Kan een nieuwe vinding TH Twente de Rijn en de Delta van Frans mijnzout verlossen? begrafenis. Normaal ging iedereen ach terom en omdat er nergens een bel was, riep men daar fatsoenlijk en luid: Vollek. Vlak achter de voordeur dus één kraan. Om te verhoeden dat er ook maar ooit een druppeltje water teloor zou gaan, of stel je voor! de kokos loper in het gangetje nat zou worden, was het goede zede om aan die kraan een klein opvangemmertje te hangen. Liefst groen van buiten en rood van binnen. In zijn nobele ijver had Keesje van de Linde echter een grove fout gemaakt. Zijn dorpje was, op drie, vier Roomse gezinnen na, streng Calvinistisch. Dat was al eerder gebleken voor wie het niet geweten zou hebben, doordat er speciale gebedsdiensten waren geweest om de grote droogte1) af te wenden. Nu had Keesje in zijn ingezonden stuk, als liberaal vrijdenker, een zin opgenomen die kwaad bloed zette: „Vermits van den mensch gevorderd zij dat hij, naar de gaven waarover hij beschikt, niet in slaafsche onderworpen heid zich terneder legt bij de grillen der Natuur, doch deze veeleer zal over meesteren en naar zijn eigen hand zal weten te zetten, noch ook zichzelven willoos overgeve aan de genade eens Op de Technische Hogeschool Twente is een revolutionair transport-systeem ontwikkeld, dat als een „buizenpost" voor kleine en grotere containers kan worden beschouwd. Het gaat dan wel niet om de enorme laadkisten, die in vele zeehavens worden verscheept of verladen, maar om cilindervormige cap sules, die vaste stoffen en produkten bevatten in de met water gevulde buis leiding. De vakgroep van de Twentse hoog leraar prof. H. van den Kroonenberg heeft een spiraalpomp ontwikkeld, die nu voor het transport in de buisleiding kan zorgen. In de transportbuis worden grote windingen gelegd, die het trans port van de te vervoeren capsules (con tainers) in deze grote (of zeer grote) buizenpost op gang houdt. Het hele sys teem is uitvoerig op de Twentse TH beproefd. Het is rijp voor praktische toepassing, o.a. in ontwikkelingslanden waar nog geen wegen, bruggen, kanalen of spoor wegen voor vervoer zijn. Bijna alles wat in een capsule van bepaalde afme tingen past kan met het systeem ver voerd worden: tarwe, koffiebonen, erts, veevoeders, sojabonen, noten, vruchten. De grote kunst van het vervoer is de capsules, die met de buisleiding worden Opperwezens dat den mensch opvordert om al zijne krachten en alle in hem gelegde vermogens...." Ongehoord! Het zich willoos overge ven aan de Genade was het non plus ultra van menig Calvinist, die zijn ze kerheid vond in de aloude, beproefde en ongetwijfeld juiste schrifturen der vroede vaderen. Pleune van Dansen was op door-de- weekse dagen timmerman. Maar op zon dagen was hij Oefenaar in een separa tistisch kerkgebouwtje en alle dagen was hij een getrouw bestudeerder van Brakel en Smijtegelt. Pleun, die zelf geen krant in zijn huis dulde, werd op de onbetamelijke, ket terse opvatting van de ondermeester ge attendeerd. De naastvolgende zondag ging hij dan ook zijn kudde voor met een tijdrede waarvan de hoofdsom was, dat Hij regent over rechtvaardigen en zondaars naar Zijn vrijmachtige genade (En, o, mocht dat komme te gebeuren!) Maar ook, dat alle goede gaven af dalen van den Vader der Lichten en derhalve niet omhoog konden komen door een pijpje uit de grond. En indien al, het ware Gode verzoeken om een kraan te hebben in je huis. En dat dit een tijdsgewricht was, waarin het mens vervoerd, zo te laden dat ze juist zwe ven in het water. Het verplaatsen is dan een koud kunstje, dat weinig ener gie vraagt. Hoe meer containers er in de pijpleiding zitten, des te minder energie wordt er gebruikt. Ten opzichte van het wegvervoer kun nen vele tientallen procenten aan trans portkosten