Ons kippenhok kreeg een voltreffer, 't was zo plat als een cent en ons varken hebben we later moeten vangen in de boomgaard; geluk kig ongedeerd, want 't was najaar, dus bijna slachttijd. We hebben nog wel enige tijd in angst geze ten toen bleek dat vlak voor het kelderraamp je een hele kar met „Pantzer-vuisten", een soort Duits anti-tankwapen, stond, maar nie mand dorst de kelder uit om die kar weg te rollen. Op 28 oktober 1944 ging de deur van de kel der open en de eerste soldaat in khaki-uniform verscheen! 't Was voorbij! Wat hebben we feest gevierd. M'n moeder bleek zowaar enke le kleine rood-wit-blauwe vlaggetjes te hebben bewaard. Ik heb de mijne trots cadeau gedaan aan de bemanning van een tank, waar ik - doodsbang overigens - een eindje op mocht meerijden. Groot was overigens onze verbijstering toen één van onze buurtgenoten door de O.D. werd weggehaald. Hij bleek NSB-er te zijn! We had den het nooit geweten. Gelukkig bleek hij nie mand kwaad te hebben gedaan en slechts pa pieren lid te zijn geweest. Een zeer bijzondere attractie was het kaal knippen van de „moffenmeiden". Ik voelde geen enkel medelijden, al realiseer ik me nu dat het geen verheffend schouwspel was! Dagenlang hebben we feest gevierd en 't was voor ons eigenlijk „maar niks" dat het „nor male" leven weer begon. Wel hebben we veel oorlogstuig verzameld, uit de schuttersputten, uit de bunker! Maar toen ik een keer trots met een stapel „gevonden" handdoeken thuis kwam, moest ik ze gaan inleveren van m'n moeder, stelen mag immers niet, ik was zeer verontwaardigd. Vlak na de oorlog kreeg ik m'n eerste fiets van opa Hubrecht Eversdijk. Uiteraard met „surrogaat" banden, gemaakt van autoban den, 't was een „deurtrapper" en ik ben een keer ermee in een moddersloot beland, want remmen ging niet. Veel later begreep ik wat 'n offer deze fiets voor m'n opa betekende. Op een bepaald moment van de oorlog moest hij namelijk z'n auto (een luxe T-Ford) inleveren. Dat deed hij niet, reed het ding diep dc kwe kerij van Van der Have in en verbórg de auto. De wielen met de banden werden er af aehaald. Sherman tanks van de lort Garry Horse rij den naar het Kanaal door Zuid-Beveland op 30 oktober 1944. 7i f 7-

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 7