EINDEWEGE. Zijstraatje in Graszode. Toen het Schenge nog als vaarweg werd ge bruikt, lagen langs zijn oevers een aantal klei ne havens van waaruit veerdiensten werden on derhouden en goederen werden verscheept. Een van deze haventjes lag ter hoogte van het dorp 's Heer Arendskerke. Van het dorp liep een weg die bij de haven eindigde. In de loop der jaren ontstond op het eind van die weg een ge hucht dat de toepasselijke naam Eindewege kreeg. Deze nederzetting breidde zich allengs uit in de richting van het dorp 's Heer Arendskerke. Op oude kaarten zal men de naam Einde wege tevergeefs zoeken. Zelfs op een topogra fische kaart uit 1912 komt de naam nog niet voor. Of het plaatsje van middeleeuwse oor sprong is, kan zonder meer niet gesteld wor den. In een stuk uit 1724 wordt Eindewege ver meld. In dat jaar verpachtten de ambachtshe ren het veer van Eindewege op Vlissingen, Mid delburg, Veere en elders aan Laurens Vermeu len. Het was geen overzetveer, maar een beurt- veer ten behoeve van de inwoners. Het is denkbaar dat de pioniers die in 1548 bij de bedijking en de ontginning van de Oude K r a a i j - ertpolder betrokken waren, er een nederzetting hebben gesticht. Ze moesten immers zo lang de werkzaamheden duurden, toch ergens in de buurt wonen. Vermoedelijk was deze nederzetting van be scheiden omvang. Daar mogen wij althans van uitgaan. Het kan zijn dat toen de naam Gras zode is ontstaan, alhoewel dit vermoeden niet steunt op feitelijke gegevens. Het is echter mer kwaardig, dat ik het plaatsje op geen enkele oude kaart zag vermeld. Blijkens officiële ge gevens stonden er in het jaar 1816 in de Oude Kraaijertpolder 20 huizen. De gegevens wijzen er op dat Graszode toen in ieder geval bestond. Wanneer en waarom de naam ontstond, zal dus voorlopig nog wel een raadsel blijven. Wel wordt duidelijk dat - ondanks alle vaagheden daaromtrent - Graszode niet van middeleeuw se oorsprong is en dus feitelijk niet in dit arti kel thuishoort. Vandaag de dag vertoont Graszode zich als een vriendelijk en rustig plaatsje, ver van het hedendaagse rumoer. Vermoedelijk laat het woonklimaat er dan ook niets te wensen over. RISINGE. Het gehucht Risinge lag destijds op het ei land Borsele. Het verdronk vermoedelijk in 1530 tijdens de St. Felixvloed. De plek waar het eens heeft gelegen, ligt ook nu nog buiten dijks. Er is een geslacht geweest dat zich naar het betreffende ambacht Van Risinge noemde. In een stuk uit 1331 wordt het ambacht ver meld van Boudijn van Risinge, terwijl uit een bericht uit 1353 blijkt dat toen leefde Hughe Boudijn Andriessoonssone van Risinge. Nadere bijzonderheden over het plaatsje zijn verder niet bekend. ASSENBURG. Het gehucht van deze naam lag destijds even eens op het eiland Borsele. Het ging waar schijnlijk ten onder tijdens de St. Felixvloed in 1530 en werd niet meer binnengedijkt. Na dere bijzonderheden ontbreken. Eindewege in zomertooi. De plaats waar eens de haven van 's Heer Arendskerke lag. 26

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 26