Sportief gedrag strekt zich verder uit dan alleen maar sportief gedrag binnen de eigen groep. Dat geldt evenzeer voor sportvissers op de Veerse Dam die vrezen, dat het met hun rust zal zijn gedaan nu de baan voor snelle motorboten tot op 250 meter van de dam is verlegd. Het lijkt niet overdreven om te stellen, dat het achter de ruggen van de sportvissers voort ijlende verkeer vele, vele decibellen meer lawaai zal produceren dan het be trekkelijk geringe aantal speedboten dat gelijktijdig het westelijk deel van het Veerse Meer zal bevaren. En wat te denken van het vissers latijn, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat plankzeilers vislijn kapot varen of omgekeerd, wat te geloven van de in dianenverhalen, dat door sportvissers met 100-grams lood naar verstoring ver oorzakende plankzeilers wordt gegooid? Schromelijk overdreven, getuige de er varingen van mensen die beroepshalve veel op het meer vertoeven. Overigens is het wel zaak om te voor komen, dat de enorme toename van het aantal plankzeilers in de toekomst zal leiden tot konflikten met andere gebrui kers van het Veerse Meer. Zonering van het gebied voor de ver schillende gebruikers lijkt daarbij een doeltreffend middel. Maar dan wel een zonering op basis van vrijwilligheid; het recreatieschap „Het Veerse Meer" heeft het devies „Vrijheid: blijheid" hoog in het vaandel. Zonering op basis van vrij willigheid kan worden bereikt door op enkele plaatsen in het Veerse Meer gebied het plankzeilen zo aantrekkelijk te maken, dat daar „als vanzelf" con centraties van plankzeilers zullen ont staan. Die plaatsen moeten dan wel aan en kele voorwaarden voldoen. Zo moet de plankzeiler met zijn auto met zeil plank - tot op korte afstand van de oever kunnen rijden. Helemaal aantrek kelijk wordt het wanneer met de auto eventueel met caravan tot aan het water kan worden gereden. De plaatsen waar dat nu al kan, zijn zeer in trek bij plankzeilers. Tijdens onderzoek naar illegaal kamperen in de zomer van 1983 werd herhaalde malen gekonstateerd, dat plankzeilfanaten al omstreeks zes uur 's ochtends op de beste plankzeil- stekjes pal aan het water arriveerden om een zondag-lang verzekerd te zijn van een plaatsje op de eerste rang, di- rekt aan het water. Het beleid van het recreatieschap „Het Veerse Meer" is erop gericht, om in het Veerse Meer gebied op drie plaatsen in het westen, het midden en het oosten - plankzeilcentra van de grond te krij gen. Dergelijke centra dienen te bestaan uit een goed ontsloten oeverterrein, waar met de auto tot op korte afstand van de oever kan worden gereden, met toi letten en douches. De oevers dienen zo danig te zijn, dat plankzeilers zonder gevaar van beschadiging van zeilplank of van eigen voeten of benen te water kunnen gaan. Een gebouw met kantine, een lokaal voor het geven van instruktie en het organiseren van wedstrijden, een berg ruimte en douches en toiletten zou even eens deel moeten uitmaken van zo'n plankzeilcentrum. Overnachtingsmoge lijkheid vooral van belang voor wed- strijdsurfers bijvoorbeeld in de vorm van een eenvoudig kampeerweitje, kom- pleteert het geheel. De plankzeilcentra dienen voor het merendeel van de plankzeilers erg aan trekkelijk te zijn, zodanig aantrekkelijk, dat zij grote aantallen surfers zullen aantrekken, die op die manier van oe- vergebieden worden weggehouden, waar plankzeilen bijvoorbeeld met het oog op natuurwaarden minder wenselijk is. Dergelijke voorzieningen zijn duur, niet alleen wat betreft de kosten voor het stichten van een gebouw en de inrich ting van een oevergebied voor plank zeilers maar ook wat betreft