St. Philipsland omstreeks het midden van de 19e eeuw. Overgenomen uit M. H. Wilderom, Tussen afsluitdammen en deltadijken deel 2. Het slikken- en schorrengebied buiten de bedijkte polders veranderde gedurig van vorm en aanzien. Na de verlanding van het oude Zijpe werden de schorren van Rumoirt nog door de Bruintjeskreek van St. Philips land afgescheiden. Tussen Rumoirt en Brui- nisse was inmiddels een nieuwe stroom ont staan, die de naam Zijpe kreeg. Door ver dieping en verruiming van deze stroom kwa men de schorren van Rumoirt volledig ge scheiden van Duiveland te liggen. In 1847 werden ze bedijkt door W. F. del Campo en ontstond de Anna Jacobapolder. Willem Frederik del Campo, geboren in Loga (Oost- Friesland) werd opgeleid tot officier bij de genie. In 1833 trouwde hij met Anna Jaco- ba van Sonsbeeck. Ze was verwant aan de familie Verheije van Citters, die ambachts heren en -vrouwen van St. Philipsland wa ren. Naderhand werd del Campo burge meester van St. Philipsland. Door vererving en koop kwam hij in het bezit van de schor ren van Rumoirt en de aangrenzende buiten gronden ten noordwesten van de Oude Pol der van St. Philipsland. Zoals gezegd, liet hij deze gronden in 1847 bedijken. In de nieuwe polder liet del Campo een landgoed aanleggen, waarop hij in 1879 overleed. Na de bedijking heeft de Anna Jacobapolder nog tien jaar tot de gemeente Bruinisse be hoord. In 1847 werd nog een polder bedijkt, namelijk de Kramerspolder, genoemd naar de toenmalige burgemeester van St. Philips land. In 1845 kreeg del Campo concessie voor de omkading van een schor aan de westzijde van het eiland. Deze omkade gron den, bekend als de Willempolder, lagen zeer ongunstig en liepen herhaaldelijk in. Tenslot te werd de kade verhoogd en verzwaard f tot een normale zeedijk. Verbindingen met de buitenwereld. Zolang St. Philipsland een eiland was, wa ren de verbindingen met Duiveland, Tholen en het Brabantse vasteland primitief en niet ongevaarlijk. Over de veerverbindingen naar en van het in 1487 bedijkte eiland, bestaan geen nadere gegevens. Eerst na de herdijking in 1645 is er sprake van de verpachting van een veer van St. Philipsland op St. Anna- land. Dat gebeurde in 1650. In datzelfde jaar is er sprake van een veerverbinding met Oud- Vossemeer. Deze verbindingen zijn jarenlang in stand gebleven. Het feit dat veel Fliplan- ders van Thoolse oorsprong zijn, is daaraan natuurlijk niet vreemd. Er heeft zelfs nog een veerverbinding bestaan tussen St. Philips land en de Van Haaftenpolder op Tholen. Voor dat veer bleek echter niet voldoende belangstelling te zijn. Vanaf 1758 voer een beurtschipper van St. Philipsland op Dordrecht en Rotterdam, speciaal voor het vervoer van landbouwpro- dukten. Kort na de bedijking van de Anna Jacobapolder werd een veerdienst ingesteld tussen de nieuwe polder en Zijpe op de Dui- velandse oever. Dit veer Anna Jacobapolder Zijpe heeft zich kunnen handhaven tot de dag van vandaag. Door de jaren heen is de verbinding tus sen het eiland St. Philipsland en het vaste land van Noord-Brabant uiterst primitief ge weest. Uiteraard kon de tocht over de slik ken van De Heere slechts bij afgaand water worden ondernomen. De vaargeul van het Slaak moest met behulp van een veerman worden overgestoken. Was die man niet op tijd aanwezig of werd men door andere oor zaken door het opkomende water verrast, dan was er nog een lange paal die in het slik stond en voorzien was van een soort klim- houten, waarop men het vege lijf kon ber gen. Men kon daar op de veerman wachten. Het was dus een overtocht, waaraan wel wat risico's waren verbonden. Geen wonder dat naar middelen werd gezocht die een veiliger oversteek konden waarborgen. Een dam over de slikken zou de oplossing zijn, maar dan zou ook de belangrijke vaarweg Een dracht - Slaak afgedamd moeten worden. Voor de scheepvaart bleek deze oplossing onaanvaardbaar te zijn. Men besloot daar na een dam door de Mosselkreek te leggen tussen St. Philipsland en Tholen. In 1663 kwam deze dam klaar, maar kort daarna brak hij door en was men weer even ver. Nog tot 1846 maakten de schepen op de vaarroute Rotterdam - Antwerpen gebruik van het Slaak. Toch waren kort daarna de plannen tot de aanleg van een dam tussen St. Philipsland en Noord-Brabant al zover gevorderd, dat alleen nog toestemming no dig was voor het gebruik van de Breukelen- bergse schorren. Ze waren eigendom van de ambachtsgerechtigden van Oud- en Nieuw Vossemeer. Nadat de Staat met deze eige naren tenslotte tot overeenstemming was ge komen, werd de Slaakdam spoedig daarna voltooid en op 24 maart 1859 officieel geopend. Maar de dam bleek niet sterk genoeg ge construeerd en brak in 1861 door. Ruim twintig jaar later, n.l. in 1884, kwam een nieuwe Slaakdam gereed die sterk genoeg 11 St. Philipsland als gemeente en eiland in 1866. Overgenomen uit de gemeente-atlas van Kuijper.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 11