mouw: de brassband „Onda", vroeger een harmonie, opgericht in 1905, leidt een florissant bestaan onder leiding van dirigent Rinus Kramer. Je hoort ze bij na spelen als hij er over vertelt. Met „Onda" is het vaak lachen „geblazen" geweest. De successen van dit corps waren en zijn nog altijd een aangelegen heid van het hele dorp. De borrels, die de muzikanten de nodige moed dien den te verschaffen voor het behalen van de concourssuccessen zorgden later weer voor heel wat hilariteit. Dat is ook zo met de ringrijders vereniging „Ons Kla verblad", die intussen ook al weer zes tig jaar bestaat, al is de traditie van het ringrijden natuurlijk eeuwenoud. Eén keer per jaar wordt er ook nu nog een feestelijke ringrijderij in het dorp ge houden. Het zijn beste rijders daar in Ritthem, al vielen ze dan wel eens van hun paard. Wanneer dan ook nog de tocht naar Middelburg werd gemaakt voor de ringrijderij daar, was de terug weg vaak lang en kronkelig. Dan zijn er verder ook de bloeiende scoutinggroep St. Willebrordus, de be- jaardensoos en de damesclub van de kerk. En natuurlijk de sportverenigingen. De al 37 jaar oude korfbalvereniging „Atlas", die een groot aantal leden telt, en de vijf jaar geleden opgerichte voet balvereniging s.v. Ritthem. De heer Dijkstra is voorzitter van die voetbal club en hij voorziet een goede toekomst voor zijn vereniging. Boven de tapkast in het Dorpshuis, dat in de loop van de jaren steeds gezelliger werd aangekleed, hangt een aantal voetballen, geschon ken door sponsors. „Wat ballen betreft, staan we er als club het beste voor op heel Walcheren", lacht Dijkstra. Maar ook wat prestaties betreft kan de jonge club met een gerust hart het eerste lus trum vieren. Als het dit jaar niets wordt met de ijspret, dan is er altijd nog het oranje feest dat op Ritthem met buitengewoon veel inzet van de bevolking wordt ge vierd. Ritthem's Dorpsstraat. Oeroud centrum. De huizen werden vernieuwd, maar het hart van het dorp bleef op dezelfde plaats. Dicht bij de kerk, dicht bij het dagelijks werk. Plaats ook voor feesten zoals het ringrijden en 'n optreden van „Onda". Dijkstra gooit met zulke gelegenheden de fritestent open, die hij heeft ingericht in het voormalige PTT-kantoor. Dat kantoortje was er bij zijn komst in '69 naar Ritthem nog. De klandizie was ech ter te klein voor de berekeningen van „tante Pos" en nu doet de postbode veel zaken voor de mensen. Verder is er dan alleen nog maar die ene brievenbus én een telefooncel. Vorig jaar is Kees Wisse begonnen met witlof-cultuur op water. Warm belucht water van 22 tot 17 graden wordt toegevoegd aan witlof, die een wat lagere boventemperatuur krijgt. Zo kweek je snel een stevig en schoon produkt op een minimum aan vloeroppervlakte. Wisse kan van de drie hectaren wortels, witlof trekken in een ruimte van vijf bij negen. Nieuwkomers. Nog niet zo lang geleden kreeg Ritt hem aan de Lambrechtsenstraat een groot aantal nieuwe woningen en ook andere leegkomende huizen bleken bij buitenstaanders in trek. Dat betekent import in het dorp, meer dan men door de eeuwen heen ooit had meegemaakt. De bevolking had zich in het verleden immers grotendeels slechts uitgebreid met de daar geboren „meyskens en knegtkens", zoals de oude doopcelen de borelingen noemden. Maar de nieuwkomers voelen zich er doorgaans best. Ze hebben bewust geko zen voor het wonen in een kleine ge meenschap en zijn bereid de voor- en nadelen daarvan te accepteren. Elly van de Elsacker - Paauwe is een Zuid-Be- velandse, die zes jaar geleden in Ritthem kwam wonen. Ze voelt er zich thuis, leeft mee met wat er gebeurt en zit nu ook in de al eerder genoemde project groep. Haar man werd gevraagd secre- 8

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 8