EXCUSES Zeeuwse rekening. De Oostindische Compag nie was er actief, had er lange tijd zelfs een ei gen werf met bijbehorend kantoor. Het VOC- wapen is nog te zien op het Vitrite-gebouw aan de Maïsbaai. Zeeland speelde een belangrijke rol, in de Verenigde Oostindische Compagnie. Het gewest had een eigen 'Kamer', de Zeeuw se -Kamer, wat we in onze tijd een 'vestiging' of 'afdeling' zouden noemen. In later tijd waren het de Westindische Com pagnie en nog later, zij het in wat mindere ma te, de Commercie Compagnie die een stimule rende invloed op de Middelburgse economie uitoefenden. Werven, pakhuizen en kantoren werden er gebouwd en havens werden uitge breid. De naam 'Nieuwe Haven' herinnert nog aan één van de uitbreidingen. Van al die ge bouwen moet het Oostindisch Huis wel het meest indrukwekkende zijn geweest. De gevel van dit aan de Rotterdamse kaai gelegen ge bouw, waarin pakhuizen, kantoren en verga derruimten waren ondergebracht, dateerde van 1711. In 1940 werd het gebouw verwoest tij dens het Duitse bombardement op Middelburg. Ook elders in de stad had de VOC tot aan haar opheffing in 1798bezittingen, onder meer de hiervoren genoemde pakhuizen aan de Kinder dijk, waar op de zolder van 'De Kemel', op nr. 88, nog het takelwerk aanwezig is zoals dat ten tijde van de VOC werd gebruikt. Vriend Mart wordt enigszins onrustig bij het zien van de vele jachten in Dokhaven, Maïs baai, bij de Punt en vóór Kinderdijk. Hij 'ruikt' het water en zijn ogen staan al op on eindig. Je kunt hem - hij is niet voor niets clas sicus - bijna hóren denken: 'Thalassa, THA- LASSA!' Het wordt hoog tijd om onze 'ach terban' op te halen en onze koers te verleggen naar groter water. De voorgenomen wandeling naar de 'betonnen boot', zoals ik hem cryp tisch had aangekondigd, wordt dan ook tot de volgende dag uitgesteld. Een verslagje over het vervolg van ons maritieme uitstapje op het dro ge wordt eveneens uitgesteld, tot het verschij nen van een volgende editie van 'Zeeland Magazine'. J.Q.C.C. Becht. Middelburg, november 1984. De scheepstimmerwerf der Oost-Indische Compagnie te Middelburg. Kopergravure naar een tekening van W'. Udemans, 1757 Door een grote toevloed van zetwerk, waardoor onze zetcapaciteit ten enenmale on voldoende werd, besloten wij zo spoedig mogelijk over te gaan tot de aanschaf van een computer gestuurde fotografische zetmachine. Dit apparaat moest ons in korte tijd van onze achterstand afhelpen en voldoende capaciteit bezitten om in de toe komst ophopingen van zetwerk te voorkomen. In plaats van binnen de afgesproken veertien dagen levertijd, kregen wij een lijdens weg te overbruggen van goed vier maanden, waarin het zetwerk steeds maar toenam. Met het verschijnen van dit veel te late nummer kunnen wij u berichten dat aan alle moeilijkheden nu een einde is gekomen en dat wij nu weer om de twee maanden kun nen verschijnen. De vele telefoontjes en brieven die wij van onze abonnee's hebben gekregen, hebben wij met schaamrood moeten beantwoorden. Anderzijds waren zij een blijk van gehecht-zijn aan ons Magazine, wat uit een te houden enquête nooit zo naar voren zou zijn gekomen. Nogmaals bieden wij u onze welgemeende excuses aan, met de belofte dat Zeeland Magazine vanaf heden weer op tijd zal gaan verschijnen. 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 24