Boeken Invasie van bessenwier op Grevelingen werd „tafeltje dek je" voor aa Zo de Bourgondische Nederlanden al enig aanzien in de wereld hebben veroverd, dan is deze roem in de 17e eeuw wel overgeno men door Noord-Nederland, waar het ge west Holland zeker in de handels- en scheep vaartbetrekkingen de eerste viool speelt en vooral in het buitenland de indruk vestigt dat Nederland hoofdzakelijk uit Holland bestaat Als in latere tijden het Noord-Hollands Kanaal, het Noorzee Kanaal en de Nieuwe Waterweg worden gegraven, waardoor de wereldscheepvaart West-Nederland nog be ter kan bereiken, lijkt de rol van Holland in de wereld en in Nederland Bevestigd. Geen wonder dat de mentaliteit, de denk wijze van de inwoners van Holland door de ze ontwikkeling beïnvloed is. Ook nu nog wordt door velen daar de Randstad als het hart van het land en de poort naar de we reld gezien. Men staat er te weinig bij stil dat ook in de andere gewesten zich ontwikkelin gen hebben voltrokken. Het is geen wonder dat er jaren geleden liedekens als 'Hollands vlag, je bent mijn glorie' en 'Wij willen Hol land houden' als toppunt van 'nationale' volkszang werden beschouwd. Ook nu nog wordt in de Randstad sterk 'Hollando-centrisch' gedacht. Niet alleen dat (overigens alleraardigste) mensen uit Den Haag of Haarlem je vertellen 'dat Gelder land en Zeeland toch ook bij Holland ho ren'. Over dat soort zaken valt heen te ko men, ook al worden bewoners van de niet- Hollandse gewesten door inwoners van de Randstad vaak getoetst naar 'Hollandse' normen. Onze sterke indruk is dat ook bij de rege ring in Den Haag alsmede bij het parlement er nog steeds een niet te onderschatten nei ging bestaat Holland ook in deze moderne tijd te laten prevaleren, en de belangen van de andere gewesten - misschien onbewust naar het tweede plan te schuiven. We willen de belangrijke positie van de Randstad in ons land niet ontkennen. Maar wat meer en wat duidelijker verzet van de andere gewesten tegen te veel Hollandse pri- orireit en een grotere nadruk op hun eigen waarden en belangen zou zeer gewenst zijn. Moeten wij nu vanuit die gewesten in gro ten getale met bussen, extra treinen en span- ZEELAND IN DIT TIJDSGEWRICHT onder redactie van R.S.I.; paperback 19.50, Fanoy Boeken, Middelburg. Het tienjarig bestaan van R.S.I. (d.w.z. Rijn Schelde Instituut) Was de aanleiding tot doeken naar Den Haag, met kreten als 'Bra bant boven alles!', 'Fryslan boppe!' en 'Zee land eerst!'? Ons antwoord luidt: 'Alsjeblieft niet!' Er wordt in ons land al genoeg gedemonstreerd, teveel zelfs. Ons recht van demonstratie als meningsuiting is al te zeer uitgehold door het misbruik dat helaas van dat demonstratie- recht wordt gemaakt. Men gaat er verkeerd mee om. Een klein aantal grote, waardige demonstraties voor welke edele zaak dan ook, slaat goed aan. Maar het soms naïeve, soms irritante gedoe bij Woensdrecht, Bor- sele en elders frustreert het publiek, provo ceert de politie (die dan op haar beurt wel eens uit de band springt) en doet de zaak waarom het gaat meer kwaad dan goed. In 'de buiten-parlementaire sfeer' moet dus geen oplossing worden gezocht tegen de 'Randstadse supprimatie'. Veeleer denken we aan activiteiten van re gionale, gewestelijke politieke partijen, die de belangen van hun gewesten en provincies duidelijk voor ogen hebben, zonder het wer kelijk nationale uit het oog te verliezen: aan een Friese, Groningse, Gelderse, ook Zeeuw se partij, die er vanuit gaat dat er twaalf ge lijkwaardige provincies in Nederland zijn en geen 'twee plus de rest'. Die partijen zou den samen een federatie moeten vormen, sa men in het parlement hun zaak verdedigen. Betekent dit, dat wij dan alle andere bestaande partijen zouden willen afschaffen? Dat zou tegen de grondbeginselen van de de mocratie zijn, en bovendien practisch niet te verwezenlijken. Neen, dat niet. Maar de re gionale partijen zouden wel een 'horzel functie' kunnen hebben: Door hun aanwe zigheid, hun programma en politiek optre den zouden ze de andere partijen kunnen sti muleren, prikkelen meer Nederlands dan 'Hollands' te denken en te handelen. Het zou een oplossing kunnen zijn. Zo lang het nog niet zover is stemmen we nood gedwongen maar op die figuren in de ande re politieke partijen, waarin we als Zeeuw, Nederlander en 'provinciaal' nog enig ver trouwen kunnen hebben. Joris van Hoedekenskerke. het compileren - door ruim 25 personen van dit boekje dat een visie wil geven op ac tuele kwesties en gebeurtenissen in ons ge west. Die visie is van een linkse hoek tot stand gekomen en diensvolgens duidelijk vertekend. Wanneer een alom geacht en gerespecteerd man als wijlen Gommert de Kok van de P.Z.C. even de vernieling wordt ingeschre ven (blz. 106 e.v.) door een aankomend scri bent, lijkt mij dat tekenend voor de totale opzet. Een onverdachte figuur als Huib Evers- dijk, die deel mag uitmaken van een ronde tafel-conferentie over de Oosterschelde- werken, vermag dat niet te redden. Al zal de bedoeling wel geweest zijn een bliksemaflei der bij de hand te hebben voor het vuurwerk dat later knettert. Goede raad: niet kopen. Ksm. NIEUW STREEKPLAN VOOR HÉÉL ZEELAND. Er waren in het verleden al meerdere streekplannen voor ons gewest bekend. Maar de tijd staat niet stil. Soms achterhaalt ze on ze plannen. Vaak moeten we herzien en her schikken en in deze ontwikkeling heeft het provinciaal bestuur nu een voorontwerp voor een nieuw streekplan op tafel gelegd Het gaat om één indeling van onze ruimte, waar ons werken en wonen, onze vrije tijds besteding, onze industrie en onze landbouw, ons verkeer en onze fruitteelt, ons hele Zeeuwse hebben en houden, onze negotie en onze zeevaart, onze toeristen en ouden-van- dagen samen optrekken naar het jaar 2000 Het plan is globaal. En het is plooibaar. Aanpasbaar aan wat zich tijdens ,,de rit" aandient. Met open oog voor mogelijkheden en moeilijkheden. Werkgelegenheid staat hoog in het vaandel. Maar ook de lande lijke rust. Evenzeer als verbindingsroutes en na tuurbehoud. De Provinciale Planologische Dienst heeft een mooi staal van haar kunnen gepresen teerd (werkende onder de gedeputeerde voor ruimtelijke ordening mevr. Maris - Koster), o.l.v. de directeur Ir. R. Adriaansens. Het plan ligt wijd open voor discussie Men make er gebruik van en zie de dag- en weekbladen en vrage zeker de gratis Streekplankrant aan: Bureau Voorlichting Provincie Zeeland, Antwoordnummer 75 4330 WB Middelburg. Bessenwier geen plaag: Tekst: Cor van Heugten. In een belangwekkende studie ,,Het Gre velingenmeer" (van estuarium naar zoutwa 28

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 28