HACKNEY - Een sport om naar te kijken Tekst: Kees van Boven. Vele jaren achtereen Nederlands kampioen, formidabele prestaties in het buitenland, vele eerste plaatsen op concoursen, promotor van de ruitersport, maar nooit op de voorgrond getreden. Dat is de heer Mossel man uit Kruiningen, paardenliefhebber in hart en nieren. „Men weet op Schouwen zo langza merhand meer over de toestand in Nica ragua dan over wat in Zeeuws-Vlaan- deren aan de orde is," moet een voor stander van de streekradio in de Staten gezegd hebben. Dat is misschien een wat overdreven bewering, maar er zit een grond van waarheid in. De Zeeuwen worden dagelijks vanuit het Gooi via beeldbuis en luidsnreker- box bedolven onder nieuws en aktua- liteiten die het aldaar gevestigde Hol- lando-oentrische omroepapparaat ons belieft voor te schotelen. Als het in Amsterdam erg warm of druk is ge weest, vernemen we dat van de nieuws lezer. Maar in „de regio" moet al heel wat gebeuren wil dat de radio- en/of tv-rubrieken halen. Als troostprijs rijdt de AVRO-dili- gence wel eens naar een bejaardente huis in I-utjebroek of komt de KRO wel eens naar Hilvarenbeek. En het weke lijkse „zoethoudertje" is het tv-pro- gramma „Van gewest tot gewest." Op zichzelf een te waarderen uitzending, daar niet van. Maar daar moet „de re gio" het dan ook maar mee doen. Wie de vóór- en tegenstemmers in de Staten bekijkt, wrijft zich de ogen uit. De rechtse, confessionele frakties en een deel van de VVD waren allen te°-en de streekradio. „Links" plus vijf VVD-ers stemden vóór de regionale omroep, maar moest met 19 tegen 26 stemmen het loodje leggen. We overdrijven niet als we stellen dat in „linkse" kringen begrippen als „eigen identiteit, streekgebondenheid, eigen dialekt, streektradities, streekcul- tuur" en dergelijke niet altijd sterke sympathie, laat staan voorkeur genie ten. In „linkse" kringen heerst nog al tijd een internationalistisch denken. En als men er „nationaal" denkt, dan dient de Randstad als model, althans bij vele. zij het niet bij alle „linksen". Maar „Zeeuws links" gaf er althans in de Staten blijk van ook „regionaal" te kunnen denken. „Rechts" heeft zich altijd opgewor pen als de verdediger van de „eigen waarden", van „het erfdeel der Vade ren". „De regionale gedachte" vond bij „rechts" altijd veel meer ingang dan bij „links". De „eigen identiteit" stond er hoog genoteerd. De teksten van de lie deren die men vóór en vlak na de oor log op „rechtse" bijeenkomsten placht te zingen stonden altijd stijf van het „eigene", het „waardevolle".... Maar ,,Zeeuws(?) Rechts" moet van zoiets eigens en waardevols als een ei gen regionale radio-omroep niets heb ben. Het zou wel eens twee dubbeltjes per week kunnen kosten, en „ööns bin zunig" De gedeputeerde mr. J. P. Boersma, woordvoerder van de minderheid in het college van G.S., die vóór de Zeeuwse omroep is, noemde de houding van de tegenstrevende meerderheid „verbijste rend". Men zou aan dit duidelijke, veel zeggende woord nog een ander woord kunnen toevoegen: „achterlijk".... Tegen de tijd dat in alle Nederlandse gewesten de streektelevisie een norma le. dagelijkse zaak is, krijgt Zeeland zijn regionale radio-omroep met een half uur zendtijd per week. Want „ööns bin zunig"! Van trekpaard tot ruitersport. „Voor de oorlog reed ik altijd met trekpaarden op het landbouwbedrijf van mijn vader," zo begint dhr. Mosselman zijn verhaal. „We deden wel wat aan ruitersport, maar dat mocht geen naam hebben. Dat duurde eigenlijk tot 1969 want toen werd de landelijke rij vereni ging opgericht, waar mijn jongste zoon lid van werd en ik al snel in het bestuur zat. Zelf ben ik toen ook weer wat aan de ruitersport gaan doen, omdat ik wat meer vrije tijd kreeg. Dat was eigenlijk de eerste serieuze kennismaking met de Hackney's. Ik be gon met een kleine maat te kopen van iemand die met concours-rijden ging stoppen. Langzamerhand is dit uitge breid van 1-span naar 2-span rijden en later ook tandem. De fijne kneepjes heb ik geleerd van dhr. Van Delden. Dat was een all-round paardenkenner met veel