van veel geld en tijd gekost hebbende, door haar zelf gewilde 'Brede Maatschappelijke Discussie' legt ze als niet ter zake doende naast zich neer - of Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten van Zeeland haasten zich te verklaren dat nieuwe kerncentrales (mmervoud) 'welkom' zijn in onze provin cie. Dat de meerderheid van het Nederland se volk, gezien de eerder genoemde Brede Maatschappelijke Discussie, tegen de uitbrei ding van het kerncentralepark is, wordt ook in Middelburg genegeerd. Alleen de linkse partijen in de Staten ver zetten zich tegen de komst van nog meer kerncentrales. Dat zal voor een deel uit oprechte vrees voor de daaraan verbonden gevaren zijn geweest, voor een deel was het ongetwijfeld ook een stukje verkiezings propaganda. De PZEM heeft haar plannen voor nog eens twee kerncentrales bij Borssele al be kend gemaakt. (De gedeputeerde die in het college van GS de energie-portefeuille, en daarmee ook de PZEM onder zijn politiek beheer heeft, behoort tot een groepering die 'tegen' is. Zijn positie lijkt ons niet benijdenswaardig). Als die plannen verwezenlijkt worden, en de kans daarop is bepaald niet gering, dan zit Zeeland in de atoom-klem: Drie nucleai re centrales op Zuid-Beveland, en - minstens vier in het zo nabije Belgische Doel. (De koeltorens van 'Doel' zijn even buiten Goes al met het blote oog zichtbaar). Dat zijn zeven mogelijke 'Harrisburgen' bij elkaar, in en bij het Zeeuwse gebied, welks inwoners bij de Haagse landsregering ken nelijk minder tellen dan die van de Randstad. (Daar kijkt men wel uit! Zuid- Holland wil niet eens dat er een kerncentra le bij het Brabantse Moerdijk komt!). Nu weet een kind, en ook de felste tegen stander van kernenergie, dat ook deze (tech nische) ontwikkeling op den duur niet tegen te houden is. In een later stadium kan beter beveiligde kernenergie zeker wel een zegen zijn. Immers fossiele brandstof (kolen en olie) veroorzaken milieuproblemen (o.a. zure regen) waar we niet gering over moeten den ken. Als alleen al het afvalprobleem bij de kernenergie was opgelost, waren we al een eind verder. Maar zo ver is het nog lang niet. Je staat dan ook met je ogen te knipperen als je leest over de bijna gretige bereidheid die er bij lo kale en provinciale overheden is om van Borssele een atomaire afvalopslagplaats te maken. Waarom moet Zeeland de vuilnis bak van ons land worden? Is de leefbaarheid van de eigen bevolking daarmee gediend? Waarom dat 'Haantje-de-voorste'-spelen? Heerst er bij bepaaldej Zeeuwse politici de angst in Den Haag voor 'achterlijk' te wor den aangezien? Is het hun nog niet duide lijk dat 'Den Haag' Hollando-centrisch denkt, en dat daar alle andere gewesten der traditie getrouw als 'tweede rangs' worden bezien? Hierbij zullen we het maar even later, maar in overig Zeeland staat, wat men al tijd 'de ontwikkeling' noemt, ook niet stil. De gemeenteraden in de genoemde gebie den zijn vrijwel altijd in meerderheid vóór dit soort plannen. Spreekt men sommige raadsleden privé, dan willen ze wel eens toe geven dat het eertijds zo gevreesde 'Zandvoort-effect' niet ver meer is. Maar toch stemt men vóór, uit vrees voor 'achter lijk' te worden aangezien. En waar is de bur gemeester die hardop en in het openbaar durft te zeggen dat het steeds maar toene men van recreatieterreinen op den duur de leefbaarheid ook niet ten goede komt? Al die Mercedessen zullen straks toch ook moeten rijden op de in het seizoen al volle Zeeuwse wegen. Het zal niet lang meer du ren of de roep om meer en bredere wegen zal weerklinken. Sommigen noemen dit 'een gezonde ont wikkeling'. Is dit wel zo? Zeker, het kan geld in het laadje brengen. Maar hoeveel heeft dit alles te maken met het welzijn van de eigen bevolking? Wat voor waarde heeft een Zee land dat hoe langer hoe meer inschrompelt omdat bungalowparken en campings aan de ruimte vreten? Mag er hier dan niet gerecreëerd worden? Moeten de Zeeuwse grenzen dicht voor toe risten uit binnen- en buitenland? Het afsluiten van deze provincie is al net zo dwaas als het ongeremd laten doorgaan van een bepaalde ontwikkeling. En we zijn er nog niet zo van overtuigd