Op de kaart van Nicolaas Visscher (plm. 1650) wordt Dijkwel niet met name vermeld, op latere kaarten daarentegen is dat wel het ge val. Als buurtschap is Dijkwel thans vrijwel verdwenen. De omgeving heeft zich ontwikkeld tot een fruitteeltgebied. Op het toegangshek naar één van de fruitteeltbedrijven staat 'Dij kwel', blijkbaar als een herinnering aan het voormalige gehucht van die naam. noemde men aanvankelijk Kapelle ter Maalste de. Naderhand bleef alleen de naam Kapelle over. Na het verplaatsen van de kapel verloor Maalstede van lieverlee zijn betekenis. Toch staat het op kaarten van de vorige eeuw nog als een aparte buurtschap aangegeven. Van daag de dag is Maalstede nagenoeg binnen de bebouwing van Kapelle opgenomen. se verbinding tussen Wemeldinge en Yerseken- dam. Toch bestaat ook aan de oostzijde van het kanaal nog een deel van deze oorspronke lijke weg. Tegenwoordig staat dat weggedeel te bekend als de Hovyweg en sluit aan op de Postweg. Vroeger heette dat weggedeelte Hovingeweg. Tussen Zwaak en Hovinge stond vroeger een kapel, de O.L.V.-kapel of ook wel Paarden- kapel genoemd. Vermoedelijk ligt de plek waar deze kapel eens stond, thans ergens in het ka naal van Zuid-Beveland. Al in 1362 is er spra ke van een zekere Johannes, die kapelaan was in een kapel binnen de parochie Wemeldinge bij een plaats die Swake werd genoemd. Zowel Zwaak als Hovingebuurt lagen op een kreekrug en waren vermoedelijk van oude da tum. De aanwezigheid van de Yerseke en de Kapelse moer doet vermoeden, dat de veenont- ginning in de stichting van beide gehuchten wel een rol zal hebben gespeeld. Als gehucht is Ho vingebuurt reeds lang verdwenen. Het komt op geen enkele kaart meer voor. Op een kaart uit 1866 van de gemeente Wemeldinge (gemeente atlas van Nederland, bewerkt door J. Kuijper) staat Swaak als gehucht nog wel aangegeven. Tot op heden leeft de naam Zwaak nog steeds voort, weliswaar niet meer als gehucht, maar als aanduiding voor een fruitteeltcomplex ter plaatse. De weg die vanaf het dorp Wemeldinge door het voormalige gehucht liep, heet nog steeds Zwaakse weg. Van enige bebouwing is echter geen sprake meer. WESTDORP. Destijds lagen op Zuid-Beveland twee gehuch ten die beide de naam Westdorp droegen. Ze ontstonden in een tijd dat de gebieden waar binnen ze lagen, verveend werden. Hun inwo ners waren dus overwegend veenarbeiders. Toen de veenontgraving ten einde liep trokken ze weer naar elders, waar meer werk te vinden was. Beide gehuchten zijn inmiddels verdwe nen. Het ene lag even ten westen van Evers- dijk en het andere even ten zuiden van Schore. ZWAAK EN HOVINGEBUURT. Ten zuiden van Wemeldinge lagen vroeger de gehuchten Zwaak en Hovingebuurt. Ze la gen nauwelijks een kilometer van elkaar ver wijderd. Eertijds liep vanaf Wemeldinge een weg naar Yersekendam, die tevens Zwaak en Hovingebuurt met elkaar verbond. Het eerste gedeelte van deze weg tussen We meldinge en Zwaak heet nog altijd Zwaakse weg. De aanleg van het kanaal door Zuid- Beveland (1852-1872) verbrak de rechtstreek- J. P.van den Broecke. (Wordt vervolgd) MAALSTEDE. In de 13e en 14e eeuw waren de heren van de Maalstede de belangrijkste en meest invloe drijke ambachtsheren van Zuid-Beveland. Ze noemden zich naar het gehucht Maalstede, waar ook hun kasteel stond. Reeds 1222 trad Wolfert van de Maalstede als ambachtsheer op de voorgrond. Ook de nederzetting Maalstede is van oude datum en bestond reeds lang voordat er van een dorp Kapelle sprake was. De heren Van de Maalstede lieten een kasteel bouwen. Ook stond er al vroeg een kapel, waar de inwoners van Maalstede de mis konden bijwonen. Ver moed wordt dat deze kapel omstreeks het jaar 1200 werd verplaatst naar een plek die wat ver der westelijk van Maalstede lag en waar enke le belangrijke landwegen samen kwamen. Of de kapel toen al tot parochiekerk was verhe ven dan wel of dat eerst na de verplaatsing ge beurde, is niet bekend. De nieuwe nederzetting, die spoedig daarna uitgroeide tot een dorp. Maalstede anno 1984. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 30