P. Caland op ca. 58-jarige leeftijd. Wie was die CALAND? Niemand van het gezelschap zal er veel van geweten hebben. Niemand zal zich er erg voor geïnteres seerd hebben. Hij moest ergens uit Zeeland komen. Zijn vader was ook nog al betrokken bij waterschapswerk. En dat was zo. Zijn naam was ABRA HAM CALAND, een Westkapellenaar. Dijkwerker soms? Ook dat, ja! Pieter Caland en Janna Louwerse kregen in 1789 een zoontje Abraham. En toen Abraham dertien was, kon hij mee naar 'de dijk'. In Westkapelle stonden Abraham en Pieter Sr., te boek als dijkwerkers in daggeld. Maar daar is het verhaal van Abraham niet mee ten einde! Niet voor niets staat boven dit ver haal: ZO VADER, ZO ZOON. o Abraham was er een met een formi dabel stel hersens. Omdat er geen leerplicht bestond hoefde hij niet naar school en omdat er thuis bittere armoe was, kon hij er, financieel, ook niet naar toe. Hij werd door moeder Janna de straat opgestuurd om. te bedelen. En daarvan hield hij zoveel 'over' dat hij (zie het kadertje) zich de school in-bedelde! Hij viel door zijn knappe kop zo danig op dat de Westkappelse school meester er alle aanleiding toe zag om de jonge Abraham, na een 'praktijkjaar' in 1803 geplaatst te krijgen op het Instituut van toekomstige waterbouw kundigen te Middelburg. Daarvan we ten wij alleen dat het gehuisvest was in 'de Abdij'. Was dat een particulier, een stedelijk of een provinciaal instituut? Wie het weet mag het zeggen. Graag. Wie waren de andere leerlingen? On bekend. Hoe ging hij van Westkapelle naar Middelburg? Te voet; dat laat zich raden. Drie jaar lang. Dan moet hij er toch dicht tegen de 25.000 km voor ge tippeld hebben.Dat is vijf keer Lis sabon-Amsterdam heen en terug. Zou hij ook die 'boer in zijn tentwagen gekend hebben die, op een marktdag, gevraagd werd door een jongen of hij asjeblieft mee mocht rijden (liften heet dat tegenwoordig!) tegen zo'n ventje zei: 'As jie te lui bint om te werken, mot je mae loope'? Er zijn nog al wat vragen omtrent jeugd en opleiding van Abraham. Maar we weten dat hij als een briljante leerling de scholing afmaakte en dat hij in 1806 een aanstelling kreeg als opzich ter bij de Polder Walcheren. Ja, inderdaad, ook Abraham Caland was nog al betrokken bij waterschaps werk. Hij heeft die baan zes jaar vervuld. Toen promoveerde hij (1812) tot Con ducteur 2e klasse van de Waterstaat, doch dat duurde maar kort. Zijn hoofd ingenieur beval hem speciaal aan (1815) tot Ingenieur 2e klasse. Hij kwam van Breskens naar Zierik- zee. Intussen was hij, feitelijk, al.... be roemd. In 1827 vereerde de stad Zierikzee hem op grond van zijn verdienste met een Empire zilveren theeservies. Hij was toen 38 jaar. Later benoemde Koning Willem I hem tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was 51. Toen hij 65 was werd hij be noemd tot Commandeur van de Eiken kroon. Maar we lopen vooruit. In Zierikzee, aan de Oude Haven 51 werd op 23 juni 1826 een zoontje Pieter geboren. De vader is tweemaal getrouwd geweest; met een dochter van een kapi tein van de Oost-Indische Compagnie, Catharina Wilhelmina van de Plas en met (en wie een beetje bekend is met de patriciers-geslachten in Zeeland zegt 'O ja?') freule Anna Elisabeth Schorer). Misschien was de naam Caland toch bekender dan we vermoedden. In de ge vel van Pieters geboortehuis is, onge veer 15 jaar geleden, een gedenkplaat aangebracht om de kleine Pieter die een erg grote Pieter werd, te eren. Toen het manneke zeven jaar oud was (1833) verscheen van de hand van ziin vader het op één na oudste stan daardwerk der waterbouwkunde: 'Hand leiding tot de Kennis der Dijksbouw en Zeeweringkunde'. Ja, inderdaad, ook vader Caland was nog al betrokken bij waterschapswerk. Misschien hadden de illustere leden van de staatscommissie die de toegang tot de Rotterdamse haven moesten be studeren tóch de naam wel eens ge hoord. Vier jaar nadien (1837) wordt Caland Sr. hoofdingenieur en krijgt in die po sitie het hele district Zeeland onder zijn supervisie. Eenmaal 65-plusser werd hij Presi dent van de Centrale Directie Wal cheren. Ondertussen schreef hij brochu res over zijn vak. Hij moet wat agressief geweest zijn, maar met een jeugdig elan. Wat agressief. Maar ook sarcastisch! We vinden van hem: '..het is waar, de geschiedenis is 'voor velen een oud, versleten boek, 'dat weggeworpen en vergeten moet 'worden om plaats te maken voor 'romans en verdichtsels, waartoe het 'sprookje der ontwerpers van krach- 'tig gebouwde dijken in de voortij- 'den behoort' (1856). Kort voor Abraham stierf hij werd ruim tachtig jaar werd hij nog be noemd in een Commissie voor Onder zoek van de Bezwaren tegen een spoor lijn HaarlemAmsterdamUtrecht. De oude Caland was niet alleen betrokken geweest bij waterschapswerk.... o Terug naar Caland Jr. 14

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 14