Carlier Tours e Domburgers rond de eeuwwisseling DINSDAGS GESLOTEN. Zeeland Magazine Schelpweg 6, 4357 BP Domburg Postbus 6, 4357 ZG Domburg Telefoon 01188-1313 't Groentje 11 Domburg Telefoon 01188 - 12 51. ABONNEERT U OP Wenst u zich op dit tijdschrift te abonneren (kosten 30,00 per jaar), dan kunt u volstaan met naam en adres op te geven aan de administratie. Op de envelop schrijft u: ZEELAND MAGAZINE - Antwoord nummer 84 - 4460 VR Wissenkerke. Geen postzegel plakken. De porto kosten nemen wij voor onze rekening Tekst: Kees van Boven. In de vorige aflevering over Domburg zijn al enkele, in het Domburgse en ver daarbuiten, bekende namen naar voren gekomen. Enkele wil ik in deze afleve ring hieraan toevoegen. Eerst een korte beschijving van de arts Johann Georg Metzger. Zijn borst beeld staat fier temidden van de Dom burgers waar hij lange tijd ook tussen leefde. Geboren in 1838 en overleden in 1906, stond hij vele gekroonde en an dere voorname hoofden terzijde met de door hem ontwikkelde massage-behan deling. Metzger was gepromoveerd op een methode om voetverzwikkingen te genezen. Later werd hij een soort won derdokter, als het ging om gekneusde botten en verrekte spieren, waar ook in het lichaam. Hij behandelde nog al eens ongelukkig neergekomen paardrij ders, waardoor hij waarschijnlijk nogal de aandacht trok van de Domburgse badgasten. Hij begon zijn praktijk in het Amstel- hotel in Amsterdam, maar in de zomer maanden vertrok de arts naar Domburg, waar hij de villa Irma liet bouwen. De adel en andere rijken kwamen van heinde en verre en logeerden dan in het badpaviljoen ter plaatse, befaamd in die tijd was uiteraard ook het Badhotel. Zo werd Domburg een internationale badplaats van alure, of zoals een blad het eens uitdrukte: „Fin de siècle op Walcheren". Niettemin moet de dokter een onge looflijke prestige hebben gehad. Een prestige dat begon toen hij in 1871 de dertienjarige prins Gustav, zoon van Os kar en Sophie van Zweden en Noor wegen afhielp van de gevolgen van een val. Dokter Mezger behandelde hem -o afdoende, dat Gustav zich later ,<or: ontwikkelen tot een befaamd t -nnis speler. Na dit succes begon het goed te lopen, eerst in Amsterdam, later ook n. Domburg. Bewijzen van dit succes zijn bekend door de vele gesigneerde por tretten uit het bezit van Mezger. Hier onder bevinden zich afbeeldingen van Elizebeth, koningin van Roemenië, ex- 22 keizerin Eugénie van Frankrijk, de prins en prinses van Wales, de tsarina Marie Federovna en nog tientallen andere. Zo is Domburg het bekijken waard, want hier hebben ze alle gelogeerd, ge geten, geslapen en rondgewandeld. Andere bekende Domburgers. Uiteraard is de naam Jan Toorop on afscheidelijk verbonden aan Domburg. In een volgend artikel meer over deze beroemde schilder. In diezelfde tijd, evenals Metzger en Toorop, woonde hier ook een zekere Meinard Sprenger. Bij velen zeker niet zo een bekende naam, toch blijft door zijn aanwezigheid in Domburg nog veel aan hem herinnerd. Wie was Meinard Sprenger? Hij werd geboren 5 juli 1860 te Mid delburg, op de Dam 5, het huis, dat la ter in de tweede wereldoorlog berucht zou worden als Orts Kommandantur. Zijn moeder stierf in het kraambed. Zijn vader Jan Jacob Iman was burge meester van Domburg van 1850 tot 1868 voor een tractement van f 75.per jaar. 's Zomers woonde hij in Domburg, in de latere „Villa Clementine", 's Winters verbleef hij in Middelburg, dan kwam hij dinsdags en vrijdags over de Zand weg aangestapt om de Domburgse ge meentezaken af te handelen. Meinards moeder bezat land op Dom burg, waarop later onder meer „Duine burg" gebouwd zou worden. Hij was dus reeds vanaf zijn geboorte grondbezitter. Op zijn 21e jaar, in 1881, steekt hij over naar New York. Hij was een rebel, maar werd in zijn jonge jaren tot gentle man gevormd, wat hij tot zijn dood toe bleef. Meinard kwam in New York aan zon der dat hij er ook maar iemand kende. Hij zet een advertentie en prijst zichzelf aan als „Farmer-pupil", waardoor hij op „Moscovic Isles" terecht komt. In korte tijd doet hij veel mensenkennis op, en niet te vergeten cowboy-ervaring. Zo wordt hij gehard, wat hem spoe dig van pas zal komen. Hij trekt als zovelen naar bet westen en komt terecht op de grens van Canada, in Calgary, aan de voet van de Rocky Mountains, toen nog een onherbergzaam gebied, waar de Zwartvoet-indianen hun jacht gebied hadden. Het loopt tegen het jaar 1885. Spren ger is nu 25 jaar oud. Domburg-ranch. Als goed Zeeuw is hij goed Zeeuws, goed rond van geboorte en hij past in een vredige gemeenschap. Dat blijkt ook spoedig. Zijn ontmoeting in Calgary met

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 21