Aktiviteiten in de Grote Kerk te Veere lingsprojekten in Zeeland. Waar een wil is, is immers een weg! Joris van Hoedekenskerke. (Nauwelijks was de inkt van bovenstaand stukje droog of we werden geconfronteerd met 'het geval Kedichem In dat plaatsje vergaderde de (ook door ons niet bewonderde) Centrum Partij. 'Anti fascistische' demonstranten trokken in een gemotoriseerde colonne naar het hotel waar de CP bijeen wasstaken er de boel in brand, en gingen zich aan ernstige mishandelingen te buiten, geheel volgens schoolvoorbeeld van Hitiers SA. DE EKSPOSITIES. VeereZeeland. Deze tentoonstelling vormt een vast on derdeel, waarvoor ieder jaar bijzonder veel belangstelling bestaat. Hij geeft informatie over de historie en het heden van de Zeeuw se regio en in het bijzonder over Veere. De hoofdthema's zijn: Veere van toen en nu, de lotgevallen van de Grote Kerk, de zeehaven Veere, de handel, de visserij, de bebouwing van de haven van Veere, de Campveerse To ren, Zeeland 400 jaar geleden, water en land in Zeeland. Konservering van de kerk. Hier is te zien hoe de verbeteringen van de kerk in fasen uitgevoerd is. Kleurenfoto's geven een goed beeld van de ambachtelijke inspanningen die nodig waren om de zware kapconstructie te herstellen. Er zijn model len van oude en moderne restauratietechnie ken te zien. De toren. De 28 meter hoge ruimte onder de toren leent zich uitstekend voor het demonstreren In bovenstaand stukje namen we het op voor bepaalde demonstranten, die we niet met volkscommissarissen vergeleken willen zien. Het is wel duidelijk dat deze 'verdediging' niet geldt voor demonstranten van het soort 'anti-fascisten' dat in Kedichem op zo treffende wijze 'de democratie verdedigde'. Wie het fascisme of wat dan ook met Hitier- methoden wil 'bestrijden', kan wat ons be treft maar één richting uit: via politie en justitie het gevang in! J. van H. van de slingerproef van Leon Foucault, hoe wel er geen enkele binding is tussen Veere en deze proef. Met deze natuurkundeproef toonde Foucault in 1851 aan, dat de aarde om haar eigen as draait. De toren zelf is toe gankelijk via goed begaanbare trappen. Van 40 meter hoogte af heeft men een weids uit zicht over het Zeeuwse landschap, het Veerse Meer en de Oosterschelde-dam. Boerenwagens. Gedeeltelijk in de ruimte onder het toren gewelf en in de kapellen langs de noordzij de van de kerk, staan de schitterend ge restaureerde boerenwagens van de Stichting ,,De Zeeuwse Inspan" opgesteld. Het zijn authentieke wagens, waarvan er velen reeds van 1939 af door de VVV te Middelburg ver zameld zijn. Een kollektie handgesmede sier pennen, die voor het vastzetten van wagen onderdelen gebruikt werden, sluit hierbij aan. Boomkorvisserij. Al veel jaren achtereen richt het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie te Leiden, informatieve en professionele eksposities in. Er wordt nu een uitgebreid beeld gegeven van de boomkorvisserij, die voor de kust van Nederland uitgeoefend wordt. Ieder kent wel het bekende beeld van de vissersschepen met aan weerszijden de wijduitstaande bokken waar de boomkornetten mee uitgezet en in gehaald worden. Er zijn een aantal model len van vissersschepen. Concerten en manifestaties. Alle voorstellingen beginnen om 20.00 uur, tenzij anders vermeld. Kaartverkoop en voorverkoop aan de kerk en in volgende persmededelingen nader te vermelden adressen. Zaterdag 14 juni: De Ruyterstad Singers uit Vlissingen en het kinderkoor De Note- krakers uit Oost-Souburg, o.l.v. Riet Westerweele. Zaterdag 21 juni: Het Zeeuws orkest, o.l.v. Louis Stotijn. Zaterdag 28 juni: Het Bevelands Kamer koor, o.l.v. Henk Harinck. Vrijdag 4 juli: Benefietconcert ten gunste van de aktie: Zeeland helpt Nepal. Medewer kenden: het Kuiperspoortorkest, het Zeeuws jeugdorkest en het koperensemble van Paul van Belzen. Zaterdag 5 juli: The Blue Jeans Big Band, o.l.v. Jack de Boo van Uyen. Vrijdag 11 juli: Concert door de Muziek vereniging „Veere's Genoegen" onder lei ding van Bram van Overbeeke. Zaterdag 19 juli: Zigeuner- en Schraml- muziek door het zigeunerorkest Siperkov uit Delft. Leiding Gregorowitz Siperkov. Zaterdag 9 augustus: de tenor George Webb, begeleidt door de pianist Bram Stellingwerf. Zaterdag 23 augustus: Historisch dansen semble „Volba", o.l.v. Vera Baris uit Scho- re. Acht historische dansers in authentieke kleding en vijf musici met oude muziek instrumenten. Vrijdag 19 september: Veerse avond; een presentatie van Cultureel Groot Veere. Aan vang 19.30 uur. Algemene informatie. Openingstijden: dagelijks van 1017 uur, zondag van 1417 uur. Toegangsprijzen: volwassenen 2,00; vol wassenen in groepsverband 1,50; pas-65 en CJP en jongeren van 7 t/m 13 jaar 1,25; jongeren in groepsverband 0,50; kinderen t/m 6 jaar gratis. Telefoon Grote Kerk Veere tijdens de ope ningsuren: 01181 - 829, mevr. J. Bostelaar. Tijdens de openingsuren zijn nadere ge gevens zoals folders en brochures gratis of tegen geringe vergoeding verkrijgbaar. Coördinatrice: mevr. A. T. J. Bax - Broeckaert, Zoekweg 16, 4354 SJ Vrouwen polder, Tel. 01189 - 2390. Sedert 1975 beijvert de Stichting Delta Cultureel zich om aan de Grote Kerk te Veere een zinvolle bestemming te geven. Ook dit seizoen is er weer een aantal interessante eksposities ingericht. De kerk wordt eveneens ge bruikt voor concerten en kulturele manifestaties, die door of in samenwer king met de Stichting georganiseerd worden. Het gebouw is geopend van zondag 27 april t/m zondag 26 oktober 1986. 18

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1986 | | pagina 18