Het is een prachtig gezicht, zo'n paard voor de slee in het veld. Je ziet het niet zo veel meer, maar toch.Men laat het vertrouwde beeld maar met moeite los. De jonge generatie kiest er ook weer bewust voor. Zoals Leo de Visser in Ritthem. Hij heeft twee volwassen paarden en een veulen op zijn biologisch dynamisch bedrijf aan de Zandweg. Hij werkt op een eeuwenoude manier. Het hóórt er ge woon bij Ritthem is de enige plaats op Walcheren met een Jenaplanschool. De kinderen vinden het er heerlijk en ook de ouders zijn enthousiast en helpen graag mee. g'ingsmiddelen. Nu, na vijf jaar werken, geholpen door zijn paarden gespannen voor eeuwenlang beproefde landbouw werktuigen, mag hij zich biologisch dy namisch teler noemen. Hij verkoopt zijn spullen aan huis, maar het grootste ge deelte levert hij aan een verdeelcentrum, dat er weer voor zorgt dat de bevolking van Leiden en Amsterdam een stukje Ritthemse gezondheid kan kopen. De Ritthemers zelf gaan voor hun da gelijkse boodschappen naar het enige winkeltje, dat nog in het dorp over is. Je kunt er bijna alles krijgen. De baas van het spul, Frans Moelker, keek eens over het water en nu bevoorraadt hij ook schepen. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Wat je op een schip nodig hebt, koop je ook voor je huishouding aan de wal en omgekeerd. Daarom grijp je er bijna nooit mis. Geschiedenis. Tot 1966 was Ritthem een zelfstandige gemeente, al in 1795 ontstaan uit de am- bachtsheerlijkheden Ritthem, Weizingen en Nieuwerve. Het moet er gezellig ge weest zijn, met de eigen secretarie, het eigen gemeentebestuur en de eigen veld wachter. Nu hebben de bejaarde bewo ners in de raadzaal hun sociëteit. Iedere dag wordt er een kaartje gelegd of ge biljart en de dames hebben er hun be- j aardengymnastiek. Ritthem is waarschijnlijk ouder dan de eerste schriftelijke vernoeming in 1247. Onder Ritthem is, volgens de oud- hoofdonderwiizer van de christelijke school, B. J. de Meij in zijn „Geschiede nis van Ritthem", Romeins aardewerk gevonden, waarschijnlijk uit de eerste eeuw van onze jaartelling. In de oudste geschriften wordt het Rijethem of Riethem en ook wel Rut- them genoemd. De toevoeging „hem" is de Friese benaming voor woonplaats, wat er op duidde dat Riethem heel een voudig plaats waar riet groeit zou heb ben betekend, maar ook dat de Ritthe mers verwant kunnen zijn aan de Frie zen. In Friesland bestaan veel plaatsen met de toevoeging „hem"; in Zeeland maar één. Ritthem moet ook een eigen adellijk geslacht hebben gehad, want in 1290 wordt gesproken van ene Wouterman, zoon van Aarnhout de Raethem. In die tijd bestond het landschap uit kreekruggen, vliedbergen en lage moe rassige poelgronden. Het was logisch dat er op de hoge delen werd gebouwd. Dijken zoals nu waren er nog niet. De kom van het dorp ontstond op een kreek rug, evenals de nog steeds bestaande toegangswegen. De kerk werd op een vliedberg gebouwd en de Dorps- en We verstraat waren de voornaamste wegen. Daar werden huizen neergezet; een eeu wenlange kringloop van bouw, afbraak, verval, herstel en herbouw was be gonnen. Veel inwoners heeft het dorp nooit ge had. Maar de waarde en de belangrijk heid van de plaats was wel aan schom melingen onderhevig. Rond 1600 had bij voorbeeld Middelburg de heerlijkheid Ritthem gekocht, maar toen in 1678 een bankroet dreigde, moest de stad al haar heerlijkheden van de hand doen. Ritt hem verwisselde zo in 1680 voor f 13.500 van eigenaar. Mr. Anthonie Pieter Lam- brechtsen betaalde er in 1764 f 6000 voor. Tot in deze eeuw is de heerlijkheid Ritt hem in handen van ambachtsheren van zijn geslacht geweest en de Lambrecht- senstraat is naar de eerste van hen ge noemd. Een Lambrechtsen was ook een 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 6