Carlicr Tours Wat Stevin schreef: Wigwam' Bij het verklaren van de wisseling van eb en vloed, gaat hij ervan uit dat „de invloed (aantrekkingskracht) van de maan bepalend is voor dat verschijnsel (1) - wat natuur lijk iets ongehoords was. De invloed van de zon werd nog niet door hem onderkend. De Nederlandse taal. Het moet Stevin gegeven geweest zijn om in zijn colleges een glashelder Nederlands te bezigen. Dat hij daartoe ook in staat was in zijn publicaties is een feit waarvan iedereen zich, door het lezen ervan, kan laten over tuigen. „Hij zou waard zijn meer gelezen te worden" (7). Het is wel niet teveel gezegd wanneer we stellen dat Stevin met onze taal dweepte. Zelf zegt hij niet in staat te zijn „de zoo moeilyke... materie der Mechanica (VI) in een andere taal duydelyk te maken dan is de soo volmaekte Duytsche". Professor Overdiep (2, inleiding) zegt dat Stevin ook schreef „voor eigen oefening in gebruik van de Nederlandse taal" (VII) en daarbij ver mijdt Stevin het gebruik van „geleerde", vreemde woorden. Maar al schrijvend stuit hij er toch telkens weer op. Ze lijken wel on vermijdelijk, helaas. Dan moet zijn ganzeveer een poosje ge rust hebben eer hij verder ging. Hij néémt dat vreemde woord niet! Hij bedenkt dan zelf een evenwaardig Nederlands woord. En vele daarvan gebruiken we nog dagelijks! En wel in het bijzonder in de Ars Mathematica waar niets aan het toeval wordt overgelaten maar de betogen en stellingen zeker en (ge)WIS zijn; zo komt het woord WISKUN DE uit zijn pen. Mogen we een aantal schitterende vondsten laten volgen? Quadratum wordt... vierkant. Je moet er maar op komen. Parellus verandert in... even-wijdig. Is dat niet schitterend? En deze dan: meetkunde en voor algebra stelkunde (Algebra was voor Stevin „de re gel der regelen" waarvoor hij de eerste was om er een bruikbare notitie voor te beden ken (2). Nog een paar termen of woorden? Wat denkt u van omtrek, evenredig, vierhoek (etc.), deling, rest, tegenoverstaand, kegel snede, raaklijn? Purist. Als hij dan de vreemde woorden weert en de gevonden Nederlandse „evenwaardighe den" hartstochtelijk propageert is hij een ware TAALZUIVERAAR OF PURIST. Dijksterhuis (7) geeft een bladzijde of acht met vele kolommen door Stevin bedachte woorden die we nu, zonder enig nadenken, gebruiken omdat ze horen tot onze vaste taalschat. Ik kan het niet laten er enkele te noemen: afkomst, beginsel, kunst, godvrezend, on partijdig, dageraad, (gezicht)einder, top punt, zonnewijzer, gereedschap, burgerlijk, borstwering, lijfwacht, bewijs, geslacht, oor zaak, leerling, bouwmeester. Een man die deze soort woorden bedenkt en toepast heeft wel erg bijzondere stijl kwaliteiten. Maar de grote betekenis van de zeer geleerde Simon Stevin ligt niet op dat terrein. „Wie die wil leren kennen wende zich", zoals Annie Romein - Verschoor (2) het formuleert (in de inleiding) „tot zijn ma thematische werken én tot zijn dadenrijk en publiek-nuttig leven". J. Kousemaker. I.i I era t u ur: 1Van Stevin lot Lorentz - Intermediair Biblio theek 1980, ed. A. J. Kok en M. Chama- laun. 2. Het Burgherlick Leven - Simon Stevin, herdruk Stg. „Onze oude Letteren", Amsterdam 1939. Ink Dr. Annie Romein - Verschoor') en prof. dr. G. S. Overdiep. 3. Pioniers der Natuurwetenschappen - L. Beek, Assen 1983. 4. The Principal Works of Simon Stevin - ed. E. Crone, E. J. Dijksterhuis, R. J. Forbes, M. G. J. Minnaert en A. Pannekoek, Amsterdam 1955 - 1966. 5. Encyclopedie van Zeeland III. 6. Maurits, zoon van de Zwijger - Thera Coppens, Baarn 1984. 7. Simon Stevin - Dr. E. J. Dijksterhuis, 's-Gra- venhage 1943. Aanbevolen: Erflaters 1, door Jan en Annie Romein - Verschoor. Tafelen van Intrest 1582 Christoffel Plant ij nAntwerpen. Problemata Geometrica 1583 Christoffel Plantijn, Antwerpen. Dialectike ofte Bewyskonst 1585 Christoffel Plantijn, Leiden. De Thiend 1585 Christoffel Plantijn, Leiden. I' Arithmétique 1585 Christoffel Plantijn, Leiden. Z.a Pratique d' Arthmétique 1585 Christoffel Plantijn, Leiden. De Beghinselen der Weeghconst 1586 Christoffel Plantijn, Leiden. De Weeghdaet 1586 Christoffel Plantijn, Leiden. De Beghinselen des Waterwiehts 1586 Christoffel Plantijn, Leiden. Het Burgherlick Leven 1590 Francois v. Ravelenghien, Leiden. Appendice Algebraique 1594 Francois v. Ravelenghien, Leiden. Stercktenbou wing 1594 Francois v. Ravelenghien, Leiden. Havenvinding 1599 Christoffel v. Ravelenghien, Leiden. Wisconstighe Gedachtenissen 1605 en 1608 Jan Bouwens, Leiden Memoires Mathematiques 1605 en 1608 J. Paedts Jacobs, Leiden. Hypmnemata Mathematica 1605 en 1608 J. Paedts Jacobs, Leiden. Vorstelicke Boekhouding op de Italiaense Wyse 1607 Jan Bouwens, Leiden. Castrametatio en Nieuwe Maniere van Sterctebouw door Spilsluysen 1607 Jan van Waesberghe, Rotteram. Verder posthume uitgaven (o.a. door zijn zoon Hendrik verzorgd) Van de dpe- geling der Singkonst Van de Molens en voorts fragmenten als bijdragen in wer ken van andere auteurs. Het eerste leerboek over Logica in de Nederlandse taal (1). Schelpweg 6. 4357 BP Domburg Postbus 6. 4357 ZG Domburg Telefoon 01188-1313 Hotel-Restaurant ANWB-KNAC Herenstraat 12 Telefoon 1275 Rustig gelegen familiehotel met eigen sfeer. Kamers met privé bad/douche en toilet en/of balkon en kamers met doorverbonden kinderkamer. Geheel centraal verwarmd Gezellige bar. Eigen parkeerplaats. Tuin met zonnig terras. 150 meter van het strand. In voor- en naseizoen 15°/o korting op logiesprijzen, speciale arrangementen voor groepen en 60 Tevens appartementen te huur. 25

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 25