wit rood bia uw zwart ZEEUWSE VLAGGEN OP EEN RIJ GEZET Inleid ill" (I) Alleen Brouwershaven onlbreekl nog door Jos Poels en J. F. van Heyningen Op verschillende plaatsen in de stad en ook in het dorp kan men tegenwoordig vlaggen ont waren waarvan niet direct duidelijk is waar ze voor staan. Welke ambassade is hier ge vestigd", heb ik eens iemand gekscherend ho ren zeggen die voor het raadhuis zo'n dundoek bekeek. Bij navraag binnen bleek het de ge meentevlag te zijn. Net als het gemeentewapen behoort de gemeentevlag tot de plaatselijke herkenningstekens. Sommige steden hadden al enkele eeuwen ge leden een eigen vlag. Deze plaatsen hadden met elkaar gemeen dat ze aan zee lagen. Schepen uit die steden gebruikten de plaatselijke vlag als herkenningsteken. Daarmee bevoeren zij de wereldzeeën. Op oude schilderijen zijn die vlag gen nog te vinden, zoals bijvoorbeeld die van Vlissingen. De plaatsen die niet aan zee lagen, kenden vaak ook geen eigen vlag. Het instel len daarvan is voor die gemeenschappen pas na de Tweede Wereldoorlog op gang gekomen. De eerste aanzet om elke gemeente een ei gen vlag te geven, dateert van net vóór de oor log. In 1938 werd het feit herdacht dat konin gin Wilhelmina veertig jaar eerder de troon had bestegen. Op initiatief van het Centraal Bureau .leugdhulde in Den Haag kreeg elke gemeente een eigen „defileervlag" cadeau. Al die Nederlandse vaandels zijn aan de toenmalige vorstin in een rij v oorbijgetrokken. Deze defileervlaggen hadden eenzelfde uiter lijk. De Zeeuwse vaandels hadden horizontale geel-rood-blauw-witte banen. In de linker bo venhoek was een vierkant uitgespaard waarin het gemeentewapen was afgedrukt. Zo was er toch enig verschil tussen de vele doeken. Als echte vlaggen zijn de defileervlaggen echter nooit gezien, omdat ze als het ware zijn opge drongen. Gebruikelijk is dat een gemeenteraad de plaatselijke vlag vaststelt. Vanaf 1950 komt het instellen van eigen, her kenbare gemeentevlaggen goed op gang. In de jaren vijftig is het de Hoge Raad van Adel in Den Haag die de eerste ontwerpen levert. De ze vlaggen vertonen in veel gevallen louter ba- nenpatronen. Meestal horizontaal, soms ver ticaal en slechts zelden schuinsgewijs. Die ba nen hebben kleuren die zijn ontleend aan de belangrijkste kleuren uit het gemeentewapen. In de jaren zestig begint ook de Stichting voor Banistiek (Vlaggenkunde) en Heraldiek in Mui- derberg gemeentebesturen adviezen te geven voor een eigen vlag. Het resultaat daarvan is dat er een kettingreactie ontstaat. Veel plaat sen willen een vlag omdat de buurgemeente er óók een heeft gekregen. Vooral voorzitter KI. Sierksnra van de Stich ting voor Banistiek en Heraldiek heeft veel - ook in Zeeland - vlagge-ontwerpen geleverd. De laatste jaren hebben ook anderen zieh gestort op het ontwerpen van gemeentevlaggen aan de hand van historische gegevens. In dit verband moeten de oud-burgemeester mr. G. A. Bontekoe van Ooststellingwerf en de vlag- genkundige J. F. van Heyningen in Utrecht worden genoemd. Het resultaat van de bemoei enissen van al deze in vlaggen en wapens geïn teresseerden was, dat er een rijk geschakeerd beeld ontstond aan verschillende modellen ge meentevlaggen. Van de 749 gemeenten, die Ne derland sinds 1 januari 1984 telt, zijn er iets meer dan zeshonderd die een vlag hebben, én die ook gebruiken. Gemeentevlaggen worden vaak alleen uit gestoken als er plaatselijk iets valt te vieren. De burger, die deze vlag óók mag uitsteken (be halve op nationale feestdagen als het rood-wït- blauw uit moet), kent vaak de plaatselijke vlag niet. Tot nu toe is welgeteld één Boekje ver schenen met de Nederlandse vlaggen. Dat ver scheen in 1962 bij uitgeverij Het Spectrum en werd samengesteld door KI. Sierksma. Ook enkele toenmalige Zeeuwse gemeenten waren hierin opgenomen. Na dat jaar is er op gemeentelijk gebied in Zeeland heel wat ver anderd. Van de talrijke gemeenten die Zeeland vroeger kende, zijn er door opheffing en sa menvoeging precies dertig overgebleven. Van die dertig zijn er negenentwintig met een eigen vlag. Brouwershaven moet de lijst compleet maken. Na Friesland is Zeeland dan de twee de provincie die geheel vlagvoerend is. Vanaf dit nummer zullen in alfabetische vol gorde de Zeeuwse vlaggen worden besproken in het Zeeland Magazine. .1. F. Heyningen te kende ze en vlaggen kundige Jos Poels schreef er de begeleidende teksten bij. De Zeeuwse vlaggen op een rij. .los Poels. AARDKNBURG. In de gemeenteraadszitting van 21 april 1959 werd de vlag van Aardenburg vastgesteld. Op het midden van een geel doek is een rode dub bele burcht afgebeeld. In de poort van die burchttoren hangt een zwart valhek. Bovendien zijn in de toren drie raampjes ingemetseld. De vlag werd indertijd ontworpen door de Hoge Raad van Adel. Het woord „ontwerpen" is hier eigenlijk niet op zijn plaats, omdat alleen het beeld van het Aardenburgse gemeentewa penschild op de vlag werd overgebracht. Het wapen kreeg Aardenburg op 31 juli 1817 door een Koninklijk Besluit van koning Wil lem I. Onduidelijk is waaraan de dubbele burcht herinnert. Hoogstwaarschijnlijk duidt de dubbele toren op de burcht waaraan Aar denburg zijn naam heeft te danken. De plaats heette vroeger Rodanborch of Rodenburg. Op de vlag was geen plaats voor de twee leeu wen die het eigenlijke wapenschild van Aarden burg vasthouden en die herinneren aan de ver dediging tegen de Fransen in 1672. Ook de kroon, die herinnert aan de verovering van de Zeeuwsvïaamse plaats door Prins Maurits van Oranje-Nassau in 1604 vond geen plaats op de vlag. Met de gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen op I april 1970 kreeg Aar denburg er een klein stukje van de opgeheven gemeente Waterlandkerkje bij. Deze grenscor rectie was dusdanig gering dat het geen invloed had op de samenstelling van zowel het gemeen tewapen als de vlag. Bibliografie: N.N. (Jos Poels): „Gemeentevlag Aardenburg bestaat kwart eeuw" in: Zeeuws Vlaamse Koe rier (editie: west Zeeuws-Vlaanderen). april 1984. 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 18