Plattegrond Middelburg, een soort reconstructie van de toestand omstreeks 1400. Gravure van Frans Hogenberg (ca. 1580) uit stedenboek m Braun en Flogenberg. le' - wederom citaat van vriend Mart - verdeelt hij zijn tijd tussen gezin, school en zijn enor me collectie maritieme boeken. Het is een mooie, rustige zondagochtend in de zomer wanneer we besluiten voorafgaand aan een middag op het Veerse Meer een 'ma ritieme' wandeling te maken in Middelburg en omgeving. Waar kun je in Middelburg een mooier beginpunt voor een wandeling in het spoor van de historie vinden dan op de Markt? De windwijzer op de toren van het stadhuis blinkt in de vroege zomerzon. Zuidwestenwind, zoals zo vaak voorkomt in deze streek. Wat staat hij daar fier: Neptunus, die altijd maar weer aangeeft in welk kwadrant de wind zit. Eigenlijk 'staat' de oude zeegod niet; hij ligt er - met een beetje verbeelding - in het zilte nat, het bovenlichaam opgericht, zijn triton in de hand. Merkwaardig genoeg is Neptunus afge beeld met een hoed op en niet zoals op de meeste afbeeldingen van de God van de zee, met een kroon op. De schepping van een republikein?? Het is niet ten onrechte, dat de zeegod de Middelburgers wijst in welke hoek de windstreek Aeolus zich ophoudt; de binding van Middelburg met de zee was in vroeger tijd onmiskenbaar. En wat was er voor de zeevaar ders uit vroeger dagen belangrijker dan de wind? Het bestaan van veel Middelburgers was direct of indirect afhankelijk van de zeevaart en de daarvan afhankelijke handel. Neptunus wijst ons, dat Aeolus ons vandaag goed gezind is; maar een enkel wolkje wordt richting Zeeland geblazen. Richting Dam lopen we, langs Lange Jan en onder de Gistpoort door, die ook wel Aanker- poort werd genoemd. De naam zegt het al; in de nabijheid van deze poort gingen de schepen ten anker die komend vanuit zee Middelburg als bestemming hadden. Aanvankelijk was de stad bereikbaar via de Arne, het kronkelige ri viertje dat de stad verbond met de zee. De Ar ne is waarschijnlijk gevormd als kreek die, door uitschuring verbreed, als een riviertje uit de buurt van Oostkapelle via Middelburg naar Ar- nemuiden de monding van de Arne) stroom de. De Arne bestaat al lang niet meer. De loop van de stroom is echter bekend. Als St. Lau- rense watergang bereikte het riviertje ter plaatse van de huidige Noordweg de stad en kwam na bij de tegenwoordige Beilinkbrug in wat alter de Rouaansekaai zou heten om vervolgens via de Punt al verder kronkelend naar Arnemui- den te stromen. Op een kaart van Jacob van Deventer uit het midden van de zestiende eeuw is de kronkeli ge loop van de Arne goed te volgen. In die tijd had de Arne overigens zijn functie als toegangs weg voor zeeschepen al verloren. Maar daaro ver later meer. Aan de oevers van de Arne moet er in Mid delburg in de dertiende en veertiende eeuw at heel wat bedrijvigheid zijn geweest. Niet alleen werden er de vissersschepen met haring - toen volksvoedsel bij uitstek - gelost maar van lie verlede deden steeds meer koopvaarders Zee- land's hoofdstad aan. In het laatste kwart van de dertiende eeuw worden de vermeldingen frequenter. Het ver moeden bestaat, dat het hier voornamelijk vrachtvaart voor rekening van Engelse en Vlaamse kooplieden betreft en geen handel voor eigen rekening. Uit rekeningen van die tijd valt op te maken, dat de Zeeuwse schepen niet alleen uit de grote havensteden Middelburg en Zierikzee afkomstig waren maar ook uit klei nere plaatsen zoals Kortgene, Kats, Wolp- haartsdijk en Westkapelle. Begrijpelijk wan neer men bedenkt dat vrachtvaart in die tijd veelal met vissersschepen werd beoefend. Ge vangen vis werd in Engeland afgezet en als re tourvracht werd dan vaak wol meegenomen. Wol, de in die tijd voor Zeeland zo belangrij ke handelswaar! Zeeland's rol in de vrachtvaart van Engeland naar de Lage Landen blijkt on der meer uit de rekeningen van de Engelse stad Boston over de jaren 1296-1297. Van de zestig in de rekeningen vermelde schepen had een zeer krappe meerderheid - 31 een Zeeuwse thuisha ven. Uit de rekeningen blijkt ook duidelijk, dat aan het eind van de dertiende eeuw Zeeland als handeldrijvend gewest aanzienlijk belangrijker De Kraan op de Dam te Middelburg. Tekening in kleuren, zonder naam of jaartal, einde 18de eeuw 20

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 20