Het slot Oostende te Goes ZEELANDERS MAKEN KENNIS „Oud en nieuw" nader tot elkaar jaar Veerse Meer". In het recente ver leden is gebleken, dat het niet alleen beleidsbepalers en (provinciale en ge meentelijke) plannenmakers zijn, die proberen het Veerse Meergebied nog aantrekkelijker te maken dan het nu al is, maar dat het zeker niet in de laatste plaats of wellicht beter: dat het juist de ondernemers zijn van de rond het Veerse Meer gevestigde recreatiebedrijven, zoals zomerhuis- en campinghouders, jachthaven- en horeca- exploitanten, die het gebied de naam willen behouden van een recreatie- en natuurgebied waar het nog steeds goed toeven is! Vanzelfsprekend riep de publikatie in „More" nog vele andere reakties op. Mijn zoontje kwam de grote Bos-atlas lenen, omdat zijn onderwijzer had ge vraagd, of iemand wist, waar „Oud" Zeeland ligt. En de Consul der Nederlanden te Auckland, de heer J. J. A. de Moor, benutte het schemeruurtje om zijn kleinkinderen te vertellen over Zeeland. Zij hadden er op school nooit over gehoord Zeelanders in „Oud" en „Nieuw" kun nen dit niet op zich laten zitten. Zij zijn hun plaatsje in de wereld volledig waard Zij mogen gekend worden. Overal. En zeker in de beide Zeelanden. Het wordt hoog tijd, dat zij iets meer van elkaar te weten komen. Dat blijkt! En dat vloeit ook voort uit de gemeenschappe lijke familienaam. Gelukkig maken de beide Zeelanden al wat meer kennis met elkaar. De leer krachten en leerlingen van verschillende middelbare scholen in beide landen heb ben de pen ter hand genomen om el kander in te lichten over de Zeelanden. En meer scholen zullen volgen. De scholen kunnen komen tot het uitwisselen van werkstukken, zoals te keningen, grafieken en maquettes, die tentoongesteld, veel zullen bijdragen tot de kennis van beide landen. De correspondentie van de scholen, de publikaties over Zeeland en Nieuw Zeeland en de tentoonstellingen, zullen de kennis van en de relatie tussen de Zeelanden stellig optimaal bevorderen. Veel enthousiaste deelname aan dit kontakt wordt verwacht. Door: Anthony Weiman. Na publikaties in een Amerikaans en een Nieuw Zeelands tijdschrift zijn initiatieven genomen om Zeeland en Nieuw Zeeland nader tot elkaar te brengen. Enkele middelbare scholen in beide landen zijn in correspondentie ge treden en andere scholen gaan dit spoedig doen. Publikaties zullen het publiek in beide Zeelanden inlichten over hun landen en tentoonstellingen zullen handel en nijverheid, kunst en cul tuur, onder de aandacht van alle Zeelanders brengen. Deze initiatieven zijn in Nieuw Zee land genomen na publikaties in het A- merikaanse tijdschrift „National Lam poon" en het Nieuw Zeelandse tijd schrift „More". In deze bladen werd de vraag gesteld: „Waar op aarde ligt „Oud" Zeeland?" De antwoorden, die „National Lampoon" ontving, waren verbijsterend Iemand uit New York schreef: „Ik ben al 5 jaar bezig uit te zoeken, waar „Oud" Zeeland ligt. Want zo goed als er een Nieuw Engeland en een Enge land, een Nieuw Mexico en een Mexico zijn, moet er, behalve een Nieuw Zee land, ook een Zeeland zijn. Maar niets is minder waar. Het „Nieuw" is slechts een versiersel." Een ander, de Kamer van Koophandel te Auckland, maakte er een grapje van en schreef: „Het zeer oude land „Oud" Zeeland ligt in de regio van Cough Mumble, juist ten zuiden van Bleeble Bixxl Harrump...." Een inwoner van New Orleans be weerde: „Er bestaat helemaal geen „Oud" Zeeland. De Nieuw Zeelanders hebben het „Nieuw" bedacht om de in druk te wekken, dat zij een land hebben, waarvan zij afstammen, maar er bestaat zelfs geen eenvoudig en doodgewoon Zeeland. In het Nieuw Zeelandse tijdschrift „More" schreef een ingezetene van Christchurch: „'Oud' Zeeland ligt in Denemarken. Het is een belangrijk ei land. De hoofdstad is Kopenhagen." Natuurlijk werd er in een ander stukje ook even uit de doeken gedaan, waar Zeeland ligt. Het Zeeland, de lidstaat van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, waarnaar Nieuw Zeeland werd genoemd. In Zeeland Magazine nr. 86, blz. 18 staat: „Het notaatje (van Restaurant „Slot Ostende") vertoont in het kopje een wapen. De restaurateur zegt, dat het drie koppen van steenbokken zijn. Snuf felend in gegevens van de Nederlandse heraldiek stuit ik op geen enkele steen bok. Is er een lezer, die er iets zinnigs over zeggen kan? Hoe komen die kopjes nu toch in dat wapenschildje?" Een vriendelijk telefoontje uit Zie- rikzee van dhr. Schot geeft een opening. Via-via krijg ik een telefoongesprek met dhr. Schuurbiers jr. van „Terminus" te Goes, die weet dat er in/rond/bij het oude gebouw een „steentje" gevonden is, waarop dat wapentje voorkomt. Het hoorde kennelijk het „Het Slot" en is in een wand bij de keuken ingemetseld. De toenmalige pastoor van Goes heeft er naspeuringen naar verricht en dat resulteerde erin, dat het wapen zou toe behoren aan de familie Ter Goes. Ten tijde van het nazoeken woonachtig in Den Haag. Dank voor alle moeite! Nog een rektifikatie. Boven het verhaal staat abusievelijk: „Illustraties van de schrijver" De illu straties zijn door de schrijver links en rechts gevonden en meegestuurd met de kopij. De schrijver vond ze welis waar, maar het gaat te ver om te zeggen dat de illustraties van hem zijn. Ksm. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 29