bereikten. Zonder veel tijdverlies had de mo tor kunnen worden gerepareerd op het militaire vliegveld waar we waren geland, de Ameri kaanse luchtmacht echter had niet de bevoegd heid de ter plaatse aanwezige onderdelen aan de burgerluchtvaart af te staan en een stel nog steeds in kampkleren gehulde „bedelaars", zonder geld, dat zo vlug mogelijk verder wil de, telde kennelijk helemaal niet, leve de bevrijding! Pas na de komst van de reparatiedelen per kerend vliegtuig uit Amsterdam, waren we na een verblijf van vijf etmalen in een militair ho tel aan de rand van de woestijn (overdag gloei end heet, 's nachts steenkoud) weer op weg naar Kaïro om daar van Europese kleren te worden voorzien. Die kleren kregen we.... Af tekening voor de ontvangst op een officieel for mulier, opdat t.z.t. verrekening zou kunnen plaats vinden met eventueel later te ontvangen hulpvergoedingen, verhoogde de stemming niet. Gehavend van gezondheid maar compleet in aantal werden we ontvangen in ouderlijke kring, eerst in Den Haag, later in Goes. Hoe beleefden we het vaderland? We hoord en veel over de bevrijding en de viering daar van, over wittebrood dat uit de hemel was ko men vallen, over Canadese tanks waar iedereen opgeklommen was, over de overal weer uil gestoken vlaggen, over het verzet en niet te ver geten over de doorbraak in de politiek die heel wat beloofde voor de toekomst van het land. Maar wij Indischgasten zo werden we ge noemd voelden ons gedrukt, niet in het minst doordat, uitgezonderd in de familie en in de kring van vrinden en kennissen, er nau welijks belangstelling was voor onze oorlogs belevenissen en als die al eens ter sprake kwa men een ondertoon van ,,die koloniale onder drukkers hebben toch maar aardig hun trek ken thuisgekregen" geregeld voelbaar was. Men vond het kennelijk vanzelfsprekend dat de bevrijding in Nederland ook de onze was. Ik had het geluk onverwacht snel in mijn ei gen vak aan het werk te kunnen bij de Neder landse Spoorwegen. Geen tijd dus om op ver haal te komen, wel direct al weer bezig met de zorgen en spanningen behorend bij het opbou wen van een zich nog lang niet hervonden ge zin en het inwerken in een nieuwe loopbaan, geen sprake van een echt ontspannen bevrijdingsbeleving. Is dit verhaal nu wat lang uitgevallen? Onvolledig is het zeker, toch met voldoen de tekening misschien om te doen begrijpen waarom ik de bevrijding, in de geladen bete kenis zoals zij die de oorlog in Europa hebben overleefd erover plegen te praten en te denken, heb beleefd noch gekend. Voor mijn vrouw en mij is de „bevrijding" nooit een bevrijding geworden. Het geluk van de bevrijding heb ik eigenlijk maar heel even beleefd toen ik door de Engel se officier uit de gevangenis verlost werd; toen ik buiten kwam was het al weer voorbij. Dit wil niet zeggen d„t ik mij daarover beklaag, het leven heeft mij geleerd dat geluksbeleving nim mer bestendigheid kan hebben, dus ook niet het geluk van vrij te zijn. Gelukkig zijn duurt kort en wie het najaagt zal het niet worden. Chris van Geel zegt het zo: „Geluk dat is ge hoorzaam zijn en zoet, geen eis en geen ver wijt". Maar pak het mee als het je ten deel alt zoals, terugschouwend, de keer toen ik in ge vangenschap gehurkt boven de latrine mijme rend naar de tropenhemel keek en de maan in haar koele witheid, haast tastbaai door de wol ken zag breken mij kon niets gebeuren. Vele jaren later heb ik bij Ralph Waldo Emerson gelezen dat ik toen als een aartsengel tegenwoordig ben geweest bij de schepping van de wereld en van het licht. Bulldozers en tanks van de Royal Mat ine Com mando's landen veilig re Westkapelle te 10.20 utir op I november 1944.

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1985 | | pagina 9