Wellicht toch maar beter om de vragen wat toe te spitsen. Hebt u ooit last of hinder ondervon den van de aanwezigheid van de centrale? En ook deze: Maakt u zich zorgen over de aan wezigheid van de centrale in uw woonplaats? En dan nagaan de bewering van Jan Wolkers. Omtrent zijn schapen met zwarte tanden die uit de bek vielen. Is dat nu alleen maar een onvergeeflijke uitglijer van een genie of niet? Is het: opzet telijke leugens te berde brengen? Volks misleiding? Zouden die Borselaars met een gerust hart eigen gekweekte groente durven eten? Of zijn ze er op hun dood voor? Zou het op pervlaktewater, naar hun waarneming, ver ontreinigd zijn? En het bladgroen in weiden, boomgaarden en op de akkers, hoe zou het daarmee staan? Nu werd ons uit ons eerste (enige) tele foongesprek duidelijk dat er in Borsele nogal ernstige bezwaren bestaan tegen een conven tionele KOEEN-centrale omdat men - hoe wel er miljoenen uitgegeven worden om vlie gas bij de uitstoot weg te vangen daar toch wel erg veel moeite mee heeft om de fa briek te aanvaarden. En dan spreken we nog niet van de nachtmerrie van de bosbouwers: de zure regen. De vragen die we lieten uitgaan maakten we daarom twee-ledig: A. betreffende de kerncentral; B. betreffende de conventione le, ouderwetse kolen-centrale. Uitschieter. Tussen de antwoorden die we kregen (met veel dank!) was er één, herhaal: ÉÉN die een uitschieter was en waarvan gezegd mag wor den dat de opvatting benaderd werd van de REactionairen die zo hysterisch STOP BOR SELE roepen. Deze landbouwer verzekerde ons (vraag 1) dat door het bestaan van de centrale door hem hinder/last werd ondervonden. Waardevermindering van grond en gebouwen. Het strand en de duinen van de Kalloot zijn zo goed als weg. Van de zijde van de gemeente Borsele zegt men daarop: Ik kom er niet dagelijks. De laatste keer dat ik er was, was het beslist NIET het geval. Maar zou het in eens dan NU wel zo zijn, dan heeft dat NIETS te maken met de kern centrale en moet de oorzaak eerst gezocht worden in een eventuele stroomverlegging van de Wester- schelde. Op de vraag of de persoon zich zorgen maakt over het bestaan van de kerncentrale in zijn buurt luidt zijn antwoord: Ja, (want) er KAN altijd iets ern stigs gebeuren. Er IS al een paar keer een bijna-ongeluk (CATA STROFE) gebeurd. Wat we graag willen weten is (vraag 6) of er vervuiling is tengevolge van de kerncen trale van het oppervlaktewater. Onze infor mant zegt zonder blikken of blozen: De Schelde wel. De gemeente Borsele laat weten: Geregeld worden er watermonsters uit de Westerschelde getrokken en die blijken hoe langer hoe schoner. En een sportvisser deelt ons mee: De visstand van de Westerschelde is prima en getuigt van een fikse groei. We vissen er het hele jaar door. De vissen die vlak bij de lo- zingslokatie van de kerncentrale worden gevangen zijn van uitnemen de kwaliteit. Echt, met de vis is alles O.K. We gingen (en gaan) er van uit dat we te doen hebben met mensen die deze dingen ernstig nemen en we vroegen daarom (7) of degenen die vruchten op veilingen aanvoer den dat wel met een gerust hart deden; of meenden ze dat ze, naar hun geweten, er ei genlijk liever mee moesten stoppen. Onze bezwaarde boer geeft daarop cynisch ten antwoord: Nee. Dit is niet mijn verantwoor ding. Het commentaar daarop laten we aan on ze lezers over. En als persoonlijke opmerking laat deze informant weten: Er lijden de laatste tijd in de om geving toch wel opvallend veel men sen aan kanker. Een huisarts uit de gemeente zegt ons: Dit is beslist niet waar. In een pe riode van de laatste vijf jaar komen er NIET meer gevallen voor. Wat betreft leukaemie (bloedkanker) lig gen we hier eerder onder dan op de landelijke norm. Hij wordt daarin bijgevallen door de pro vinciale instantie voor milieuhygiëne: Deze bewering is gewoon niet waar'. Er zijn geen verschillen met de lan delijke gegevens. Uit de persoonlijke opmerkingen. Daarvan maakten alle inzenders gebruik. Samengevat: Borsele is banger voor (de komende) ko lencentrale dan voor de kerncentrale. De eerste zal as geven met opslag dicht bij het dorp. Spaar Borsele voor demonstranten. Daar van hebben we het meest last. Ik weet zeker dat de meeste inwoners van Borsele NIET tegen de komst van meer dan twee kerncentrales zijn. Het wordt tijd dat dit eens bekend wordt. Ook landelijk. 80 tot 90 procent van de bevolking maakt zich geen zorgen over de bouw van een nieu we kerncentrale. Wie er zich druk over ma ken zijn geen autochtonen. We hebben meer last gehad van de demonstranten dan van de centrale. Bij een volgende demonstratie is de kans groot dat de autochtonen en bloc op treden tegen deze figuren. Dat u hiernaar informeert is een goede zaak. Misschien moest u iedereen schrijven met al leen de vraag: ,,Is u ook voor kernenergie?" o Nog enkele antwoorden: Ik eet het fruit liefst ongeschild. Liever 10 kerncentrales dan 1 kolencentrale. Oppervlaktewater is absoluut niet vervuild. (Allen). Schapen met uitvallende tanden? Dat is onzin. Last gehad van de centrale? Niemand (mi nus één). Zorgen over de kerncentrale? Niemand (mi nus één). Conclusies laten we graag aan de lezer over. G.S. van 't Eindewege. „Alle treinen rijden naar Zeeland" door Joris van Hoedekenskerke. Paperback. 23 X 151/2 cm, 95 blz.) Markusse, Wissenkerke, prijs 26.25 „Doe nie zoo nochter! Dat kan toch nie dat aolle treinen nae Zeeland rieë..." Nee, voor de nuchteren is de titel van dit bundeltje verhalen nonsens. Voor kinderen en andere wijzen is het een gedroomde waarheid. En wie een snel oog heeft als Joris van Hoede kenskerke en bovendien een rappe pen han teert, over een dikke woordenschat beschikt, een goed geheugen heeft en „er wat van ma ken kan" - die is de aangewezen persoon om, wat nostalgisch én wat vooruitziend, verhalen (en ook enkele gedichtjes - Zeeu wen, blz. 89!) te schrijven over z ij n pro vincie en z ij n Zeeuwen; om daarbij ook nog wel eens buiten eigen gewest zijn aante keningen te maken (dichter Achterberg, Antwerpen). En wie in deze bundel zo'n goeie 25 ver halen leest heeft al snel een stille glimlach om de mond vanwege de milde humor uit het verleden en een enkele maal ook een flitsende satire over hedendaagse situaties als Smit Bolnes en Pechiney. 'n Smakelijk boekje. Ook niet zonder gezonde kritiek. Wat is nu van de hele inhoud het beste of het mooiste? Och - oordeel daar liever zelf over en koop het bundeltje dat ik graag aanbeveel. Ksm. 6

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 6