Verwey: ruimte scheppen tossen het snrfgeweld ter verder uit dan plankzeilen en andere vormen van „natte" recreatie. Amfibische recreatie is „in". Dagre creatie aan de waterkant, waar zowel op de wallekant als in het voorliggende water kan worden vertoefd zwem mend, badend, in opblaasbootjes drij vend is voor velen erg aantrekkelijk, vooral aan het Veerse Meer waar het water schoon is en getij en stromingen ontbreken. Voor de nabije toekomst lijkt het beschikbaar areaal oever-recreatie- terreinen nog ruim voldoende. Voor de wat verdere toekomst zijn terreinen voor oeverrecreatie aan het Veerse Meer ge reserveerd nabij Oranjeplaat en Wol- phaartsdijk. Besturen is immers voor uitzien. Om ook de niet-varende recreant van de vaak schitterende uitzichten op het Veerse Meer te laten genieten, is enkele jaren geleden een fietspad aangelegd van Veere naar de Oude Middelburgse Haven, tussen Veere en Oranjeplaat, welk fietspad onlangs is doorgetrokken naar Oranjeplaat. Het pad voert afwis selend langs de oever en door aangeplant nu nog jong bos. Plannen voor een fietspad van Kortgene naar de Zandkreekdam staan op het punt te worden uitgevoerd. Voor wandelaars zal binnenkort een wandelpad van Veere naar jachthaven Oostwatering worden aangelegd. Een wandeling langs Veerse Meer, gekom- bineerd met een wandeling binnendijks, in het krekengebied van Veere of door het aantrekkelijke stadje Veere staat borg voor een ochtend of middag pre tentieloos genieten. Dorstig of koud ge worden, al naar gelang het jaargetijde, is er altijd wel op korte afstand een etablissement te vinden waar u gelaafd of verwarmd wordt. Liever wat zwerven langs minder ge baande wegen? Ook dat kan in het Veer se Meergebied. Grote delen van de Schotsman zijn zelfs in het hoogseizoen betrekkelijk rustig. De Schotsman: een mooi wandelgebied; u kunt er zelfs or chideeën zien bloeien, weliswaar klein maar toch, het zijn orchideeën. Konijnen en fazanten zijn er te over en een vroege vogel kan -er nog wel eens een ree zien. En altijd zijn er de vogels, on, rond en boven het Veerse Meer, in elk jaar getijde. Vogelaars komen het best buiten het zomerseizoen aan hun trekken. Vogels van elders nemen in herfst en winter de plaats in van zeilers en plank zeilers. Ganzen, allerlei eendensoorten, zwanen - waaronder ook de Kleine Zwaan en vaak onvoorstelbaar grote zwermen meerkoeten, proberen in het water en op de drooggevallen gronden hun kostje bijeen te scharrelen. Een apart genoegen om al die vogels met een verrekijker gade te slaan en te pro beren om met behulp van een vogelgids de vogels te determineren. Tenminste wanneer uw aspiraties verder gaan dan die van de gemiddelde Amsterdammer, die slechts twee categorieën vogels on derscheidt: sijsjes en drijfsijsjes. Waar mee hij landvogels en watervogels be doelt. Overigens, bent u de laatste jaren Pierre nog wel eens tegengekomen? Pierre met zijn ronde kop, indrukwek kende snor en zijn donker, watervlug lijf. Om misverstanden te voorkomen: Pierre is de zeehond die sinds de af sluiting van Zandkreek en Veerse Gat in het Veerse Meer huist. Of huisde? Ik heb al jaren niet meer over hem horen spreken. Het is niet aannemelijk, dat de onlangs gewijzigde bleesbebakening voor de watersport het dier in de war heeft gebracht. Een nog merkwaardiger ontmoeting dan met zeehond Pierre had ik enkele jaren geleden in het ondiepe waterge deelte aan de zuidkant van het eiland Haringvreter. Twee flamingo's liepen er op hun hoge steltpoten doodgemoede reerd voedsel te zoeken. Hallucinatie? Wensdenken? Het decor van een te door zichtig STER-spotje? Waarschijnlijk een uit een dierenpark ontsnapt avontuurlijk aangelegd stelletje. Voor mensen, die buiten het zomer seizoen