OM DEN BROODE Tekst: Harry de Waard. Zierikzee. Eigenlijk is het jammer, dat niet veel méér mensen kunnen genieten van het pittoreske museum, dat Zierikzee sinds don der dag 29 september j.l. rijk is, en dat de veelzeggende naam „Om Den Broode" draagt. Het werd op die dag geopend door zijn grondlegger, de heer A. C. Spil. „Om Den Broode" is gevestigd in een pand aan de Witte Eyestraat in Zierikzee, het pand waar eertijds (83 jaar geleden al weer) de roem ruchte historie begon van Zeelandia. Een naam, die onverbrekelijk met Zierikzee verbonden is en een begrip in de wereld der bakkers. Foto's: Johan Berrevoets. Een bakkers-museum, ondergebracht in de oude fabriek van bakkerij-grond stoffen, mooier kan het niet. Het objekt werd ondergebracht in een aparte stich ting met een hele lange naam: „Stich ting tot instandhouding en expositie van bakkerijgereedschappen, waarin opge nomen de kollektie van A. C. Spil". Een museum (en dat is een bijzonder heid) dat in tegenstelling met andere musea, niet zit te springen op drommen bezoekers en daarom flink aan de weg timmert. Integendeel zelfs: het stich tingsbestuur waarin voor Zeelandia zit ting hebben de heren H. J. Doeleman en G. Rietveld, is sterk afhoudend wat bezoekers betreft. Het pand is dan ook niet voor ieder vrij toegankelijk, maar slechts op aan vrage te bezichtigen, door vakgenoten. Géén subsidies. Waarom? Omdat mankracht en mid delen ontbreken om het beeldschone museum voor een breedschalig publiek open te stellen. Dat is jammer, maar begrijpelijk, want bij veel musea moet (veel) geld bij in de vorm van subsidies. „Om Den Broode" kwam geheel met eigen kracht en middelen tot stand, en men wil dat zo houden. Je zou kunnen zeggen: een kwestie van service aan klanten van Zeelandia, hoewel ook niet- klanten (maar wél vakgenoten) welkom zijn. Ook, omdat het een typisch branche gericht museum is, waar „buitenstaan ders" niet het fijne van begrijpen. Een „paradijs" voor de oudere brood- en banketbakker, die voor zijn ogen het verleden ziet herleven. Open dagen. Toch gloort er voor liefhebbers een lichtpuntje aan de horizon: het stich tingsbestuur is voornemens via open (mid-)dagen of weekeinden (al naar ge lang de behoefte) het museum den volke te tonen. Publikaties daaromtrent zul len te zijner tijd in de daarvoor in aan merking komende media verschijnen, waarschijnlijk in het voorjaar van 1984. De naam A. C. Spil is al enkele malen gevallen, evenals die van Zeelandia. De namen komen in 1979 bij elkaar, toen Zeelandia een kalender uitgaf met af beeldingen van een deel van de verza meling van de heer Spil uit Deventer. Dat was de aanleiding om gezamenlijk dit projekt op touw te zetten, want zo wel Zeelandia als de heer Spil koester den al jarenlang de wens een museum op te zetten waar bezoekers zouden kunnen kennis maken met de historie van dit aloude vak. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 6