worden bespaard. Er is in Amerika al belangstelling voor de Nederlandse vinding. Er zijn in Colorado plannen om via een 1500 km lange pijpleiding zout water naar de oceaan af te voeren. Met dat zoute afvalwater zouden dus automatisch con tainers met nuttige ladingen kunnen worden vervoerd. Dat heeft prof. Van den Kroonenberg al op het idee gebracht het zout van de Franse kalimijnen naar de Noordzee te transporteren in een buisleiding, die in de Rijn wordt gelegd. Deze capsules van zoutafvallen kunnen dan in het Franse pekelwater zwevend naar de Noordzee afzakken. De Rijn wordt dan niet meer belast. Het idee zelf is al eens eerder bij rijkswaterstaat delta-dienst op tafel ge legd. Ook dr. Banning van het RIVO heeft die gedachte al eens geopperd. dom werd bezocht, zodat wij en onze kinderen ons dienden te verootmoedigen en ons dienden te bekeren van onzen schadelijken weg. En dat er, kortom, geen waterleiding diende te zijn. Die waterleiding kwam er toch, een aantal jaren later. Nu woonde Pleun van Dansen in een huurhuisje. Op circa een meter vijf-en-twintig achter de voordeur liet de huisbaas in het gan getje een kraan aanleggen. Ja, inderdaad, ook bij Pleune. Maar hij kwam er wel danig mee voor 't blok te zitten. Zo'n verfoeilijke kraan in zijn eigen huis. Maar. hij was niet voor niets tim merman van zijn stiel. Hij timmerde een houten kastje, dat met twee knipjes over de kraan paste. En daarmee was het ergerlijke ding aan het oog des rechtvaardigen onttrokken. Pleun kreeg nogal wat opdrachten van gelijk-gezindten. Ook bij hen moest hij zo'n kastje plaatsen. Maar wél met knipjes. Dat spreekt. Anders kon de vrouwe 's vrijdags natuurlijk de ko peren kraan niet poetsen. De titel van een opstel in de prachtige bundel dorpsverhalen OOST- LOORN van S. Ulfers. (Aanbevolen, K.). De TH Twente komt nu met een goeie suggestie voor deze unieke buizenpost via spiraalpompen. Tot nog toe is alleen aan gas- en olie-transport gedacht. De laatste ontwikkeling is het zgn. slurry-transport, waaraan ook Rotter dam denkt. Vaste stoffen als erts en kolen worden dan met water gemengd door de buisleiding geperst. In Rotter dam kan dat vervoer naar de Maas vlakte geregeld worden. Vanuit de sche pen kan b.v. de steenkool vermengd met water, worden verpompt. De TH Twente geeft nu een nieuwe dimensie aan de pijpleiding, die kleine containers met nuttige lading kan ver voeren. Dit buis-transport van vaste stoffen heeft grote toepassingsmogelijk heden in landen waar nog geen trans portverbindingen zijn, die concurrerend zijn. Wellicht kan het systeem ook voor transport van hout gebruikt worden. De TH Twente heeft het ontwikke lingswerk gestopt, nu de technische pro blemen rond het pompsysteem zijn op gelost. Het woord is nu aan de industrie om het systeem te vervolmaken voor praktische toepassingen. Het zout-transport van de Franse kali- mijnen naar de Noordzee zou een ware stunt zijn. Via niveau-verschil en de pompen zou het zoutprobleem door alle betrokken landen kunnen worden op gelost. Hollands Diep, Haringvliet en Volkerak zouden niet meer door de zout- verbindingen van het vuile Rijnwater worden geplaagd. Ook de drinkwater voorziening is daar in hoge mate mee gediend. Deze beneden-rivieren van de Bra bantse en Zeeuwse Delta zijn nu ware zinkbassins van vele vuile chemische stoffen geworden. Als dat, als de Rijn schoon is, moet worden opgeruimd (vuil slib), is dat een Europees vraagstuk van alle Rijnwaterstaten. Nederland denkt er natuurlijk niet aan, die opruiming van de vuile bodem van de beneden-rivieren voor haar re kening te nemen. Alle Rijnlanden, voor al Frankrijk en Duitsland, hebben die vervuiling veroorzaakt. Tekst: Cor van Heugten. 23

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 23