ï\znk$zz het westen de kust bereiken is de lucht in fei te schoongewassen. Zodra deze luchtstroom het warme land bereikt, begint het proces op nieuw. Voor de nieuw gevormde wolken vol doende zijn opgewarmd, hebben de wolken velden (met regen) het kustgebied verlaten. Het regent dus vaak landinwaarts, terwijl de kust van Zeeland en Holland en de Wadden, zon hebben en houden. De relatief koelere lucht van zee zorgt in Zeeland en de beide Hollanden dus voor meer zon. Dat gaat natuurlijk niet altijd op, omdat het plaatselijke weerbeeld deel uitmaakt van een veel groter geheel. De basis-voorwaarde voor mooi weer in Nederland is een hoge- druk gebied in Frankrijk en een lagedruk ge bied bij Schotland. Bij een hogedruk zone draait de luchtstroom rondom het centrum met de wijzer van de klok mee. Bij een la gedruk gebied is dat precies omgekeerd. Bij een Frans hogedruk gebied komt de warme lucht vanuit het zonnige zuiden, met lage druk in Schotland. Regionale winstpunten. In de loop der jaren hebben de mannen van de KNMI-dependance in Zierikzee na tuurlijk vele leuke details over Zeeland ont dekt. Op en rond de Zeeuwse eilanden en el ders langs de kust ontstaan vaak mini- klimaatjes. Neem bijvoorbeeld Walcheren of Schouwen-Duiveland. Door de zeewater temperatuur kan het er vaker mooi weer zijn. Er heerst dan een soort mini-hogedruk ge biedje. De wind gaat dus de eerder genoem de omtrekkende beweging maken, met de wijzers van de klok mee. Dat betekent dat er een lichte noordwesten-wind gaat waai en, die vanuit het noorden naar het westen waait. Voor de stranden ten noorden van West- kapelle, richting DomburgOostkapelle, heeft dit nadelige gevolgen. Het is er wat fris ser door de weg over het zeewater, dat van 15 tot 18 graden varieert vanaf juni. De stranden ten zuiden van Westkapelle liggen, richting Zoutelande, Dishoek en Vlissingen, dus wat meer in de luwte achter de duinen. Het is een kostelijk stuk zuiderstrand. Dat speelt zich ook elders langs de kust af, bijv. op Schouwen-Duiveland, met ge weldige visstekken in de diepe stroomgeul langs de kust van Zierikzee - richting Burghsluis. Ideaal bij de noordenwinden, zo wel noord-oost als noord-west voor de vis- boten is de uitvalsbasis „De Heerenkeet" met het getijhaventje De Flauwers. Er kan hier soms ook in het oppertje van de Rog- genplaat gevist worden, wat verder uit de be schuttende wal. Er ligt ook een partikuliere snelle red dingsboot van Jan Snepvangers, die alle vis- boten, huurboten en watersporters, de hel pende hand kan bieden. En er liggen bij Haamstede en verder mooie stranden op eni ge afstand van deze ideale visstekken, die ook de schippers van Yerseke al kennen. Voor een gekombineerde strand- en vis vakantie aan zee heeft het Zeeuwse gebied van Walcheren en Schouwen-Duiveland nog enkele kleine voordelen boven de Holland se kust en de Wadden. Er is altijd wat min der wind en ook de lucht- en zeewater temperaturen zijn door de zuidelijker ligging altijd een stuk gunstiger. Er valt ook min der regen. Geen woord kwaad dus over de visrijke Wadden of de kop van Noord-Holland met veel zon. Soms trekt de mooie natuur van de Waddeneilanden of de betere slecht-weer akkommodatie van de randstad-kust. Maar als u het aan de meteorologen van Zierikzee vraagtHet zuiderstrandje van Westkapelle tot Vlissingen spant de kroon. En bij de stroomgeul van Kerkwerve voor café „De Heerenkeet" met vaste reddings boot in het haventje en tegen de Roggenplaat zit meer vis.En ook de uitslagen van de bootviswedstrijden vanuit Ouddorp liegen er natuurlijk niet om. Wie vrouw en kinderen een plezier wil doen, raad ik het zuiderstrand van Walche ren aan. De VVV's van Domburg of de Waddeneilanden liggen wat dat betreft een neuslengte achter Hit utclke boek men beje stab nok nabert, be majesteit uan b'nuberbom ia oueral. En boe men tfier be atebeling bcuabert, uoor al bit schoons ataat hij uerbeten pal! Se oube geuela bramen immer uerber, apicg'lenb in 't mater-, soma geaelt ben be uiinb. AI brengt men oube koopmanaluat te berber, todj ia be atab ateeba jong meer ala een kinb. (Seen jieberij uan jout, geen mcruen meer uoor acljepen, geen koopuaarbij op elke merelbjee. (Seen atormminb scheurt aan ra noclj jeil aan repen, be S'lauenkaa. bit rnaa ecna jucljt en bee! (@ok ia be rook uan atoomboot er uerbmenen, en aan Het ï-loofb liet oube ïGicbtmacbtbuia. ©aar 't mater kolken kon; of 't merb boor jon beschenen, be jager uoor bet acbip keerb' bier jïjn paarb en.... kruis. En strooit bet carillon uan 't jRaabbuis nu be tonen. uan 't uaberlanbae lieb om bui a en baarb. Zierikjee, laat binnen beje mal ona rnonen, en blijf ber ceumenuerber euen mooi bemaarb! (E. uan Zierikjee. 30

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 30