Abbekinderen. Alleen nog wat verspreide boerderijen en woonhuizen. Abbekinderen. Een mooi gerestaureerd boerenhuis. De gemeente onderhield de haven en inde de havengelden. Tijdens een storm op 14 januari 1808 werd de kade zwaar beschadigd. In de vo rige eeuw werd in Eindewege een molen ge bouwd, die in 1954 werd gerestaureerd. Thans is het gebouw opnieuw aan een opknapbeurt toe. De haven verviel in 1874, toen de Schen- gepolder werd bedijkt. Tot op heden is de plaats waar de haven eens lag nog herkenbaar aan een kromming in de dijk. In de jaren ze ventig van de vorige eeuw werd tussen Goes en Vlissingen een spoorlijn aangelegd die dicht langs Eindewege liep. Tevens verrees er een sta tionsgebouw. dat inmiddels weer tot het ver leden behoort. Een autokerkhof maakt Einde wege er niet fraaier op, al moet worden toege geven dat de exploitanten hun best doen er geen puinhoop van te maken. WIKSDORP. Wiksdorp lag destijds aan de rand van de Poel ten zuidoosten van 's Heer Arendskerke en ten noorden van Baarsdorp. De nederzet ting is vermoedelijk ontstaan in de 12e eeuw in v erband met de veenontginning ter plaatse. Het lag op de samenkomst van twee veenweg- getjes. Toen het veen tot in de verre omtrek was vveggegraven, is Wiksdorp in zijn verdere groei blijven steken. Het had geen toekomst meer en zijn inwoners vertrokken van lieverlee naar el ders. Een kerk of kapel heeft er nooit gestaan. Op de kaart van Nicolaas Visscher, noch op die van Hattinga staat Wiksdorp aangegeven. Het plaatsje is al lang geleden geheel ter ziele gegaan. GftOE - ABBEKINDEREN. De/e buurtschappen kunnen in één adem wor den genoemd. Ze lagen dicht bij elkaar. Van beide voormalige gehuchten was Groe waar schijnlijk het oudste. Men heeft er Romeinse scherven gevonden, hetgeen wijst op een vroege bewoning. Vermoedelijk bestond Groe al, nog voor het land was bedijkt. Het plaatsje lag op een oude kreekrug. Er stond destijds een ka pel die aan St. Maarten was gewijd en binnen de parochie Kloetinge lag. De plaats waar Groe eens lag, moeten we zoeken tussen de dorpen Kloetinge en 's Gra venpolder. De nederzetting is thans verdwenen, maar staat wel aangegeven op de kaarten van Nicolaas Visscher (plm. 1650) en Hattinga (1753). Zelfs op een topografische kaart uit 1864 staat het plaatsje nog aangegeven. Het in de buurt van Groe gelegen gehucht Abbekinderen mag thans nog maar nauwelijks een gehucht genoemd worden, ofschoon het destijds juist tot de grotere gehuchten werd ge rekend. De inwoners konden in de kapel van het nabijgelegen Groe de mis bijwonen. In 1571 was een van de kapelmeesters van St. Maar ten in de Groe Marinus Cornelisz., die toen in Abbekinderen woonde. Abbekitideren verloor zijn betekenis toen in de verre omtrek het veen was weggegraven. In de streek sprak men niet over Abbekinderen, maar over Apekinders. Onder deze benaming staat het plaatsje ook vermeld op de kaart van Hattinga (1753). Wie vandaag de dag Abbekinderen bezoekt, vindt er geen besloten gemeenschap meer. Ik zag er nog twee grote boerderijen, waarvan er één was voorzien van een oude zeer gave wo ning. Voorts staan langs de Abbekinderse Zandweg nog wat verspreide (arbeiders)woningen. WAANSKINDEREN - TERVATEN. Beide gehuchten lagen zeer dicht bij elkaar, even ten oosten van het dorp Kloetinge. Ont staan in het randgebied van de Poel, zijn ze van zeer oude datum. Ze ontstonden in de tijd dat het veen er werd ontgonnen. Waanskinderen lag aan de oude straatweg tussen Kloetinge en Kapelle. In geen van beide gehuchten stond een kapel. Dat was ook niet nodig, omdat de af stand tot de parochiekerk van Kloetinge betrek kelijk gering was. Na de middeleeuwen of uit erlijk in de 16e eeuw, zijn beide gehuchten in hun groei blijven steken. Waanskinderen bestaat niet meer, maar Ter- vaten daarentegen heeft zich tot dusver als ge hucht weten te handhaven. Tegenwoordig bestaat het uit wat verspreide bebouwing van woonhuizen en boerderijen aan weerszijden van een weg. Het is nog een echt gehucht. Af gaande op de naam heb ik een 'vate' gezocht. Ik heb er geen gevonden. Alhoewel Tervate dus al een zeer oude ne derzetting is, komt de naam op geen enkele ou de kaart voor. Alleen op de topografische kaart staat Tervaten vermeld. 's HEER REILOFSDORP. Ten noorden van Kloetinge en ten oosten van Goes lag vroeger het gehucht 's Heer Reilofs- dorp. Wie heer Reilof was valt niet meer te ach terhalen; vermoedelijk was hij een ambachts heer. Op oudere kaarten staat het plaatsje ook wel aangeduid als Sirhelsdorp. Deze benaming zal wel een verbastering zijn van de oorspron kelijke naam. Op de topografische kaart van 1864 staat weer een andere naam, n.l. 's Heer Elsdorp, hetgeen weer een verbastering lijkt te zijn van Sirhelsdorp. Op deze kaart staat de bebouwing van het plaatsje aan weerszijden van de Stelleweg nog duidelijk aangegeven. De naam Stelleweg wijst op de aanwezigheid van schapenstellen in het eertijds onbedijkte land. Wellicht zijn de oorspronkelijke bewo ners van 's Heer Reilofsdorp schaapherders ge weest, of lieden die op de een of andere wijze 27

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 27