t erst and levert geen onoverkomenlijke pro blemen op voor de plezier vaart. Voor een groot aantal schepen wordt het varen even wel minder prettig - en voor sommige sche pen zelfs onmogelijk wanneer het water nog eens 40 centimeter zakt tot het winter- peil van N.A.P. -0.70 m, dat tot 1985 steeds begin oktober werd ingesteld. Het instellen van een lager peil vindt over igens eenvoudigweg plaats door het afspui- en van water door de Zandkreeksluïs. Niet alleen watersporters met grotere, diepsteken de schepen - waarvan sommige ten gevol ge van de lage waterstand de haven niet eens kunnen verlaten hebben last van hel lage waterpeil, maar ook plankzeilers die enkele plankzeiloevers niet kunnen gebruiken en dag- en verblijfsrecreanten die overlast on dervinden van stankoverlast welke optreedt als gevolg van afstervend plantenmateriaal dat bij lage waterstand permanent boven wa ter komt en afsterft. Kortom: een onbevre digende situatie waar landbouwbelangen en recreatiebelangen botsen. Uit een onderzoek van twee studenten van de Technische Hogeschool uit Delft, inmid dels eind 1985 op dit onderwerp afgestu deerd, kan worden geconcludeerd, dat even tuele schade voor de landbouw tengevolge van een niet-optimale afvoer van polderwa ter niet overmatig groot is. De recreatie heeft evenwel groot belang bij het langer handha ven van een relatief hoog waterpeil in het na seizoen. Bovendien zal dit een economisch voordeel voor recreatie-ondernemers ople veren als gevolg van seizoenverlenging ten gevolge van betere bevaarbaarheid van het meer in het naseizoen. Als proef is in 1985 gedurende de maand oktober het peil niet op het winterpeil van N.A.P. -0.70m gebracht, maar is het wa terpeil gehandhaafd op het begin september ingestelde tussenpeil van N.A.P. —0.30 m. Uit de reacties van recreanten en onderne mers bleek dit een hele verbetering te zijn. Enthousiasme alom. Ook de agrariërs met percelen welke op natuurlijke wijze op het Veerse Meer lozen, klaagden niet. Geen wonder. Oktober 1985 was een buitenge woon zonnige, droge maand. Een goede „vaarmaand" voor de watersport, een mooie droge maand voor de boeren. Hoe zouden de reacties zijn geweest wanneer er veel neerslag zou zijn gevallen? Van wa tersport zou dan nauwelijks sprake zijn ge weest, terwijl er van landbouwzijde wellicht zou zijn geklaagd over de afvoer van het he melwater. De proef moet dus worden her haald, liefst gedurende een reeks van jaren om ook te kunnen bezien wat de effecten zul len zijn in jaren met veel neerslag in het na seizoen. Verwacht mag worden, dat de proef inderdaad zal worden herhaald. Het is te ho pen, dat de uiteindelijke beslissing over het in de toekomst te voeren peilbeheer van het Veerse Meer zowel de landbouw als de re creatie soulaas zal brengen. De junimaand levert geen vaarproblemen op, althans zeker niet wat de diepte van het vaarwater betreft. Overigens trekken tradi tionele ronde en platbodemjachten zich wei nig aan van lage waterstanden. Het verhaal gaat zelfs, dat sommige kleinere typen over een bedauwd eiland kunnen varen, zo wei nig diepgang hebben deze schepen. Ronde en platbodemjachten vormen één van de hoofdbestanddelen" tijdens de festi viteiten in het kader van de in de junimaand gehouden Veerse Meer-dagen. De met suc ces in 1984 voor het eerst gehouden Veerse Meer-dagen werden in 1985 herhaald. Het begin van een traditie? Georganiseerd door het recreatieschap en de ondernemers rond het Veerse Meer, verenigd in de Stichting Veerse Meer, beogen de Veerse Meer-dagen op feestelijke wijze (nog) meer bekendheid te geven aan het Veerse Meer-gebied. Met medewerking van onder meer watersport verenigingen, plankzeilclubs, waterskivereni gingen, muziekverenigingen, de horeca en niet te vergeten - het Ministerie voor de Vlaamse gemeenschap, de Vlaamse Vereni ging voor Watersport en de Belgisch-Ne derlandse Vereniging, afdeling Zeeland, wer den er in de twee voorgaande jaren geduren de vier dagen in juni allerlei festiviteiten op en aan het water georganiseerd waaraan ie dereen kon deelnemen of van kon genieten. Concerten werden gegeven en er werden spelen georganiseerd. Boten en zeilplanken werden beschikbaar gesteld om het varen eens te proberen en de durfals konden zich op waterski's laten voorttrekken. Bij een feest horen de aanwezigen gelaafd en gespij zigd te worden. Daar was aan gedacht; voor iedere smaak was er wel iets te drinken en te eten te inden. Al naar de aard an de ge nieter werd er geproefd, genipt, een ferme slok genomen, gesmuld of gesavoueerd. Hoogtijdagen voor de smaakpapillen! Hoogtepunt van de Veerse Meer-dagen vormde de „show" die een v loot van karak teristieke rond- en platbodemjachten op voerde. In 1984 vormde de Schotsman met het pas geopende plankzeilcentrum de ach tergrond voor het „admiraalzeilen". het in eskader varen van schepen met voorgeschre ven, eeuwenoude manoeuvres. Een jaar la ter vond het ,,in admiraalschap varen' plaats vóór Veere. Als klapstuk werd er it de avonduren, in schemer en bij duisternis een „zeegevecht" tussen de klassieke jach ten opgevoerd. Eén en ander ging gepaan met vuurwerk en geluidseffecten vanaf d wal om het geheel nog „echter" te laten lij ken. Een machtig spektakel. In juni van dit jaar zal Kortgene gastge meente zijn voor het houden van de Veerse Meer-dagen. Tezijnertijd zal hierover in di tijdschrift nader worden bericht. Noteert i alvast de data? Van donderdag 19 tot en me zondag 22 juni 1986. Verwacht mag worden, dat niet alleen d bevolking uit Kortgene of \an Noord Beveland of ov erig Zeeland toeschouwer za zijn bij het op 21 juni a.s. te houden adm raalzeilen bij Kortgene. Velen van buiten d provincie zullen het schouwspel gadeslaan Het aantal niet-Zeeuwen dat 's zomers rom het Veerse Meer verblijft is de laatste jarei nog toegenomen. Op de Schotsman bij Kam per land werd een groot aantal tweede wo ningen gebouwd. Bij het plankzeilcentrum in datzelfde gebied werd een kampeerter 24

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 24