburg als badplaats. Graag scharen wij ons in die rij van beschrij vers, die zullen trachten Domburg zo breed mogelijk te belichten. In alle uit gaven van Zeeland Magazine in 1984 zult u een artikeltje aantreffen onder dezelfde kop: „Domburg 150 jaar bad plaats". Gebruikelijk is het, wanneer er een lustrum wordt gevierd, een terugblik te werpen naar het voorafgaande. Wij wil len bij het begin (dus 150 jaar geleden) een start maken. Volgens overlevering keerden in 1833 twee Middelburgse dames terug van een badkuur in Scheveningen. Bij hen rijpte het plan om ook dichtbij huis deze heil zame baden te nemen. Hun oog viel hierdoor op Domburg. Reeds het jaar daarop waren het de families Schorer en Van Reigerberg Ver- sluijs, die een z.g. badkoets aanschaften en daarmee in Domburg de eerste baden namen. Anderen volgden spoedig dit voorbeeld en ziehier badplaats Domburg was geboren. De Middelburgsche Courant van 29 juli 1835 vermeldt, dat er op de duinen eenen houten loods is geplaatst ten ge rieve van de badgasten. In 1836 waren het zes Middelburgse heren, die het initiatief namen om in Domburg „een koffy of z.g. badhuis te stichten." Op 22 juli 1837 werd het op de duinen gebouwde eerste badpaviljoen ingewijd. Over Domburg en met name het bad paviljoen vond ik in oude geschriften uit het jaar 1889 een beschrijving van J. M. Janssen, destijds als arts verbon den aan, waarschijnlijk, de zeebad inrichting. Onderstaand artikel is in zijn geheel overgenomen. DOMBURG door J. M. Janssen. Reeds een halve eeuw verliep sedert de vestiging dezer zeebadinrichting, in de plaats, waar de schrijver dezer rege len gedurende een achttal jaren als ge neesheer een aangenamen werkkring vond. (Kort nadat de schrijver dit opstel had ingezonden, werd hij helaas door den dood aan zijn werkkring ontrukt). Het stille dorpje met zijn lieflijk schoone omgeving, waar bosch en zee als 't ware to.t één geheel vereenigd zijn, had nergens aan de westkust van Eu ropa een mededinger in zijn eenig na tuurschoon, en alleen de afgezonderde ligging was een hinderpaal voor zijne snelle ontwikkeling als badplaats. Domburg is betrekkelijk onbekend ge bleven aan het badplaatsen-bezoekend publiek en zal, door het gemis van snel lere verkeersmiddelen, waarschijnlijk in de eerstvolgende jaren nog niet den stroom van toeristen tot zich trekken, welke aan andere badplaatsen ten deel valt. Maar juist die kalmte, die rustige rust geven aan Domburg als badplaats recht van bestaan bij het onophoudelijk woe len onzer hedendaagsche maatschappij. Ieder, die verloren krachten wenscht te herwinnen, die zijn geschokt zenuwle ven verlangt tot rust te brengen, die wil uitrusten van de vermoeienissen en beslommeringen van een veelbewogen leven, kan er bevrediging vinden van zijn behoeften en zal zich gelukkig ach ten, dat de voortdurende opeenvolging van luidruchtige vermaken er niet ge vonden wordt. Daaraan niet het minst, durven wij beweren, dankt Domburg zijn vooruitgang als badplaats.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 21