Ritthemers op leeftijd vinden elkaar bijna dagelijks in de bejaardensoos. Heel vroeger de school, later de trouw- en raadszaal, nu trefpunt. Ervaring en be dachtzaamheid worden nu gebruikt voor een uitgekiende biljartstoot Ook het schorrengebied in de buurt van Ritthem is uniek op Walcheren. Dat signaleerde nog niet zo lang geleden de Vogelwerkgroep Walcheren, die bezwa ren maakte tegen de plannen voor de dijkverzwaring bij de Schorerpolder tus sen fort Rammekens en de Sloehaven. De werkgroep wil die verzwaring binnen dijks, waardoor er minder schade ont staat aan dit belangrijk natuurweten schappelijk en landschappelijk gebied. Een van de andere grote openbare werken in de buurt van het dorp is de bouw van een nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallatie. In het verleden is er veel over gepraat en het was bij die gelegen heid dat vooral het Ritthemse wijkco- mité zich liet horen. En laten we vooral de Ritthemse Kreek niet vergeten. Wanneer het nu maar wil vriezen zorgt de s.v. Ritthem er voor dat er een prachtige ijsbaan ontstaat, aangekleed met verlichting en koek- en zopietent. Die baan is dan zó populair dat veel belangstellenden van buiten het dorp moeten worden geweerd, dood eenvoudig omdat men anders door het ijs zakt. „Burgemeester". „Het draaiboek ligt altijd klaar. We kunnen zo aan de gang, als het maar gaat vriezen, zegt Albert Dijkstra, voor zitter van de s.v. Ritthem, beheerder van het Dorpshuis en bekleder van een nog flink aantal andere functies. Ritthem heeft dan wel geen eigen burgemeester meer, maar de heer Dijk stra wordt vaak „de burgemeester van Ritthem" genoemd. Goedmoedig, gewoon omdat hij er bij bijna alle belangrijke gebeurtenissen in het dorp aan te pas komt en zo dan ook in het dorpshuis een centrale functie heeft. Wat we niet te weten kwamen van gemeentelijk voor lichter R. de Witte, hoorden we wel van hem. Fries van geboorte, is hij door een intens meeleven met het dorpsgebeuren, bijna een Ritthemer geworden. Zonder aarzelen schudt hij alle ver enigingsactiviteiten van het dorp uit zijn tijdlang burgemeester van Ritthem en op het kerkhof bij de kerk ligt in een graftombe een hunner begraven. Natuurgebied. Veel van Ritthems oude landhuizen, boerderijen en natuurschoon is verloren gegaan door overstromingen en oorlogs geweld. In laatste instantie door de in undatie in de tweede wereldoorlog. Toch heeft de inundatie Ritthem ook iets waardevols teruggegeven: het prachtige natuurgebied Rammekenshoek. Het aan stormende water en de bombardemen ten zorgden voor diepe kreken en kra ters in het landschap en na de oorlog bleek dat dit gebied heel moeilijk weer geschikt te maken zou zijn voor de landbouw. De ontstane kreken en hun omgeving hadden een heel eigen schoon heid gekregen en daarom werd het Ritt hemse (loof)bos aangelegd, dat met het krekengébied een onderdeel vormt van het landschapsplan Walcheren. De tijd zorgde voor de afwerking. De streek is op het gebied van flora en fau na erg interessant en zo belangrijk en uniek, dat in de zomermaanden een ge deelte wordt afgesloten om de vogels rustig te laten broeden. Het ongeveer 35 hectaren grote natuurgebied valt nu onder de zorgen van Staatsbosbeheer, die in de zomermaanden excursies or ganiseert. Eén van de ontmoetingspunten van het dorp. De kruidenierswinkel van Moelker. Angela de Bart, achter de toonbank, kent iedereen. Ze is getogen Ritthemse en vindt het oergezellig in de winkel. Ze verkoopt er bijna alles wat de mens nodig kan hebben in het dagelijks leven. 7

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 7