wat met de schaaphouderij van doen hadden. Hel feit dat het plaatsje op een kreekrug was gebouwd zou er op kunnen wijzen dat het al bestond nog vóór het land er was bedijkt. In 's Heer Reilofsdorp stond vroeger een ka pel die aan St. Margriet was gewijd. Ofschoon de stichtingsdatum onbekend is, mag gedacht worden aan de tweede helft van de 14e eeuw. In 1405 wordt het gebouw voor het eerst in ker kelijke stukken vermeld. Vermoedelijk was de parochiekerk van Kloetinge destijds vanuit 's Heer Reilofsdorp moeilijk bereikbaar. Na de reformatie zal de St. Margrietkapel ook wel geen lang leven meer beschoren zijn geweest. Op de topografische kaart uitgave 1914 - dus 70 jaar geleden - staat 's Heer Elsdorp nog steeds vermeld, alhoewel er van enige vorm van bebouwing niets meer blijkt. Wel was ter plaat se inmiddels een boerderij gebouwd, de Elsa- hoeve. We mogen er gevoegelijk van uitgaan, dat 's-Heer Reilofsdorp omstreeks de eerste we reldoorlog niet meer bestond. Een kort bezoek ter plaatse wees uit dat de gebouwen van de Elsahoeve er nog steeds staan. Het landschap is er nog steeds zeer ongelijk van ligging en de kreekrug waarop ooit 's Heer Reilofsdorp werd gebouwd, tekent zich nog duidelijk af. WIJTVLIET. Vermoedelijk als gevolg van een stormvloed in het jaar 1134 en de overstromingen die daar mee gepaard gingen, schuurde ten westen van Kattendijke een diepe kreek uit. Ondanks het feit dat het land er ruim zeven eeuwen geleden werd bedijkt, is deze kreek tot de dag van van daag vanaf de oude voormalige zeedijk nog duidelijk waarneembaar. Deze kreek noemde men de Ee, of ook wel de Wijtvliet. Oorspronkelijk zal deze kreek wel in verbin ding hebben gestaan met het Goesediep, een vaarwater dat vanaf Goes naar de Oosterschel- de liep. Een gehucht dat naderhand ontstond aan de binnenzijde van de oude zeedijk, noemde men eveneens Wijtvliet. Het dankt zijn ontstaan ver moedelijk aan de aanwezigheid van een havent je aan de buitenzijde van de zeedijk nabij het Goesediep. Het gehucht bestond al vroeg. Melis Stoke vermeldde het in 1304 in zijn rijmkro niek wanneer hij aantekent dat graaf Willem III zich toen met zijn gevolg in Kats inscheep te, waarna hij - op weg naar Reimerswaal - in de haven van 'Wijtvliet' van boord ging. Waarom Nicolaas Visscher het plaatsje niet vermeldt op zijn plm. 1650 verschenen kaart, is een raadsel. Op de kaart van Hattinga en op de topografische kaart uit 1864 staat het ge hucht wel aangegeven. In 1914 bestond het niet meer. Het haventgje had trouwens zijn bete kenis al verloren nadat door de bedijking van de Wilhelminapolder in 1809 het Goesediep ter hoogte van Kattendijke van de Oosterschelde was afgesloten. DIJ KWEE. Het gehucht Dijkwel lag op enkele kilome ters ten westen van Biezelinge. Het ontstond waarschijnlijk al in de tweede helft van de twaalfde eeuw op de Kapelse kreekrug, nadat ter plaatse een dijkje was aangelegd dat be scherming moest bieden tegen overstromingen. Vermoedelijk hebben de eerste bewoners zich bezig gehouden met de veenontgraving. Van veel betekenis schijnt het gehucht nooit te zijn geweest. Er stonden slechts enkele huizen en een wegkruis. Dat zal ook wel de reden zijn ge weest, waarom er nooit een kapel werd ge bouwd, al beweren anderen het tegendeel. Tervaten, anno 1984. De Elsahoeve, mei 1984. De Stelleweg. Aan de linkerzijde tekent de hoge kreekrug zich duidelijk af waarop eens 's Heer Reilofsdorp lag. Op de achtergrond ligt de Elsahoeve. 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 28