het beheer van dergelijke voorzieningen. Het eerste plankzeilcentrum in het Veerse Meer-gebied en qua opzet ook het eerste plankzeilcentrum van dien aard in Nederland wordt gebouwd en aangelegd op de Schotsman bij Kam perland, aan de westzijde van Recreatie centrum „De Schotsman". De oevervoor zieningen zijn inmiddels aangelegd en de eerste steen voor het plankzeilcen trum zelf is op 27 januari j.l. gelegd. Verwacht wordt, dat het geheel nog vóór het hoogseizoen zal funktioneren. Het projekt laat zien, hoe overheid en bedrijfsleven goed kunnen samenwer ken. De oevervoorzieningen zijn met een forse rijkssubsidie aangelegd. Het ont brekende bedrag is door het recreatie schap betaald; het gebouw met bijbe horende voorzieningen wordt door Re creatiecentrum „De Schotsman" gefinan cierd, die het plankzeilcentrum ook zal gaan beheren. Wel is de afspraak ge maakt, dat het centrum openbaar toe gankelijk zal zijn. Dat de oevervoorzie ningen eveneens openbaar zijn ze zijn immers met overheidsgelden aangelegd - spreekt bijna vanzelf. Voor twee andere lokaties in het Veerse Meer-gebied, in het midden op het dagrecreatiegebied „Oranjeplaat" en in het oosten nabij camping „De Paarde kreek" wordt een soortgelijke samen werking tussen recreatieschap/overheid en particuliere ondernemer als op de Schotsman voorgestaan. Op Oranjeplaat heeft in 1983 overigens al een tijdelijke voorziening gefunktioneerd. Met behulp van enkele grote, chalet-achtige staca ravans werd plankzeilers de gelegenheid geboden plankzeillessen te nemen, een zeilplank te huren of een hevige dorst te lessen. Komend seizoen zullen de tijdelijke gebouwtjes er weer worden neergezet. Ondertussen wordt gewerkt aan het op stellen van plannen voor definitieve voorzieningen, welke door de direktie van camping „De Witte Raaf" zullen worden gebouwd en beheerd. Aangezien daartoe de nodige vergunningen moeten worden verkregen en één en ander pla nologisch moet worden geregeld, zal het niet vóór 1985 zijn, dat het silhouet van het oevergebied van Oranjeplaat zal veranderen door een permanent gebouw. Bovendien is de subsidiekraan van de Rijksoverheid een eind dichtgedraaid; een subsidie voor de inrichting van het oevergebied voor windsurfers zal dan ook zeker niet vóór 1985 tegemoet gezien kunnen worden. Minder „hard" dan voorgaand plan is het plan voor een plankzeilcentrum in het oostelijk deel van het Veerse Meer gebied. Behoefte aan concentratie van plankzeilers is er in dat gebied in ieder geval wel. Vooral in de nabijheid van de jachthavenconcentraties bij Kortgene en Wolphaartsdijk, bij camping „De Paardekreek" en het dagrecreatiecen trum „Schelphoek" is het op een mooie zomerse dag een gekrioel van zeil- jachtjes en zeilplanken. Komt er door de vaargeul in dit nauwe deel van het Veerse Meer dan nog een beroepsvaar- der, dan is het helemaal oppassen. Uit veiligheidsoverwegingen is het dan ook wenselijk om plankzeilers te concen treren in een gedeelte van het gebied waar geen konfrontatie met andere wa tersporters of met de beroepsvaart plaats vindt. Een dergelijke lokatie moet bovendien niet in de nabijheid van natuurgebieden zijn gelegen om te voorkomen, dat met de ondiep stekende zeilplanken naar of zelfs tot in het natuurgebied wordt ge varen. Als bedacht wordt, dat de oever en het vóór de oever gelegen water ook nog eens aan bepaalde eisen moeten voldoen, valt het te begrijpen, dat het niet eenvoudig is een goede plek te vin den. En is een dergelijke lokatie dan eenmaal gevonden, dan komen kwesties als eigendomsverhouding en planolo- 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 25