Terugblikkend op 20 nov. 1974: Piet Verwijs van Vervoex: ARP-Tweede Kamerlid mr. W. Schakel had de krediet-overschrijdingen Deltawerken bij stormstuw-keuze al door „Oosterschelde pas interessant voor oesterteelt, als het water na 1986 weer rustig is" Door: Cor van Heugten. Nu de politieke golven rond de uit eindelijke prijs van de stormstuw-bouw in de Oosterschelde tot orkaankracht zijn aangewakkerd, is een terugblik op 1974 erg leerzaam. Tot het laatste ogen blik heeft destijds het Tweede Kamer lid mr. W. Schakel (ARP) zich verzet tegen het gedurfde Deltaplan van een stormstuw. Op het laatste ogenblik kreeg hij de belofte, dat de aanleg een bepaalde prijs niet mocht overschrijden. We hebben mr. Schakel, die nu nog als burgemeester van de gemeente Noordeloos fungeert, nog even opgebeld. Hij heeft met tranen in de ogen de uitslag van het onderzoek van de Re kenkamer op zijn televisie-scherm be keken. Schakel heeft het grootste gelijk van de vismarkt gekregen. Hij had grote bedenkingen en zelfs verdenkingen te De Zeeuwse oesterkwekers verenigd in de Vervoex hebben geen haast om de Oosterschelde-percelen weer in te zaai en met Grevelingen-oesters, zolang de stroomsnelheden door de Deltawerken nog te groot zijn. In grote delen van de Oosterschelde zijn stijgingen van de stroomsnelheden van 10 tot zelfs 30°/o. Dat geeft ook extra zandstormen op de percelen, die van oudsher (Yerseke Bank) ideaal waren. Een ander argument voor Piet Verwijs is, dat hij (net zo min als de Direktie Visserijen) enig risico wil nemen met het bedwingen van de gevreesde oester ziekte. Ook al is deze besmettelijke ziek te op dit ogenblik weer uitgewoed, (me ning van dr. Van Banning van het RIVO) er hoeft geen enkel risico ge nomen te worden. De oesterkwekers wachten dan ook rustig de komende beleidsmaatregelen af. De oesterkwekers hebben alle kansen gen de politieke beslissing van het ka binet Den Uyl. Ook van een ingrijpen op een moment, dat al duidelijk was hoe de kosten de pan zouden uitrijzen, is nooit iets terechtgekomen. Mr. Schakel getuigt nu ronduit, dat hij er in die dagen van 1974 en ook later nooit geslaagd is de ware cijfers van de dreigende kosten boven water te krijgen. Hij zegt keihard, dat de be trokken topambtenaren van rijkswater staat en de Deltadienst een soort zwijg plicht was opgelegd. Schakel zegt rond uit op dit ogenblik, dat ook minister Westerterp een deel van de verant woordelijkheid draagt. Hij verbood de informatie te geven, die ik ter plekke bii de deskundigen wilde halen. Het stormstuwplan wordt bijna eens zo duur als politiek was afgesproken. hun wereldmarktaandeel te behouden en uit te bouwen, zegt Piet Verwijs, via de Grevelingen-oesters. Hij raamt, dat er aan jonge oesters en konsumptie- oesters zeker 200 miljoen in de Greve- lingen rustig groot liggen te groeien. De kwaliteit is uitstekend, er is dus geen vuiltje aan de lucht. Er kan tot 1986 gewacht worden als de stormvloed kering klaar is en de stroomsnelheden veel minder zijn. Nieuwe mogelijkheden. Piet Verwijs gelooft heilig in nieuwe mogelijkheden op de Oosterschelde. Nu op de Grevelingen al gebleken is hoe oesters in een stagnant bekken zonder veel stromend water uitstekend gedijen, ziet hij unieke kansen. Er zullen in de hele Oosterschelde tot dicht in de buurt van de oesterdam richting Bergen op Zoom, nieuwe kansen op goede percelen De heer Schakel heeft nooit enig ver trouwen in de cijfers en beloften van destijds gehad. De gemaakte kosten zijn te triest, zegt mr. Schakel, om nu met enige trots mijn wantrouwen van toen bevestigd te zien. Het is een trieste zaak die in de toekomst voorkomen zal moe ten worden, zegt hij. Ik heb me altijd zwaar getild gevoeld. De zaak is ons te mooi voorgesteld, blijkt nu. Biologisch wonder Grevelingen. Wat mr. Schakel en andere kamer leden niet verwijten, is de verkeerde voorspellingen over de benodigde stroomsnelheid op de Oosterschelde voor het voortbestaan van de oester- en mos selteelt. Het gaat dan over het wonder van de Grevelingen, waar (naar schat ting) op dit ogenblik al 150 miljoen konsumptie-oesters liggen. In dit stagnante zoute bekken met minimale stroomsnelheden, gedijen de oesters van het Zeeuwse ras beter als op de Oosterschelde. In drie zomers zijn de Grevelingen-oesters konsumptierijp. Op de Oosterschelde in 4 tot 5 jaar. Ook prof. Korringa had dat destijds niet kunnen voorzien. Veel erger is, zeggen ook ingewijden bij de Provinciale Waterstaat van Zee land, dat het voorlopig ophogen van de Oosterscheldedijken al snel aan het licht bracht, dat het op Deltahoogte brengen van alle dijken wel een haal bare zaak was. Wat dat betreft heeft ook de Aktiegroep Oosterschelde Open groot gelijk gekregen. En op de Yerseke Bank liggen grote hoeveelheden zand door de gestegen stroomsnelheden bij de uitvoering van het werk. Pas na 1986 wordt dit beter. Dat vraagt in 1984 uitvoerig onder zoek van de RlVO-doiologen om te be kijken hoe de Grevelingen-oesters rea geren bij uitzetting op de Oosterschelde in diverse levensstadia. komen. Er is voor de RIVO-biologen in '84, '85 en '86 alle tijd om vele zaken met de oesters (en mosselen) uit te zoeken. Nu wel vaststaat, dat er minimale stroomsnelheden garanties geven voor kwaliteits-oesters, kan ook de Ooster schelde naast de Grevelingen een goud mijn worden. Piet Verwijs wil die kan sen op de Oosterschelde niet bederven door te vroeg de Grevelingen-oesters in de vette weiden van een rustiger Oosterschelde te laten. Er is ook op het Veerse Meer zelfs een verbetering van de zoutwaterkwaliteit te bereiken, als de zoetwater-afvoer aan banden gelegd kan worden. De voordelen van de stormvloedkering op de Oosterschelde pakken heel anders uit, dan prof. Korringa ruim 10 jaar geleden dacht. Het wonder van de Gre velingen was niet te voorzien. Ook dr. Dijkema van het RIVO-station in Yer seke is het daar mee eens. Er zal nu door vergelijkend onderzoek bekeken moeten worden welke mogelijkheden grote delen van de Oosterschelde in de toekomst bieden. Dat kan ook een deel van de enorme krediet-overschrijdingen voor de stormvloedkering goedmaken. Er is trouwens, zegt Piet Verwijs en dr. Dijkema, een heel spel mogelijk met de schuiven van de stormvloed-kering. Ook als er strenge winters komen. Er liggen alle kansen de biologische voor waarden te scheppen voor unieke teelt en kweekprogramma's. Er liggen grote nieuwe recreatiekan sen, aldus Piet Verwijs. Door: Cor van Heugten. 5

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 5