Ro ndvaart op de Oosterschelde Felle kritiek op Waterstaats-plannen Muskusratten-vangers vragen een Rijksdienst onder het Ministerie van Landbouw en Visserij Door: Cor van Heugten. Volgens de grote centrales van over heidspersoneel (ACOP, CCOOP, CMHA en AC) doen de ministers van verkeer en waterstaat en landbouw en visserij er verstandig aan de bestrijding van de muskusratten-invasie in Nederland bij een centrale rijksdienst onder te bren gen. De plannen van de minister van verkeer en waterstaat (voorgelegd aan het ministerie van landbouw en visse rij) om deze beleidstaken en financie ringen aan de provincies (en of) de wa terschappen over te laten, beloven vol gens de ambtenarenorganisaties een on werkbaar compromis. Van een zinvolle decentralisatie is ook volgens de „Per soneels- en Belangenvereniging Muskus- rattenbestrijding" (PMB) geen sprake. Ook voor het voorkomen van schade in de landbouw, visserij en natuurge bieden is het zaak waterstaatsvijand nummer één (de muskusrat) via een goed georganiseerde centrale rijksdienst aan te pakken. Ook de directie faunabeheer kan bij vele zaken rechtstreeks (ministerie van landbouw en visserij) betrokken blijven. Het gaat voor waterstaatswerken, wa terkeringen, maar ook de land- en tuin bouw en de visserij om schades van vele honderden millioenen guldens. In de beleidsplannen van de ministers is vol gens de georganiseerde muskusratten vangers van Nederland en de ambtena renorganisaties geen spake van kosten- baten analyses. De bemoeienis van het rijk wordt niet in concrete taakstellin gen uitgedrukt. De hele financierings structuur is weinig doorzichtig. De bur ger heeft bij de decentralisatie via wa terschappen en provinciale besturen geen enkel inzicht in de kosten. Dat zijn nog maar enkele argumenten, die de organisaties van overheidsper soneel en muskusrattenvangers (200 in getal) aan de ministers, kamerleden en het landbouwschap hebben voorgelegd. Ze willen daarmee (op het nippertje) voorkomen dat op korte termijn prin cipiële beleidsbeslissingen worden ge nomen over (naar hun mening) onwerk bare organisatiestructuren. Er moet een legertje rijksrattenvan gers komen, dat over provincie- en ge meentegrenzen heen kan werken. Daar mee is niet alleen een groot aantal weg en waterwerken, maar ook de landbouw en visserij gediend, zeggen ze. Het blijkt nu al dat in bepaalde poldergebieden, zoals het Vijfherenland, gedupeerde boeren al vergif gebruiken om de op mars van de vraatzuchtige knagers en holengravers te keren. In de sloten, beken en vaarten komt het al voor, dat landeigenaren en boeren zelf fuiken zet ten om muskusratten te vangen. Het ge volg is dat ook andere dieren en vis wordt weggevangen. Toen bijna twintig jaar geleden de eerste muskusratten Nederland binnen kwamen, had niemand kunnen vermoe den dat het er in 1983 ruim 200.000 zou den zijn. Dat zijn nog maar de gevangen dieren. De werkelijke populatie, die de waterkeringen, akkers en poldergron- den bedreigt, is veel groter. Ze verme nigvuldigen zich letterlijk als de ratten. Het hele rivierengebied, Gelderland en de polders van Flevoland zitten er al onder. De laatste tijd blijkt de opmars vanuit België naar Brabant weer sterk toe te nemen. Ook de opmars in Zeeuws-Vlaande- ren zal de komende jaren verder toene men. Dat betekent ook een bedreiging van het Zeeuwse Deltagebied. Vele mus kusratten komen over de Westerschelde Om 11.30 uur was het vertrek vanuit de haven van Colijnsplaat. We worden ontvangen door kapitein-eigenaar Teun den Breejen en zijn bemanning. Het is laag water en dan is het hier een probleem, laat de kapitein weten. naar Walcheren en Zuid-Beveland. Als gevolg van bezuinigingen in de Belgische grensgebieden komen weer duizenden muskusratten via de grens- beekjes en riviertjes, sloten en duikers Zuid-Nederland binnen. Dommel, Ley en andere beekjes vormen de invasiewe gen naar de Brabantse waterkeringen, akkers en weilanden. Boeren verliezen door holen ondermijnde grond langs de wallekanten en randen van hun bouw gronden. Er is veel vraat in maisvelden en andere gewassen. Tractoren vallen om of zakken weg. Al bij al eisen de organisaties van o- verheidsambtenaren en de rattenvangers uit de praktijk een goede politieke be slissing. Ze willen opschorting van de huidige beleidsplannen van de minis ters om de vele argumenten voor een goed opgezetfe rijksdienst van muskus- rattenbestrijders onder „landbouw" aan de man te kunnen brengen. Achter de schermen is een beroep op diverse ka merleden gedaan (o.a. Zijlstra) om de plannen van de ministers op te schor ten. De ambtenaren verwijten de minis ter van verkeer en waterstaat trouwens dat zij haar collega van landbouw, ir. Braks, pas enkele dagen voor de vaste tweede kamer-commissie-vergadering van 7 december j.l. heeft ingelicht. Het steeds weer aanslibben van de ha ven is hiervan de oorzaak. Dit is dan ook goed te zien, want door de draai ende schroef komt massa's modderwater naar boven. Wanneer de haven is verlaten, varen Door: Kees van Boven. Een prachtige tocht op de Oosterschelde en langs de grootste water bouwkundige werken ooit in Nederland uitgevoerd. Verschillende op stapplaatsen zijn mogelijk: Zierikzee, Colijnsplaat en een korte pijlertocht vanuit Burghsluis. Wij stapten in Colijnsplaat aan boord en maakten de tocht mee.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 25