en interesse van kinderen. Petersen wil de dat daar aandacht aan werd besteed en dat ieder kind de beste kansen zou krijgen om zich te ontplooien, niet alleen op het gebied van leren, maar ook in sa menwerken, samen spelen en het zich uiten. In de praktijk betekent dat een school waar de Ritthemse kinderen zich erg thuis voelen. „Het is hier hardstikke leuk". De school heeft op het ogenblik 42 leerlingen die samen de drie lokalen van de huidige school gebruiken, deels voor het verwerken van de leerstof, deels om samen bezig te zijn. Ook de Ritthemse ouders zijn blij met de school, ze werken enthousiast mee aan allerlei activiteiten. Hij wordt wel „Ritthems burgemeester" genoemd, Albert Dijkstra, hier met zoon Renato voor fort Rammekens, dat eens zo'n grote rol speelde in de geschiedenis van ons land. Scheve kerktoren. Niet alleen de huidige generatie ont plooit haar talenten, ook in het verleden lieten Ritthemers staaltjes van creativi teit zien. Aan d'oever van de Schelde ligt een dorpje, Het is een dorp, zoals j'er vele ziet. Het heeft voor ons een zeer bijzondere waarde Omdat wij eigen zijn aan dit gebied. Dit dichtte één van hen. Het is een cou plet uit het Dorpslied van Ritthem. Wie het gemaakt heeft, hebben we niet kun- taris te worden van de Oranjevereniging. „Het is gemakkelijk om er hier bij te horen", vertelt ze, „iedereen maakt een praatje met je". Ze lijdt niet onder het gemis van winkels. „Je kunt hier bijna alles krijgen bij de kruidenier; de boe ren verkopen eieren en groente. Verder hebben we hier ook genoeg recreatie mogelijkheden. We hebben zelf ons eigen strandje, dat er ook na de dijkverzwa ring nog zal zijn." Natuurlijk, er zijn geen grote kleding magazijnen, maar Oost-Souburg, Vlis- singen en Middelburg zijn niet zo ver weg en je hoeft niet meer, zoals vroeger, te lopen. De allerkleinsten van Ritthem kunnen er niet naar de kleuterschool, maar als het een beetje meezit, wordt dat probleem ook opgelost in de toe komst. De wat oudere kinderen boffen. Ze kunnen in Ritthem naar de christe lijke Jenaplanschool, die met een knip oog naar de oude dorpsnaam „Rietheim" wordt genoemd. School. Voor deze school zijn ook veranderin gen op til. Allereerst zijn er de lande lijke richtlijnen voor de integratie van kleuter- en lager onderwijs, maar ook de eisen die deze soort onderwijs stelt aan de ruimtes. Daarom moet er een nieuwe school komen of moet de be staande, al meer dan honder jaar oude school, worden uitgebreid. Schoolhoofd Maarten Anthonisse kan het fijne daar van nog niet vertellen. Wel verschaft hij wat informatie over de manier van wer ken in „Rietheim", de enige Jenaplan school op Walcheren. In een Jenaplanschool staat het kind centraal en niet de leerstof. De idee voor dit schooltype kwam van Peter Peter sen, professor in de opvoedingsweten schappen aan de universiteit van het Oost-Duitse Jena. Hij vond dat het kind in het bestaande onderwijssysteem te kort kwam, omdat een groep kinderen van dezelfde leeftijd steeds op hetzelfde moment dezelfde hoeveelheid leerstof in zich op moest nemen. Maar er bestaan grote verschillen in ontwikkeling, aanleg Soms zou je willen, dat de eeuwen niets zouden hebben veranderd. Zo'n illusie duurt maar even. Er is maar een korte blik naar de horizon nodig om het te beseffen: er is ruimte nodig voor expansie, voor industrieën en grote schepen. 9

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 9