geel zuart oranje uit rood blauw Toch de moed maar niet verliezen! HONTENISSE. Zeeland: Speeltuin, 'atoom-paradijs' en afvalbak... Door de gemeente Hontenisse werden eind oktober 1971 bij een Friese vlaggenfabrikant twee draion vlaggen besteld. Zonder BTW kostte in die dagen zo'n dundoek per stuk 92.50. De gemeenteraad van Hontenisse was op 6 oktober van dat jaar akkoord ge gaan met een voorstel van burgemeester en wethouders om een eigen vlag vast te stellen. Zoals het in die tijd bij veel Zeeuwse ge meenten het geval was, moesten er wegens de gemeentelijke herindeling nieuwe over- heidssymbolen komen. Het nieuwe Honte nisse ontstond op Nieuwjaarsdag 1970, toen de hele landkaart van Zeeuws-Vlaanderen een ander aanzien kreeg. Gedeelten van Graauw en Langendam, alsmede Vogelwaar de werden bij Hontenisse gevoegd. Het ge meentehuis bleef in Kloosterzande. Voor het vlagge-ontwerp werd de Muider- bergse Stichting voor Banistiek en Heraldiek in de arm genomen. Een advies werd op 6 april 1971 door voorzitter Sierksma van de Stichting aan het gemeentebestuur uitge bracht. De omschrijving van het voorstel luidde: „Blauw, aan de boven- en onderzij de gezoomd met twee banen (ter hoogte van elk 1/20 van de vlaghoogte) oranje-wit, met een oranje broekdriehoek reikende tot aan de vluchtzijde, langs twee zijden gezoomd van twee banen (elk ter dikte van 1/20 vlag hoogte) wit-zwart". In het raadsbesluit van 6 oktober 1971 werd devlag op exact dezelfde wijze omschreven. De Stichting voor Banistiek en Heraldiek had goed werk geleverd, want in tegenstel ling tot wat bij het ontwerpen van vlaggen gebruikelijk is, werd voor de vlag van Hon tenisse niet het gemeentewapen als voorbeeld gebruikt. Voor de vlag werden geheel eigen kleuren genomen met elk een eigen beteke nis. De oranje kleur duidde op de vele kroondomeinen die het koninklijk huis van Oranje in de gemeente heeft. De overige symbolische voorstellingen gaven een aard rijkskundig beeld van de gemeente. Daar voor werd de naam Hontenisse ontleed: de Nisse is een stukje land dat uitsteekt in de Honte. In de vlag werd dit verwerkt door het oranje grondstuk als het ware uit te laten ste ken in het (blauw) water. Dat het gebied aan de waterzijde is omdijkt, wordt door de zwart-witte banen aangegeven. Dat Honte nisse in het Vlaamse land ligt, maar bij Ne derland hoort, wordt in de vlag nog eens ex tra onderstreept door haar op de boven- en onderzijde van smalle banen te voorzien. De bovenste is oranje-wit; de onderste wit- oranje. Hollandse geuzenvlaggen vertoon den in vroeger tijden eenzelfde beeld. De naar voren stekende punt, die (als er genoeg wind staat) steeds uitwaait, wordt ook ge zien als symbool van het streven naar een „bredere toekomst" van Hontenisse. Na de vaststelling van de vlag door de ge meenteraad werden er slechts twee exempla ren van twee bij drie meter besteld. Ééntje voor het gemeentehuis in Kloosterzande. De ander voor het kantoor van de dienst Ge meentewerken in Vogelwaarde. Later, in de auto, kwam hij er op terug: „Wat heeft dat land een mogelijkheden. Je kunt hier nog heel wat steden bouwen, ruim te zat... En wat een mogelijkheden voor in dustrie!" De tegenwerping dat er toch ook nog wel grond moest overblijven voor de landbouw en voor Zeeland's functie als 'groene long' wuifde hij weg: „Die gesubsidieerde aardap pelboeren kunnen we missen. Graan kunnen we wel importeren. Bovendien, de weten schap komt zo ver, dat ze kleine voedzame pillen in een kleine broeikas kan laten groei en. Dat spaart al die grond uit voor woning bouw en voor recreatieparken..." De ideeën van de meneer-met-de-sociaal- economische functie kwamen over als een boze droom. Die droom is niet helemaal wer kelijkheid geworden, maar ook niet 'hele maal niet'. De meneer heeft al zo enigszins gelijk ge kregen daar waar het de recreatieparken be treft. Sla er de kranten van de laatste maan den maar op na, en maak maar eens een rit je langs die plaatsen in Zeeland, waar natuur of landbouw tot voor kort welig tierden: De recreatie-bungalow-parken zijn er als pad destoelen uit de grond gevlogen. Om nog maar eens wat te noemen: de plannen voor zo'n 140 recreatie-bungalows vlak bij het Zeeuws-Vlaamse natuurgebied van het Zwin. Juichkreten bij de betreffende gemeente. Be denkingen bij de natuurbeschermings- en landschapsorganisaties. Arnemuiden op Walcheren heeft plannen om langs de zoom van het Veerse Meer en in wat verdere omgeving een recreatiegebied van 16 hectare in te richten, 'uiteraard' ook met een bungalowpark, dat plaats moet bie den aan 160 bungalows, en aan een 'congrescentrum'... Wolphaartsdijk, behorende tot de ge meente Goes, blijft niet achter met de bouw van 90 bungalows in de Schelphoek. De pro jectontwikkelaar aldaar komt uit Limburg, en richt zich vooral op de Duitse markt. Ja- wohl, meine Herren! Is een uil de voegen gebarsten recreatie al een minder prettige 'droom', de 'nucleaire ontwikkeling' in en rondom Zeeland begint op een nachtmerrie te lijken. Nauwelijks heeft de regering haar plannen voor de bouw en vestiging van nieuwe kern centrales bekend gemaakt - de resultaten „Wat een prachtig land", sprak de meneer die naast ons stond en vanaf een hoge dijk het fris-groene Zeeuwse polderland bewonderde. We moesten de meneer, die een vrij hoge functie bij een sociaal-economische organisatie bekleedde, beroepshalve vergezellen. Tij dens een „sanitaire stop" lieten we onze blikken over het Zeeuwse landschap glijden. Be wonderende blikken voor een „prachtig land". Alleen, de meneer bedoelde daar iets ge heel anders mee dan schrijver dezes... 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 19