dal men overal de hand aan het stuur en de voet bij de rem heeft, ondanks de nogal geruststellende woorden van de directeur van de Provinci ale Planologische Dienst, onlangs in een be kend Zeeuws Dagblad. Recreatie is een bron van inkomsten, ze ker. Het zou dom zijn deze bron te willen dempen. Nog dommer lijkt het ons Zeeland bandeloos te laten uitgroeien tot de speeltuin van Duitsland, België en 'Holland'. Een gewest, waar men in het seizoen el kaar in de weg loopt, vaart en rijdt, lijkt ons eerder een doolhof dan een speeltuin; een doolhof, waar op den duur ook de eigen be volking niet goed meer weet waar ze het zoe ken moet... Die kerncentrales bij Borssele komen daar niet als oplossing voor de Zeeuwse energie problemen, maar voor andere belangen. Stel dat straks door de verkoop van 'Zeeuwse' atoomstroom de PZEM zulke winsten zou maken (wat we eerst nog moeten zien) dat zij de elektriciteitstarieven ook voor de ge wone burger drastisch zou kunnen verlagen (wat we ook eerst nog moeten zien), dan rest nog de vraag of je gezien het huidige veilig heidsprobleem zulke risico's moet nemen ten opzichte van de eigen bevolking. „Hardlo pers zijn doodlopers" zei grootmoeder al, en nu maar hopen dat het goede mens in dit geval geen gelijk krijgt... De plannen voor het 'Zeeuwse atoompara dijs' verbleken nog bij de komst van de kruisvlucht-raketten bij Woensdrecht, vlak bij de Zeeuwse grens. Komen doen ze, daar helpt geen petitionnement tegen, hoe nuttig op zichzelf ook om de regering nog maar weer eens aan het verstand te brengen dat het merendeel van de bevolking bang is voor al dit hyper-gevaarlijke vernietigingstuig. Want we mogen er gerust van uitgaan dat het de angst is die de mensen het petition nement deed tekenen, en niet het feit dat men 'pro Russisch' of 'anti-Amerikaans' is. Deze regering zal zich - ook nu - van deze 'wilsuiting van het volk' weinig aantrek ken. Ze zal met het parlement in meer derheid vóór, tenzij er zich wonderen voor doen - het rakettenverdrag met Amerika te kenen. En geen nieuwe regering, of die nu 'rood', 'groen' of 'pimpelpaars' van kleur is, zal in staat zijn een dergelijk verdrag bin nen de kortste keren weer ongedaan te ma ken, alle verkiezingsbeloften ten spijt. Ons land is te nauw verweven in het netwerk van Nato, EEG, is te zeer van het buitenland, van Amerika en zijn bondgenoten afhanke lijk dan dat het zich een eenzijdige stap zou kunnen permiteren. Weliswaar zou een een zijdige opzegging van het rakettenverdrag met Amerika niet direct 'oorlog' met de USA tot gevolg hebben. Maar er valt dan wél te rekenen op een aantal voor Nederland hoogst schadelijke politieke en economische gevolgen. En we willen de regering wel eens zien die die gevolgen durft te trotseren. Ook de heer Den Uyl zal zich dan nog wel even bedenken! We mogen alleen maar hopen op de door braak van het gezonde verstand in Moskou en Washington, zodat de hele wereld, inclu sief Woensdrecht, verlost kan worden van de kernwapenpest (nog zacht uitgedrukt). Al met al zitten we straks wél met de last; een last, waaraan geen enkele lust is verbon den. Vanuit het Reimerswaalse zijn eens stemmen opgegaan die beweerden 'dat de middenstand wel kon varen bij de komst van Amerikaanse militairen in de omgeving'. Dat is wel erg naief! Het is algemeen bekend dat de Amerikaanse staat zijn militairen in het buitenland tot in de puntjes verzorgt met ei gen woonwijken, eigen winkels en restau rants, eigen scholen. Voor de militairen is dat contact met allerlei zaken-van-thuis op verre afstand van huis natuurlijk erg pret tig. Maar de middenstand in Reimerswaal zal er niet veel beter van worden... Wie het niet gelooft moet maar eens in Duitse steden met een Amerikaans garnizoen gaan kijken. Die Amerikanen mag men niet kwalijk ne men dat zij profiteren van de voorzieningen hun door eigen regering in 't buitenland aan geboden. Maar middenstanders die desnoods wel kernraketten in de buurt willen hebben omdat zij geloven daar indirect beter van te worden zijn diep te betreuren... Al met al zitten we er mee; Nederland, en 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 20