geduld en kennis. Toen we éénmaal goed in het zadel zaten bij de Hackneysport, hebben we verschillende Hackney's uit Engeland (het land van herkomst van de Hack- neyrijders) geïmporteerd. Maar het beste paard was toch een in Nederland ge fokte Hackney Nickery Boy. Mijn vrouw rijdt er de dames-nummers mee op concoursen. We hebben met dit paard veel succes geboekt, o.a. twee keer kampioen van Nederland, drie keer kampioen twee span en in de tandem 6 jaar achter elkaar een tweede plaats. Alles om het Nederlands kampioensschap. Een prach tige prestatie was ook het reserve kampioenschap van Engeland. In totaal is Nickery Boy 120 keer eerste gewor den, wat in de paardesport zeker uniek genoemd mag worden." Vol vuur en enthousiast heeft de heer Mosselman zijn verhaal afgestoken. Hij eindigt met een wat weemoedige stem: „Helaas moet ik, gezien mijn leeftijd, de Hackneysport wat naar de achter grond zetten." Maar helemaal stoppen doet de heer Mosselman nog niet. Hackneysport - een strenge discipline. Allereest moet worden vermeld, dat een paard ingeschreven moet staan in het Nederlandse Register van het Hack ney Stamboek, vooraleer aan wedstrij den mag worden deelgenomen. De Hackney's worden in twee klassen verdeeld. De kleine maat met een schoft hoogte tot 1.40 m en de grote maat van 1.40 m en hoger. Ook voor de aanspanning gelden strenge regels. Zo moeten de tuigen van zwart leer zijn gemaakt. Oogkleppen, bovenkant schofttuig, alsmede de gareel- kussens moeten met zwart lakleer zijn bekleed. Nog talloze andere regels gel den voor de aanspan, maar dit zou te technisch worden om te vermelden. Aan de kleding zijn ook uitdrukkelijke eisen gesteld. De rijders moeten zijn ge kleed in een donkerblauw, grijs of zwart kostuum met een daarbij passende das, wit overhemd, zwarte of grijze bolhoed, zwarte schoenen en bruinieren hand schoenen. Bij spannen en tandems mag de bolhoed worden vervangen door een grijze of zwarte hoge hoed. Bij vier spannen is een grijze hoge hoed ver plicht. Voorwaar geen geringe eisen, maar we zijn er nog niet. De haardracht moet een normaal herenkapsel zijn. Ingeval van lang haar, dient een haarnetje te worden gebruikt. Het kniekleedje moet passen bij de kleur van het rijtuig, ter wijl het dragen van koltruien niet is toegestaan. Dit was in het kort een opsomming van eisen en voorwaarden waaraan een deelnemer aan de Hackney Ruitersport zich dient te houden. Show en dressuur. Zoals reeds gezegd, werd de heer Mos selman 120 keer eerste met zijn paard Nickery Boy. Maar indrukwekkende uit slagenlijsten laten zien, dat ook me vrouw Mosselman haar mannetje staat in de wedstrijdsport. De afgelopen 3 jaar werd zij maar liefst 12 keer eerste en maar een paar keer 2de of 3de bij de dames. Gemiddeld nam het echtpaar Mossel man jaarlijks aan plm. 16 wedstrijden deel, dat al vanaf 1973. Een enorme prij- zenkast staat bij de familie Mosselman op een geschikte plaats in het huis. Niet zonder trots laat de heer Mosselman zijn trofeeën bewonderen. Show en dressuur maakt het Hackney- rijden boeiend en mooi om naar te kij ken. Op uitnodiging van de heer Mossel man gingen wij naar de Groenoord- hallen in Leiden, waar t.v.-opnamen werden gemaakt voor de TROS, die onlangs zijn uitgezonden. Een waar spektakel werd ons daar geboden. Prachtige twee- en vierwielige rijtuigen, bespannen met Hackney's, ga ven daar een demonstratie van hun kunnen. Ook de heer Mosselman, de veelvuldige Nederlandse kampioen deed aan deze prachtige show mee. Graag wensen wij de familie Mossel man nog veel succes in deze mooie sport. Mocht er bij u in de buurt een concours zijn, waar gereden wordt met Hackney's, dan bevelen wij dit graag bij u aan. Om het u wat gemakkelijker te maken, volgen hier wat data en plaatsen, waar u in de komende tijd terecht kunt. 29 augustus: Rotterdam, Kralingse Bos met kampioenschap kleine maat. 1 september: Kruiningen. 2 september: Zevenbergen. 22 september: Utrecht. Eventueel voor inlichtingen: Telefoon 01130 - 1624. 11

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 11