PHILIPPUS MARNIXIUS SANT- ALDEGOND. VN. THEOLOGUS. denkboek waarin zij hem op zijn waarde weten te schatten. Een van de samen stellers (Mr. Fr. Wittemans) getuigt: „De trouwe raadsman en minister van Oranje die de hele opstand heeft ge schraagd van 15661585. Een gloedvol schrijver, een uitblinkend godgeleerde, een man met onweerstaanbare kracht van buitengewone gaven, met de oor spronkelijkheid van zijn genie, met de impetuositeit van zijn geest, die eeuwig de taal zal laten horen van nationale fierheid en zelfstandigheid tegenover vreemde dwingelandij; van het kloeke, bijtende woord van verzet tegen dogma tisme en bijgeloof. Een der rijkste hu manisten uit de XVIe eeuw". o Herkomst. Marnix stamde niet uit een Brabants/ Nederlands geslacht. Toen Margaretha van Oostenrijk, in Savoye weduwe geworden, naar de Ne derlanden kwam om voor de 6-jarige Karei (V) 's lands bestuur te voeren, bracht zij Marnix' grootvader mee als haar secretaris en algemeen schatmees ter. Hij was Marnix de Thoulouse. Zijn zoon Jakob werd, ook in Brussel, ambtenaar. Hij trouwde en daardoor verkreeg hij in Henegouwen, nabij Char leroi, een heerlijkheid Sinte Aldegonde. Jakob heeft twee zoons. De oudste kennen we als Jan van Marnix van T(h)oulouse. (Zie Zeeland Magazine no. 87) en de jongste wordt vernoemd naar de zoon van keizer Karei V en is onze Filips van Marnix van Sinte Aldegonde. De kleine Filips leerde in Brussel, een oer-Nederlandse stad, voortreffelijk Ne derlands en Frans. Op zijn dertiende werd hij ingeschreven aan de universi teit van Leuven waar wel de basis ge legd zal zijn voor zijn „verbazingwek kende kennis der bijbeltalen". In Leuven was trouwens ook ziin broer Jan student. Ze zijn veel samen opgetrokken. Ook letterlijk. Naar het gebruik van die tijd trokken ze in de loop der jaren van de ene universiteit naar de andere, o.a. naar Parijs, naar Pavia in Italië en Dole in Bourgondië. De schok die Luther aan de gerefor meerde kerk had toegebracht, had in tussen een dertigtal jaren doorgewerkt. In Italië raakt de oudste broer. Jan, ten volle overtuigd van de juistheid van Lu thers optreden en leer en wordt Her vormd. Hij is een man van de daad (Z.M. nr. 87) en heeft een grote invloed op zijn twee jaar jongere broer Filips, die dan achttien is. Tussen die beiden moet menig hartig woordje gesproken zijn. In 1560/61 vinden we hen weer samen terug in Genève als leerlingen van Cal- vijn. Filips studeert er louter theologie en wordt zo een „door grondige studie gewapende geest". Terug in Nederland (Breda) is ook hij een protestant. Keizer Karei V, ook al geen gemakke lijk heer voor ketters, wordt opgevolgd door de fanaticus Filips II en we zijn beland in de tijd van de gruwelijke ver volgingen en de verkrachtingen van de hooggeschatte privilegies, de door de Nederlanders verworven rechten. Er is geen enkele Nederlander die zich daar zwijgend bij neer kan leggen. Het huis van (de inmiddels getrouwde) Filips van Marnix is een wijkplaats voor onderduikers. Met name de z.g. hage- prekers. Daaronder treffen we een Zeeuw aan, Christoffel Roels, een la tere raadpensionaris van Zeeland. Marnix is in goede doen. Hij heeft een inkomen (toen!) van 50.000 gulden per jaar. Hij verkeert met het dusgenaamde „lagere volk", maar ook met de adellijke figuren uit zijn omgeving en leert zo Lodewijk van Nassau kennen, de broer van de Prins van Oranje (Breda was al een aantal eeuwen een stad van de Nas- saus en Oranje was derhalve wel dege lijk van „Duytschen" d.w.z. van Ne derlandsen bloede). Maar ook de nogal heet gebakerde Hendrik van Brederode. Het verbond. We leven nu aan de vooravond van het wonderjaar 1566, dat haast on verklaarbare keerpunt in onze geschie denis, in een baaierd van onrecht, wille keur, rechtsverkrachting privileges en Staten genegeerd), folteringen, verban ning, verbeurdverklaringen, brandsta pels en gruwelen jegens de hervorm den). En een verlammende onmacht ook maar iets zinnigs te doen. Dus: frustaties en woede die geen uitweg vinden. De ex plosieven liggen hoog opgetast in de ziel van een gemaltraiteerd volk. Bewaar ons als de vonk bij het kruitvat komt. De explosie zal verwoestend en alles-ont- wrichtend zijn! De „gewone man" telt in deze niet mee. Hij draagt de last van de armoede, die algemeen is, vanwege de geldver slindende oorlogen van Karei V, die ■i. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1984 | | pagina 6