25 JAAR VEERSE MEER ZILVEREN JUBILEUM: I)oor: J. Q. C. C. Becht. In „Zeeland Magazine", aflevering 87, voorjaar 1984, werd als vervolg op een in aflevering no. 73 gepubliceerd artikel over twintig jaar Veerse Meer een terugblik gegeven op het reilen en zeilen in het Veerse Meer-gebied in de pe riode 1981 1984. Nu, nog eens twee jaar later lijkt het in het kader van het 25-jarig „bestaan" van het Veerse Meer zinvol om op de periode 1984 tot heden terug te blikken. Per slot van rekening lijkt enige aandacht voor het Veerse Meer zeer op zijn plaats in een tijdschrift als „Zeeland Magazine", waarvan op pagi na 2 van iedere aflevering in een voetnoot wordt vermeld, dat het de voortzetting is van „Veerse Meer Gids". Rijdend over de Muidenweg tussen de Jagrecreatieterreinen De Piet en Schelphoek ijken er geen andere dan aardkleuren te bestaan: bruin-groen en grijs, veel grijs. Groen als „sleets fluweel", zoals één van mijn tochtgenoten het noemt. Wanneer de lutomotor wordt afgezet, zijn er alleen vo- lelgeluiden te horen en het geluid van de vind, zoals dat in Zeeland vrijwel altijd het ;eval is, altijd het geluid van de wind dat de leweging van de jagende wolken lijkt te ac- entueren. Met de verrekijker zijn wat kok- neeuwen te onderscheiden, verder niets. We ijden door richting Wolphaartsdijk tot aan Ie oostgrens van het natuurgebied De Mid- ielplaten. Veel vogels in het ondiepe water •n op het slik, scharrelend tussen ijsplaten. en korte discussie over de identiteit van een vaargenomen wit-zwarte eendensoort. .Kuifeend". „Nee, brilduiker". „Kuif- -•end!" „Witte wang; brilduiker! Kijk maar in het boekje". Junior heeft gelijk. Tusser meerkoeten, tafeleenden en smienten dreven wel degelijk brilduikers. Ook dit is recreatie in het Veerse Meer gebied: „vogelen" in de wintermaanden. Wanneer is het overigens niet goed recreë- en op of aan het Veerse Meer?! Het hele :aar door is er wel wat te beleven. Hoewel >nze voorkeur uitgaat naar het „betere" aargetijde, is er in voor- en naseizoen veel vandel- en fietsplezier te beleven, 's Winters sordt de behaaglijk-warme huiskamer graag oor een paar uur durende tippel over de rijwel uitgestorven Schotsman verruild en n het recente verleden, in februari 1985 kon r zelfs op het Veerse Meer worden ge- chaatst. Wat een ervaring om het Veerse vleer van Kamperland naar Veere per haats over te steken. Een wonderlijk idee m daar, waar je over twee maanden weer ïoopte te varen, je óp het water te verplaat- en! De sensatie om de haven van Veere bin- en te schaatsen zullen we niet gauw verge en. Het was een goed idee van de IJsclub amperland om een ijstoertocht op het Veerse Meer te organiseren. Dat het idee aansloeg, bleek wel uit het aantal deelne mers: ruim vierduizend! Schaatsen op het Veerse Meer is een uit zondering, helaas. Een activiteit die in het gebied heel wat minder uitzonderlijk is, is het plankzeilen. Het gebied is er ideaal voor. Dat blijkt ook wel uit het grote aantal be oefenaren van deze plezierige sport dat zich op een mooie zomerse dag op het water be vindt. De laatste jaren is het aantal plank zeilers in het Veerse Meer-gebied snel toe genomen. Bij een door de Provinciale Pla nologische Dienst voor Zeeland gehouden onderzoek werden er tijdens het hoogseizoen op een mooie zondag op één moment zo'n drieduizend zeilplanken geteld. Drieduizend! En dan te bedenken, dat er behalve plank zeilers ook nog zeilers en motorbootvaarders willen varen. Het kan allemaal. Nu is de op pervlakte bevaarbaar water - ongeveer 2.100 ha - ook niet niks. Drieduizend en nog eens half zoveel varende of afgemeerde plezierjachten (de andere helft van de ple- ziervloot vaart niet uit) kun je er met wat in schikkelijkheid wel kwijt. Met name wan neer al die voor hun genoegen varende vrije- tijd-besteders zich aan de regeltjes houden. Alsof zij dat - mede uit eigenbelang - niet zouden doen?! Nee, velen doen dat niet. Hoe vreemd het ook mag klinken, veel waterspor ters op het Veerse Meer houden zich niet aan de voor de pleziervaart geldende Binnenvaart Politie Reglement, waaraan alle pleziervaar- ders - ook plankzeilers - zich hebben te houden. Uit een in 1983 en 1984 gehouden onder zoek onder plankzeilers wederom gehou den door de P.P.D.-Zeeland - bleek, dat ca. 55% van deze categorie recreanten zelfs geen weet had van de op het water geldende spelregels voor de pleziervaart! Op het Veer se Meer is het vaarreglemet overigens niet het enige waarnaar de plankzeiler zich dient te schikken; ook enkele bepalingen uit de Al gemene Politieverordening (A.P.V.) van de Veerse Meer-gemeenten dienen door plank zeilers te worden nageleefd. Het betreft be palingen die voornamelijk zijn ingesteld ten behoeve van eigen en andermans veiligheid. Op initiatief van het recreatieschap „Het Veerse Meer" zijn de betreffende A.P.V.- bepalingen uniform door alle vijf Veerse Meer-gemeenten in hun A.P.V.'s verwerkt. In een volgende editie van dit tijdschrift zal in kort bestek worden weergegeven aan wel ke regels zeilers, plankzeilers en motorboot vaarders zich hebben te houden. Ten aanzien van de plankzeilers staat het recreatieschap een beleid voor dat voorziet in concentratie van plankzeilers op een drie tal plaatsen in het Veerse Meer-gebied waar het plankzeilen uit natuur- en veiligheidso verwegingen acceptabel is. De concentratie wordt niet afgedwongen maar dient te wor den bereikt door het voor de plankzeilers aantrekkelijk maken van die plaatsen die een O 21

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 21