Spaar de 12 mijls zone: Waarom is het kustwater en zoute Deltawater zo voedselrijk? Tekst: Cor van Heugten. Onlangs heeft de garnalen-bioloog dr. Dolf Boddeke (minzaam glimlachend) zijn voorspellingen over de ontwikkeling van de garnalenstand langs de Neder landse kust geannaliseerd. De garnalen- vissers hebben een prima jaar achter de rug, de vraatzucht van de enorme ge boorte-explosie van de jonge wijting lichting 1983 ten spijt. Wat de garna- lenvissers nu minder vangen, wordt aan stijgende besommingen goedgemaakt. Dr Boddeke heeft (en dat gebeurt meer) het grootste gelijk van de vismarkt gekre gen. De hamvraag daarbij is: waarom is het kustwater en delta-water zo vruchtbaar dus gunstig voor de to tale, visstand? Voor sport en beroep. Goed voorbeeld Het Veerse Meer is een uniek voor beeld van bijzonder vruchtbaar water. Al enkele jaren na de afsluiting werd uit analyses van het „zoute" water be kend, dat het water achtmaal zoveel fosfaten had, als de open Oosterschelde. Deze fosfaten zijn van groot belang voor de vruchtbaarheid van het water, dus de plankton-ontwikkeling. Dat is het begin van alle leven, van de micro-or ganismen tot de garnalen, schelpdieren, vissen en planten, die ook voor sport- en beroepsvissers van belang zijn. Op het Veerse Meer komen de fosfa ten (zeg maar voedingszouten) vooral van het omringende bouwland en de polders. De vruchtbare akkers leveren ook heel wat afvalstoffen van mest stoffen. Toen het Veerse Meer nog open was, kregen deze fosfaten nooit de kans de levenskansen voor vele micro-orga nismen en planktonsoorten te verbete ren. De eb- en vloedbeweging spoelde de fosfaten, nitriet (en noem maar op) weg naar zee. In mindere mate heeft ook de Grevelingen daarvan geprofi teerd, dat een veel hoger zoutgehalte heeft. Ook de enorme groeisnelheid van de oesters op de Grevelingen is mede te danken aan de uitstekende voedselsitu atie, met vele wormen, garnaalsoorten, kleine visjes en slijkdiertjes, die de bo dem oplevert. Op dit ogenblik worden op het Veerse Meer proeven gestart om de zoutwater kwaliteit door het inlaten van vers zout water of Oosterscheldewater (met ho gere zoutgehalten) te verbeteren. In de loop der jaren is het zoutgehalte van het afgesloten Veerse Meer te ver ge zakt om een gezond zout milieu op te leveren. In feite is het (constante) zout gehalte dus „de slagboom" van alle le ven. Als een diersoort of lager organis me dat zoutgehalte kan verdragen, ont wikkelen zich enorme hoeveelheden van die diersoorten, wormsoorten, visjes enz. Soms is het aantal soorten niet groot, maar zijn wel de aantallen erg groot. Op Veerse Meer en Grevelingen groeit de glasaal in vier jaar tot maatse pa ling. Dat zijn ongekend grote groei- snelheden, die ook de snelle groei van de uitgezette forel verklaart. Het kustwater. Door de afsluiting van Hollands Diep en Haringvliet en andere deltawateren, is in de loop der jaren bijzonder rijk dus voedzaam kustwater ontstaan. Het vervuilde zoete Rijnwater met enor me hoeveelheden voedingszouten, stroomt via de verdiepte Waterweg en de Haringvlietsluizen naar zee. Vele che mische gifstoffen komen door de stroom- vertraging vanaf de Nieuwe Merwede in de benedenrivieren tot bezinking. De chemische stoffen (vaak erg kwalijk) hechten zich aan zand en slib. Het ge volg is wel, dat Hollands Diep en Ha ringvliet en andere benedenrivieren, zinkputten van vele gifsoorten en che mische combinaties zijn geworden. Er vindt dus wel een gigantische zui vering van het Rijnwater plaats. Tot tientallen kilometers uit de kust is het kustwater de laatste jaren door deze opgeloste voedingszouten veel voedsel rijker geworden. De enorme plankton ontwikkelingen hebben dus nieuw le ven gegeven aan vele organismen, die de garnalenstand bevorderen en het ta feltje van vele vissoorten, o.a. platvis en paling, dekken. De enorme garnalenvangsten, waar op weer wijting, kabeljauw, platvis en andere vis komt azen, is aan dat voed selrijke (geschoonde) Rijn- en Delta water te danken. De konklusie van kot- tervissers en sportvissers is duidelijk: Spaar de 12-mijls zone! 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 8