het Veerse Meer bezoeken en eens wat anders willen dan een wandel- of fietstochtje is er sinds kort de moge lijkheid om op een steenworp afstand van het Veerse Meer vele uren lang ple zierig door te brengen in het golfslagbad met bijbehorende water-attrakties in „De Roompot" bij Wissenkerke. Een zwemparadijs, zoals in de advertenties voor het zwembad wordt aangeprezen; en niet ten onrechte. Het water is er zo warm, dat je er uren lang in zou kunnen vertoeven. Is een lange glijbaan, die boven het water eindigt al een attraktie van de eerste orde voor kinderen en eigenlijk niet alleen voor kinderen! nog groter wordt de pret wanneer af en toe het apparaat in werking wordt gezet dat voor golfslag zorgt. Zwempa radijs „De Roompot", goed om er bij slecht weer ook 's zomers een halve dag of langer (in het zwembad zijn hapjes en drankjes verkrijgbaar) door te brengen. Wat-te-doen-met-slecht-weer? is een vraag, die vaak gesteld wordt aan VVV- informatrices, campingbeheerders en ho telpersoneel. Wanneer de plannen door gaan kan wellicht over niet al te lange tijd niet alleen worden verwezen naar het bestaande golfslagbad „De Room pot", maar ook naar slecht-weer-voor- zieningen nabij Oranjeplaat, waar 's zo mers een groot aantal recreanten is ge concentreerd in het zomerhuizencomplex en de jachthaven en op de camping in dat gebied. Er bestaan plannen om er een overdekt zwembad, een bowlingbaan en nog wat andere voorzieningen voor gebruik bij slecht weer te realiseren. Voor het Veerse Meergebied zou dit een welkome aanvulling zijn op het toch al niet karige voorzieningenpakket. Het mes zou hier zelfs aan twee kanten kunnen snijden, wanneer het geplande overdekte zwembad buiten het zomer seizoen ook kan worden gebruikt voor het geven van zwemlessen aan kinderen uit het nabij gelegen Arnemuiden. Zwemmen in het Veerse Meer zelf is blijkens jaarlijks verricht onderzoek naar de kwaliteit van zwemwater in Zeeland volkomen verantwoord; de kwaliteit van het Veerse Meer-water als zwemwater is ronduit goed. Wat het waterpeil van het Veerse Meer echter betreft, is het velen nog steeds een doorn in het oog, dat het zomerpeil - op N.A.P. in de periode september-ok- tober op het winterpeil van N.A.P. -0,70 meter wordt gebracht en tot het voor jaar op dat peil blijft. Door het droogvallen van ondiepe watergedeelten waar zeesla en zeegras groeien, ontstaat stankoverlast wan neer de drooogstaande waterplanten gaan rotten. Bovendien maakt het win terpeil een niet onaanzienlijk deel van het meer onbevaarbaar voor grotere, diepstekende jachten en maakt het en kele surfgebieden zelfs onbruikbaar voor het buiten het zomerseizoen be oefenen van die sport. Overigens: er blijft ook in de periode met winterpeil nog voldoende vaargebied over voor de winterharde vaarders. In het kader van seizoenverlenging en het voorkomen van stankbezwaar zou een vast peil echter zijn te prefe reren. Invoering van een vast peil zou gepaard gaan met grote investeringen, van miljoenen guldens zelfs, die nodig zijn om de afwatering van een aantal op het Veerse Meer lozende polders ook gedurende het winterseizoen met veel neerslag mogelijk te maken. En wie zal dat geld in deze tijd van bezuini gingen fourneren? In het kader van een afstudeerprojekt wordt door een student van de Tech nische Hogeschool in Delft nu studie verricht naar de waterhuishouding van het Veerse Meer. Hopelijk is dit een eerste stap die uiteindelijk naar de op lossing van het probleem zal voeren. Terug naar de aan het begin van dit artikel geciteerde laatste alinea van het in 981 gepubliceerde artikel „Twintig Recreatieschap „Het Veerse Meer" denkt aan andere oplossingen 29

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 28